Invertory a čistý sinus?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Invertory a čistý sinus?

#1 Příspěvek od mi-ro »

O invertorových centrálách a nebo o samotných invertorech se píše hodně. Někdo uvádí tvar výstupního napětí jako modifikovaný sinus, někdo čistý sinus, málo kdo přizná střídač (obdélník). Jak se dá věřit údajům čistý sinus? Chápu princip, stále digitálně poskládaná sinusovka. Ale jde o to, z kolika stupňů. Přiznám se, že jsem u invertoru ještě neviděl opravdu čistý sinus. A to i elektrocentrál, které se "pyšní" údajem čistá sinusovka. Koukali jste někdo bijákem na ty výstupy? Byl bych rád, kdyby to pár lidí zkusilo.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#2 Příspěvek od Mysteri »

Áno.Čistý sínus existuje. Teda, aspoň taký, že keď si dáš na jeden kanál scopu výstup inverteru a na druhý priamo sieť, tak tam rozdiely nájdeš až pod veľmi veľkou lupou. Denne na to čumím v práci. A nie je to v súčasnosti tak zložité. Ver tomu, že LED TV je minimálne 50 a viac x zložitejšia. Samozrejme, tieto invertory sú násobne drahšie, než tie s modifikovaným sínusom. Škoda. že sem nemôžem upnúť žiadnu schému. Možno, až keď budem (už skoro) na dôchodku.... Všetko je to iba o dobre naprogramovaných procesoroch , dobrom snímaní prúdu a napätí na vstupe, v medziobvode a výstupe a katalógových zapojení driverov štandartne spínajúcich 3 - 4 páry spínacích fetov na vstupe a 4 - 6 na výstupe, na pár bežných OZ, ktoré snímaju a pre µP spracuvávajú vstupné a výstupné napätia, prúdy, atď. Takto, bez schémy je to ťažko vysvetlovať....
Naposledy upravil(a) Mysteri dne 06 čer 2021, 10:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#3 Příspěvek od misocko »

počkame :D

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Před časem jsem zemák sondy 100 megovýho osciloskopu asi 5 x omotal jako proudový trafo kolem jedný fáze solárního střídače Piko a na oscilu to vypadalo docela sinusově. Žádnej bordel nad 50 Hz tam vidět nebylo. Ale netuším, co se tam proudově a napěťove děje, když je ten měnič vlastně sfázovanej se sítí ČEZu a jak ten střídač vlastně do ty sítě maká s velice proměnlivým vystupním výkonem. Je to v tý bedně střídače složitý jak mlátička a jen obrovských hrnců elytů tam je asi 15 ks.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#5 Příspěvek od Mysteri »

misocko píše:počkame :D
:D No, ale vizerá to, že ma tam budú ukecávať až do doby, keď nebudem udržiavať moč a to hnedé... A to nie som tam takto sám. Nejak sa firme nedarí omladiť náš úsek. Inzerujeme už dva roky, to bolo treba jedného človeka, dnes už treba zohnať súrne štyroch. Čo myslíte, čo-kto sa hlási ?... Keby som to spísal, tak Švejk bude až druhá najčítajnešia kniha.... :lol: Iba náznak: Väčšinou sa aj tak prihlásia staršie ročníky, ako sme tam aj my, lebo za ten peniaz mladí ani náhodou, ale najmä ani nevedia čo je bočník a pod. Ako nedávno: príde rovnako starý ako ja, pýtam sa čo robil, či má skúsenosti. On: Jasné, opravoval som zdroje, v xxx Nová Dubnica, vymieňal som výkonové tranzistory.
Ja: Viete sa orientovať v schémach, viete napr. čo je PWM?
On: No, ja viem opravovať, vymieňal som VÝKONOVÉ TRANZISTORY! Čo nechápete, že viem opravovať?! A tam som opravoval takéto (rozpriahol ruky ako rybár, ale na cca 20cm) zdroje. Toto, čo máte na stole je brnkačka (mal som na stole malý zdroj pre TGV, asi 10 x 15x7cm)...
Počas 3 minút sme si od neho vypočuli 11x vetu: Vymieňal som výkonové tranzistory. Akoby 11 x vyhral olympiádu :lol:
Tak som mu nakoniec ukázal na monitore najjednoduchšiu schému AUX zdroju z jedného dosť vyrábaného zariadenia, ale to je jedno, AUX je v každom výrobku.
Ja: Môžte mi povedať niečo o tomto zapojení, hoci čo, čo vás napadne, alebo, čo tam vidíte... (na schéme bolo: trafko, integráč, mosfet, 8 odporov, 3 elyty, cca 4 keramiky..., proste najjednoduchší pomocný AUX))
On: Konečne zmĺkol. Ubiehali sekundy. Po 30 sekundách som mu chcel pomôcť a vravím: Je to v každom zariadení, slúži to na napájanie obvodov, je to aj v každej komerčnej elektronike.... ( pritom by stačilo aspoň, že tam vidí trafo, nejaký integráč a pod...)
ON na to: TO SA NEOPRAVUJE, TO SA VYHADZUJE! Ale ja som opravoval takéto veľké zdroje (a opäť na rybára...), menil výkonové tranzistory :lol: :lol: :lol:
Na to som mu odkryl na vozíku náš 35kg zdroj, na dĺžku meter a povedal: No, ale mi tu máme takéto a na ne potrebujeme opravára...
A bolo ,,vymalováno".... :lol:
Ešte viac dotyčný zmĺknul, keď som povedal, že v tej jeho xxx firme, kde robil toho opravára ,,výkonových tranzistorov" som pracoval, že poznám z tej jeho xxx firmy zopár ludí, zmĺmkul úplne. Asi mu došlo, že by som sa o ňom dozvedel niečo iné, čo aj tak vlastne svojim správaním idiota u nás predviedol sám.
Najhoršie je, keď príde schopný človek, ale povie, že sa nechce nervačiť s SMD, lebo na to už nevidí (ako včera jeden) pritom na to nevidíme ani my a všetci to robíme pod stojanovými lupamy. Pritom ten človek pri ukázaní schémy hneď vedel určiť napájanie švábov (nesmejte sa, z 15 bol prvý...), vedel definovať prúdové vstupy a pod. Proste praktik, ktorého k nám treba.
Naposledy upravil(a) Mysteri dne 06 čer 2021, 11:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#6 Příspěvek od PeteBurns »

misocko píše:počkame :D
Nemusíte na nič čakať, zoberiete EG8010 za pár centov a máte sínus ako z učebnice :wink:

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

Tak čistý sinus lze vyrobit analogově. Pak jsou ale na polovodičích ohromné ztráty. Digitální "sinus" musí být vždy poskládáný spínačem. A to musí být více či méně vidět.
..to bude jen ňákej odpůrek

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Pokud mas dobre provedeny navrh, nevidis tam nic, podobne jako v Dckovych zesilovacich. Otazka je, proc za to vyhazovat prachy. Kdyz v siti je casto prubeh, ktery se sinusu podoba jen velmi vzdalene a nicemu to nevadi.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#9 Příspěvek od samec »

mi-ro píše:Digitální "sinus" musí být vždy poskládáný spínačem. A to musí být více či méně vidět.
To áno, len musíš vedieť, kam sa pozerať. Na 50Hz sínusovke vyskladanej 20, 50, či 100 kHz PWM-kom asi ťažko uvidíš nejaké schody, skreslenie, či nejaké vyššie harmonické.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Lukas-Peca »

mi-ro píše:Tak čistý sinus lze vyrobit analogově. Pak jsou ale na polovodičích ohromné ztráty. Digitální "sinus" musí být vždy poskládáný spínačem. A to musí být více či méně vidět.
Když za ním bude filtr, tak nemusí být vidět nic.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#11 Příspěvek od mi-ro »

Asi máte pravdu. Já jen že jsem ještě invertorovou centrálu a nebo invertor s tak čistým sinusem nepotkal. Pravda, nekontroloval jsem jich moc ale cca 4-6ks ano. A to měly uvedeno "čistý sinus".
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#12 Příspěvek od samec »

Lukas-Peca píše:Když za ním bude filtr, tak nemusí být vidět nic.
Ak je spínanie na 50Hz, tak to neodfiltruješ. Vieš si predstaviť filter 50Hz napríklad 1kW, aké indukčnosti, kapacity, rozmery, hmotnosť, cenu by musel mať? Preto tie desiatky až stovky kHz PWM.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#13 Příspěvek od samponek »

Pokud takový invertor vybíráš, je potřeba vidět fotky vnitřku ( velikost, provedení filtrační tlumivky, počet, velikost feritových traf, kondenzátory, počet mosfetů, velikost chlazení, celkové provedení)
Výrobci, nebo prodejci, kteří se za zboží nestydí, fotky bez krytu mají ( čínský XIJIAN, 8 velkých feritových traf na 2500W )

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#14 Příspěvek od mi-ro »

Ale to jo, výkon 600W invertoru, kde jsou v měniči dva fety TO220 a jedno trafo beru s rezervou. Taky jsme měl do opravy 2500W invertory 24V/230 a přesně jak píšeš, 8 měničů. Ale mě jde primárně o čistotu sinusovky. Ono totiž pokud tam jsou nějaké ostré zoubky, bývá to aparátu na ozvučování slyšet.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Jednodušší návod z pohledu bude to , že co je placaté , nebude mít pro tebe dobrý sinus .

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“