Převodník USB na UART

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

Převodník USB na UART

#1 Příspěvek od scorpions-cz »

Zdravím. Řeším jednu konstrukci s MCU, kde budu chtít komunikovat s PC. Hledal jsem různé obvody pro převod z USB na sériovou linku. Našel jsem třeba FT232RL , nebo CH340G. Cena asi nehraje úplně hlavní roli. Zjistil jsem, že do toho FT232 jde nahrát vlastní sériové číslo a další věci. CH340 se mi bude zase lépe pájet ručně. Ideálně, kdyby se k tomu nemusely ručně instalovat ovladače, ale to asi nepůjde :evil:
Máte někdo nějakou praktickou zkušenost?
Ještě mě napadla jedna otázka, jak jsou řešené různé konstrukce, které se po připojení do USB hned sami přihlásí pod svým jménem na spodní liště?
Dík za reakce.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Osobne tam ty prevodniky uz nepajim vubec (je s tim moc prace), pouzivam radeji kabel s prevodnikem jako napr. tento https://www.ebay.com/itm/284284672814
Kabelu s PL2303 mam krabici, pouzivaly se s oblibou u starych mobilu a kdosi mi to dotahl, staci docvaknout konektor a identifikovat draty. Jsou to konstrukce jen pro me pouziti, ale kamos rikal ze to tak dela aby vyrejzoval na kabelu :-)
Samozrejme ne vzdy to muze byt vhodne.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#3 Příspěvek od scorpions-cz »

Jo na zkoušení a ladění mám taky nějaký převodníky, ale tohle bych chtěl jako univerzální.

Uživatelský avatar
ace_ventura
Příspěvky: 267
Registrován: 25 led 2005, 01:00
Bydliště: Praga mater urbium

#4 Příspěvek od ace_ventura »

Používal jsem FT232BM s externí EEPROM, přes program MProg šlo měnit spousta věcí včetně názvu, jak se bude hlásit v systému. Vždy šlo funkci VCP a ovladače si to přes Windows Update stáhlo samo...
Tento novětší čip bude myslím možno nastavit stejně.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#5 Příspěvek od scorpions-cz »

Jj. typ FT232RL už má eeprom v sobě a nepotřebuje ani rezonátor.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

na eBay je toho spousta, jen si vybrat . . .
sám používám FTDI, Moxa a Prolific . . .
. . . dá se to sehnat za pár korun.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#7 Příspěvek od scorpions-cz »

Těhle převodníků na plošňáku taky pár mám. Jde mi spíš jen o čip, kterej půjde růčo zapájet.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#8 Příspěvek od ok1hga »

proč se bráníš koupit to celé ?
za tyhle peníze ani neseženeš samotného brouka se součástkami okolo . . .

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#9 Příspěvek od scorpions-cz »

To jo, ale budu to mít na jedný desce s MCU a vším ostatním a USB konektor si dám taky do místa kam budu potřebovat.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

A pozor, FT232 aj PL2303 sa falsuju. Na tych lacnych cinskych doskach budu casto prave tie falosne.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#11 Příspěvek od samec »

MEGA32U4 nepotrebuje ovladače. Jednoducho spájkovateľný kúpiš pod názvom Arduino Leonardo, alebo na eBay pod názvom Arduino Pro Micro. Vieš ho jednoducho nakonfugurovať, že sa bude tváriť ako UART, alebo ako klávesnica, alebo ako myš...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

U tech falesnych FTDI je problem, ze nefunguji s originalnimi ovladaci FTDI (jejich novejsi verzi). Ale je spousta jinych vyrobcu techto prevodniku ktere takovy problem nemaji.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#13 Příspěvek od ok1hga »

scorpions-cz píše:na jedný desce s MCU a vším ostatním a USB konektor si dám taky do místa kam budu potřebovat.
klidně . . .
https://vonkonow.com/wordpress/usbserial-pcb/
jestli jsi schopen udělat, nebo někde zadat tišťák tak s tím není problém . . .
Přílohy
obrázek z odkazu
obrázek z odkazu
moje zkušení destička . . .
moje zkušení destička . . .

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#14 Příspěvek od scorpions-cz »

To že se falšují jsem se taky dočetl.
Nemá někdo zkušenost s tím CH340G. Ten by se asi v amatérských podmínkách pájel nejlépe. Asi ho zkusím objednat na desce a vyzkoušet 8-)

Uživatelský avatar
ST78
Příspěvky: 113
Registrován: 16 lis 2009, 01:00

#15 Příspěvek od ST78 »

Používal jsem doposud převodníky od různých výrobců (FTDI, Silab, Microchip, Prolific, CH340...). Varoval bych snad jenom před produkty SILABu. U nich mají (nebo měli?) nějak zprzněné ovladače. Při instalaci se to pokoušelo instalovat na číslo portu v počítači, který již byl obsazen jiným fungujícím převodníkem od jiného výrobce!!! Jinak u dalších výrobců jsem neobjevil zásadní problémy.
To CH340G jsem používal už dříve a jelo to vždy na první dobrou. Výhodou může být, že nabízejí ovladače i pro starší verze Windows. Ověřil jsem jejich funkci i na starých Win2000 - a bez problému.
CH340G se hodně používají v různých klonech Arduino a zatím jsem neviděl nějaké hromadné stížnosti na funkci (i když je to čínský výrobce). Při množství prodaných Arduino desek by to asi na některých diskuzních webech vyplavalo na povrch. Zatím bych se toho nebál...

A levný čínský CH340G - kdo by falšoval PRC výrobky? To bude vždy originál... :D

Odpovědět

Zpět na „Poradna“