Kabelová spoušť na digitálu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

Kabelová spoušť na digitálu

#1 Příspěvek od wlezley »

Zdravím, o radu prosím. Existuje u digitálního kompaktu možnost připojit kabelovou spoušť? může být i varianta IR, egal. Dražší kusy většinou mají ale nedaří se mi najít, aby uváděli externí spoušť u některého kompaktu za rozumný peníz. Nejde o nic profi, jen aby se na stativu netřásl při mačkání. Nemáte někdo typ na značku nebo jak vyčíst který typ toto má? Nebo koupit v bazaru a vytáhnout spoušť na kusu kablíku? Je to reálné nebo nastražená past?[/b]

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#2 Příspěvek od Sandal »

Popravdě jsem si s tímhle pěkně naběhnul. Kdysi dávno jsem koupil kompakt Olympus za 24000,- a několik let ho ke vší spokojenosti používal. Pak přišla potřeba dálkové, nebo časové spouště, tak jsem koupil stativ a s hrůzou jsem zjistil, že foťák neumožňuje spustit focení ani jedním způsobem. Pouze tlačítkem na foťáku.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#3 Příspěvek od makak »

Samospoušť ?

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#4 Příspěvek od Kvicala_r »

Mám Canon kompakt (PowerShot G7 X Mark II) a lze spárovat s apkou v telefonu. Stahovat fotky, vidím co je v hledáčku a taky samozřejmě odmáčknout spoušť.. Navíc si umí z telefonu přiřadit k fotce GPS souřadnice.

Věřím, že to spojení s TEL teď bude čím dál častější funkcionalita...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Mam stary PowerShot G3 a je k nemu IR dialkovy ovladac. Okrem spuste ma aj ovladanie zoomu a zobrazenia.
Přílohy
1822.jpg

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#6 Příspěvek od wlezley »

Samospoušť, na stativu asi jediné řešení ale na sluníčku listovat v menu, nic moc. Tohle je fakt mrzutost. Co se týká smart a s tím spojených appek ... Ford tím zamyká auto, Geberit umyje výfuk dotykem i hlasovým ovládáním, OK a pokud nechcípne baterka, je to jistě pecka. Bez toho se ale obejdu, co to jen půjde, asi jsem zaujatý, nebo co :-) Na S-bázu se Panasonic s Leica optikou prodává za pětibábu, asi vyzkouším tu spoušť přestěhovat.

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#7 Příspěvek od Ondra2 »

Už stařičký Sony DSC-V5 měl drátovou spoušť, ve spoušti byl MCU, chodily po tom data. Někde na netu jsem dohledal borce co to odposlechl a data vyvěsi, dělal jsem si pak spoušť sám z 8051, potřeboval jsem synchronní snímky ze 2 foťáků na 3D video. Takže všechny Sony co mají jack konektor to umí.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jova1 »

Nepíšeš co je to za fotoaparát. U Canonu by mohl pomoct program CHDK:
https://blog.brichacek.net/rozsireni-mo ... ment-kitu/

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od hafca »

Mám Canon SX50 a ten má přímo 2.5mm jack zásuvku na dálkové ovládání. Umí jedním tlačítkem ostřit a druhé je spoušť. Stejně to má i synův Canon EOS. U toho zmiňovaného CHDK je to pak řešené přes USB zástrčku.
Na drátové ovládání jsou i některé Nikony. IR ovládání umí Nikony ze seznamu co je i se zapojením na stránkách http://www.bigmike.it/ircontrol/
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#10 Příspěvek od wlezley »

Ten Canon opravdu má jack standardně. Mám Panasonic Lumix, má jen USB (nabíjení) a AV OUT. Jestli v tom USB tečou i data, nikde se tím nechlubí. Z druhé ruky ale Canon určitě půjde sehnat. Děkuji za info.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

USB bude snad aj na pripojenie k PC na stahovanie fotiek? Ci sa da cez to aj ovladat z PC, to je otazne. Lumix je dost siroky pojem.

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#12 Příspěvek od wlezley »

Pravda, kabel jsem nikdy nepoužil, čtu kartu :-( Stařeček DMC-FX01, co se vleze do kapsičky u trenek.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od hafca »

Seznam Canonů, které podporuje CHDK je na jeho stránkách https://chdk.fandom.com/wiki/Template:Supported_Cameras.
To pro případ, že by se ti naskytla nějaký výhodná koupě. Ono to umí věci, že člověk žasne co v tom kterém foťáku není v menu.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jova1 »

To dálkové ovládání u fotoaparátů není bohužel jednotné ani u stejné značky. Než něco koupíš, zjisti si, zda to dálkové ovládání skutečně fotoaparát má a jaké. Setkal jsem se například u Canonu s různě velkým jackem, infra, speciálním konektorem, bluetooth.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

DMC-FX01 nepodporuje asi ziadne dialkove ovladanie - ani cez USB.
Inak na stative staci nastavit casovac, ten ma snad kazdy fotak.

Odpovědět

Zpět na „Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje“