Rádio Orava RR-19 - slabě hraje "Vyřešeno"

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

Rádio Orava RR-19 - slabě hraje "Vyřešeno"

#1 Příspěvek od Michal22 »

Donesl mi kolega tohle rádio (Orava RR-19A) s tím, že si jeho matka stěžuje, že rádio hraje potichu.
Opravdu i na max. hlasitost je to trochu silnější, než co by si člověk pustil večer u postele.
Na AM, FM i externí vstup.
Zkoušel jsem už vše možné, došel jsem k následujícímu:
na vstupu koncáku TEA2025 je při plním vybuzení asi 50 mv (Pk-Pk), ale na výstupu je jen 300 mV (Pk-Pk).
Obvod TEA2025 bude tedy vadný.
Co jsem se díval, tak se dá sehnat, ale poštovné je třeba čtyřnásobek ceny obvodu - neměll by tedy někdo tento obvod zbytečný a nebyl by ochotný jej poslat třeba obálkou?
Protiplnění můžeme vyřešit i penězi, i třeba nějakými součástkami apod.

Případně jako varianta 2 - dal bych tam nějaký modul zesilovače, nejlépe asi v třídě D.
Ale co jsem se díval, tak je vše cca 15 W a víc - nevěděl by někdo o něčem dostupném, s výkonem max. 5W, napájení 12 V?

Díky
Naposledy upravil(a) Michal22 dne 25 kvě 2021, 20:39, celkem upraveno 1 x.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#2 Příspěvek od patrikvarga »

TA2025 = KA2206. Boli často v čínskych 2-kazeťakoch.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#3 Příspěvek od keemo »


Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

Ten obvod má v DIL provedení asi šest, možná i víc vývodově kompatibilních ekvivalentů. Tohle bude asi smd provedení a tam jich tolik nebude.
Jedním z těch původně "japonských" řad LA/KA/AN/BA to vždycky bylo nahraditelné. Namátkou LA4183. Přímo jej nahradit spínaným, bez zásadní přestavby, určitě nepůjde. Spínaný konec v rádiu je fakt "výzva" :D

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#5 Příspěvek od teufel »

Spínaný zesilovač je sice super, ale k rádiu naprosto nevhodný. Spolehlivě zaruší FM a asi i AM. Vyzkoušeno

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Michal22 »

Patriku, je to TEA2025, ne TA2025.
Ale asi to máš jen překlep, protože je pravda, že KA2206 je dost podobný.
Jen může být problém s tím, že v tomto rádiu je zapojený do můstku (TEA2025 je na to přímo uzpůsobený, má interní dělič na prvním výstupu, ze kterého lze připojit vstup druhého kanálu, tím jednoduše zapojit celý PA do můstku).
Hele, ten spínaný zesilovač a rušení, to mě napřed nenapadlo.
Al emohla by to být výzva na to, jestli si dokážu poradit s odrušením :-)
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#7 Příspěvek od starecd »

No, smůla minulý týden jsem vyházel desky do odpadu, to už tak bývá, napřed není nic potřeba a až se vyhodí, tak jo.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#8 Příspěvek od dred »

XPT8871 mám pár kusov navyše, len musím pohľadať...asi v robote až chceš.
AB / D 5W / 2 ohm - išlo to do nejakého BTrepráčika

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#9 Příspěvek od sinclair »

A nemáš cestu okolo?
Nejmíň tři z těch ekvivalentů mám, možná i víc a ten TEA mezi nimi bude taky. Dával jsem po uškvaření originálu teenagery obvykle ty Sanyo LA4183, protože to byly origoše a vydržely už do konce životnosti dotyčného aparátu - oproti původním pajcům KA2206 bez loga.
KA2206 Samsung byly taky dobré, ale tady hůř sehnatelné.

Levný analogový konec, je do levného mono-rádia rozhodně výhra. Jenom minimum vnějších součástek, které nemusí být ani bůhvíjak kvalitní, je to bez rušení.
Takže i nižší náklady na výrobu - netřeba odrušení, kvalitnějších součástek k déčku, tvrdšího a definovaného napájení, netřeba mnohem lepšího blokování napájení, dobrého odstínění nf/vf a dalších opatření, co by to zdražily.
TEA2025D=YD2025D
TEA2025=LA4180-LA4182-LA4183, LA4192, LA4550, ULN2204
I kdybys náhradu nezapojil do můstku, furt to bude mít na tento účel dost výkonu.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od Michal22 »

Tak rádio opraveno - náhodou jsme koukli na stránky GESu, v Brně měli dva kusy TEA2025B skladem (i když za dost vyšší cenu), kolega si pro jeden zajel, já jej vyměnil a rádio hraje jako nové.
Udělal jsem ještě úpravu chlazení -na obvodu je připájený minichladič z plechovkové oceli, pod ním byly zbytky ztvrdlé pasty nebo něčeho podobného. To jsem očistil a dal tam tenkou teplovodivou podložku.

Díky všem za tipy a rady
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
rvx73
Příspěvky: 207
Registrován: 09 zář 2013, 02:00

#11 Příspěvek od rvx73 »

Michal22: co na to rádio celkově říkáš? Ujde to, za těch cca sedm stovek?
Líbí se mi na něm, že má analogové ovládací prvky i stupnici. To se dnes málo kde vidí.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#12 Příspěvek od keemo »

https://www.alza.cz/roadstar-hra-1345-u ... 844323.htm
v praci mam tohle :D podobnost ciste nahodna?
jinak to ladeni jiz neni pres kond ale napetovou syntezou... na to ze to je lisovany papir tak to ma celkem prijemny zvuk...

Uživatelský avatar
rvx73
Příspěvky: 207
Registrován: 09 zář 2013, 02:00

#13 Příspěvek od rvx73 »

keemo: a jaká je kvalita po mechanické stránce? Ovládací prvky a tak. Můžeš doporučit i po této stránce?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od Michal22 »

Vidím, že téma ještě žije - v rádiu, které jsem měl na stole, nebylo ladění realizováno syntézou, ale byl tam běžný čtyřnásobný ladící C.
Zpracování je docela bídné, knoflík Volume a knoflík přepínače vstupů na hřídelích docela lítají.
Přepínač vstupů je realizován posuvným třípolohovým přepínačem, na jeho páčku je nasazený otočný knoflík s bídným uložením do DPS. Díky tomu je přepínání vstupů dost nepřesné.
Celá deska je zapiplaná klasicky tím čínským hnědým "Chemoprénem", který rád způsobuje problémy.
Proto jsem začal tím, že jsem jej z celé DPS vyčistil.
Součástky jsou osazené tak, jak dětem v rákosí z ruky odpadly.

Jediným pozitivem je zvuk, který je opravdu silný, slyšitelně nezkreslený, jen trochu ošizený o vyšší kmitočty.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“