Náhrada elektronky

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

Náhrada elektronky

#1 Příspěvek od Dvoulampovka »

Je možná přímá náhrada CL2 elkou CL4 ve staré Philipsce bez úprav v zapojení? A jak rozpoznám starší provedení CL4 na vyšší 33V od 26 V žhavení? Byla by to asi náhoda, ale raději se zeptám. Vliv by to ale mít nemělo, že.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

Dvoulampovka píše:Je možná přímá náhrada CL2 elkou CL4 ve staré Philipsce bez úprav v zapojení?
zapojení patice je stejné, obě elky jsou koncové pentody, obě mají sériové žhavení 200 mA.
Jo, obecně by to mohlo jít, rozhodně by se nic strašného nemělo stát.
Dvoulampovka píše:A jak rozpoznám starší provedení CL4 na vyšší 33V od 26 V žhavení? Byla by to asi náhoda, ale raději se zeptám. Vliv by to ale mít nemělo, že.
ano, vliv by to mít nemělo.
jen asi budeš muset změnit nastavení odbočky na "srážecím" odporu, kvůli nastavení správného žhavícího proudu 200mA.

jaký to máš typ rádia ?
máš schéma ?

Electron Tube Data Sheets

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#3 Příspěvek od Dvoulampovka »

Mám jej krátce, je to Uran bez ZS, vypadá jako toto, https://aukro.cz/pozor-kousek-z-pozusta ... 6989024092 ale to je blbost, je to dle mě také Uran. S jinou (saturnovskou) ZS. Saturn má přeci trafo,... I v tom inzerátu je bez koncovky, ale CL4 to mám, značenou jako dobrá. Nejde mi o hraní, jenom pustit na ukázku, pokochat se, znovu naformovat elyty, .....

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

Dvoulampovka píše:Mám jej krátce, je to Uran bez ZS, vypadá jako toto, https://aukro.cz/pozor-kousek-z-pozusta ... 6989024092 ale to je blbost, je to dle mě také Uran. S jinou (saturnovskou) ZS. Saturn má přeci trafo,...
těch modifikací bylo více,
klidně to může být Saturn 839U

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#5 Příspěvek od Dvoulampovka »

Nějak jsem moc pospíchal,... Mezitím mi došel mail od staršího (70) kolegy, poslal jsem mu dost fotek a tvrdí "nastopro" je to SATURN 839HU. Je to ale hlavně sběratel, ne jak on říká "opravátor". Našel jsem na netu a ano, to bude on. Proč to měl prodávající za Uran, nevím. No, tak alespoň mám i schéma. děkuji za něj! Hledal jsem nějaký servisák na HRČS, ale nic. Jen ty s trafem. Tak jen vyřešit tu elku a o víkendu bude co dělat.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Lukas-Peca »

CL4 by tam měla jít strčit, ale asi bude mít v tom zapojení o hodně menší výkon.

Jinak u těchto univerzálů doporučuju pouštět síť postupně přes regulační trafo a měřit u toho žhavicí proud. Variátor nejde nahradit pevným odporem, byl by moc velký proudový náraz po zapnutí. Jde místo něj dát žárovka.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od pajosek2 »

Pokud si dobře vzpomínám tak CL2 má čepičku a CL4 ji nemá takže přímá náhrada ne. Upravit to určitě půjde. Rozdílnost žhavícího napětí by nemělo vadit snad je tam variátor a ten by to měl upravit.
Edit: omlouvam se moje chyba. Čepičku mají obě.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#8 Příspěvek od Dvoulampovka »

Lukas-Peca píše:CL4 by tam měla jít strčit, ale asi bude mít v tom zapojení o hodně menší výkon
Díky za info, můžete mi trochu polopaticky vysvětlit PROČ bude menší výkon? Děkuji!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Lukas-Peca »

CL4 má mít dle katalogu Ug2 200 V a Rk 170 ohm. V tomto rádiu je Rk 330 ohm a g2 je napájená přes odpor 20k, takže to Ug2 bude někde okolo 100 V. Tím pádem bude mít lampa o dost menší anodový proud.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#10 Příspěvek od ok1hga »

myslím, že to zase tak zásadní nebude . . .
předpokládám, že to bude mít podobný výkon jako původní CL2 . . .
výstupní trafo je navinuté k CL2 s větším Ra . . .
prostě ta CL4 bude běhat v režimu pro CL2 a bude se šetřit . . .

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“