Jak ochránit obvod Modul relé ochrany přepětí/podpětí

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

Jak ochránit obvod Modul relé ochrany přepětí/podpětí

#1 Příspěvek od Klob1 »

Jde nějak ochránit, doufám, že zase to nebude stále to stejné čepejření a odsuzování.

https://www.gme.cz/modul-rele-ochrany-prepeti-podpeti

Ochránit NE555? Stane se, že nedoléhne kontakt na akumulátoru a v té chvíli odejde NE555. Je možné to něčím ochránit?

Napojeno na takovou jednoduchou, ale dobrou nabíječku. Jenže není dobrá v tom, že když to nebude mít dobrý kontakt, tak odejde NE555.

A ještě, abych nezakládal zbytečně další otázku Led sraženo přes rezistor, počítá se, že je to napájeno cca 12-14V, jenže se tam náhle dostane od někud 125Vstř. Dá se také ochránit, aby se nespálila?

Vím, že to zní hloupě, ale už se mi to stalo, tak jestli to je možné ochránit obojí?
Přílohy
Jen teď nevím v té nabíječce jestli ten přepínač je před rezistory nebo za nimi. Buď přepíná hned z přívodu nebo až po nich. Musel bych se podívat.
Jen teď nevím v té nabíječce jestli ten přepínač je před rezistory nebo za nimi. Buď přepíná hned z přívodu nebo až po nich. Musel bych se podívat.
Jen teď nevím v té nabíječce jestli ten přepínač je před rezistory nebo za nimi. Buď přepíná hned z přívodu nebo až po nich. Musel bych se podívat.
Jen teď nevím v té nabíječce jestli ten přepínač je před rezistory nebo za nimi. Buď přepíná hned z přívodu nebo až po nich. Musel bych se podívat.
Naposledy upravil(a) Klob1 dne 29 črc 2021, 18:59, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Z toho popisu moc moudrý nejsem, ale všeobecně:
Bez schématu té nabíječky těžko radit.
Totéž platí i u druhé otázky, co za napětí a jak tvrdé je těch 125V, když by tam vlastně nemělo být víc jak 14V?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Začni tím, že sem dáš celé schéma toho, co chceš vlastně řešit. Klidně namalované od ruky na papír a vyfocené. Dá se ledacos, ale je třeba mít k tomu kompletní zadání. Obecně, čím má chráněný obvod větší vlastní odběr, tím je řešení ochrany komplikovanější. Ochranné prvky jsou zejména transily a varistory, nastuduj si použití.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#4 Příspěvek od samec »

Pomôže predradený rezistor cca 1Ω pred NE555 a paralelne k NE555 výkonnejšia zenerová dióda.

Čo za inteligentnú nabíjačku používaš?

EDIT:
Aha, tak po zhliadnutí tej schémy zabudni, čo som ti napísal a ďalej sa k tomu nemám chuť vyjadrovať. Nič v zlom, ale tu jednoduchá rada nepomôže. Teda pred akýmkoľvek riešením si najprv musíš uvedomiť, v čom robíš chybu, čo si nepochopil... No a to je na dlho...

Ináč, tých voltov tam máš bez baterky 230 aj viac, len to meráš blbým voltmetrom.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#5 Příspěvek od Klob1 »

samec píše:Pomôže predradený rezistor cca 1Ω pred NE555 a paralelne k NE555 výkonnejšia zenerová dióda.

Čo za inteligentnú nabíjačku používaš?

EDIT:
Aha, tak po zhliadnutí tej schémy zabudni, čo som ti napísal a ďalej sa k tomu nemám chuť vyjadrovať. Nič v zlom, ale tu jednoduchá rada nepomôže. Teda pred akýmkoľvek riešením si najprv musíš uvedomiť, v čom robíš chybu, čo si nepochopil... No a to je na dlho...

Ináč, tých voltov tam máš bez baterky 230 aj viac, len to meráš blbým voltmetrom.
Jasně, že většina uživatelů by to nepoužila, protože jejich život je jinde. A není to pro většinu lidí. Ale měl jsem tam i normální nabíječku s trafem, jenže ta dává klidně bez zátěže 16V - 18V místo třeba dvanácti.
U té mi to také odešlo a musel jsem NE555 měnit. NE555 je do 16V, takže při 18V hned KO.

Mám dvě nabíječky, jednu s trafem a druhou bez trafa.

Jinak nabíjení je super, ale to hlídání už bohužel, ne. Tak jsem chtěl ještě s tím modulem mít spolu. Ale bez toho, aby NE555 bylo KO při nějakém nedotyku.

Hlavně, to nabíjení bez trafa není návod samovrahům!!!
Naposledy upravil(a) Klob1 dne 29 črc 2021, 19:33, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Radsej si kup nabijacku z Lidlu, ta apon nikoho nezabije.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#7 Příspěvek od Klob1 »

rnbw píše:Radsej si kup nabijacku z Lidlu, ta apon nikoho nezabije.
Rada je mimo moji potřebu. Kup si sám. Já nabíječku mám.
A zabíjet se můžeš sám.

To je jako, kdyby jsi mi napsal, že, když budeš chtít opravit zámek u auta, tak půjdeš na šroťák a koupíš si tam nové auto. Protože auta mají na silnicích nehody a jezdí tam i sebevrazi.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jezevec »

To přirovnání zrovna nesedí.
Chceš radu a když ji dostaneš, tak se čertíš, protože to není podle tvých představ.
Provozovat nabíječku galvanicky spojenou se sítí může jedině neznalý amatér nebo kandidát Darwinovy ceny.
Pokud se ale nemíníš řídit dobře míněnými radami, tak je veškerá snaha marná.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#9 Příspěvek od Klob1 »

jezevec píše:To přirovnání zrovna nesedí.
Chceš radu a když ji dostaneš, tak se čertíš, protože to není podle tvých představ.
Provozovat nabíječku galvanicky spojenou se sítí může jedině neznalý amatér nebo kandidát Darwinovy ceny.
Pokud se ale nemíníš řídit dobře míněnými radami, tak je veškerá snaha marná.
Se nečertím, jen mi šlo o to jestli je to možné prostě ochránit Ne555 a i tu Ledku. A také popř. jak. V těch situacích. Tak zněla otázka, a ne kde si mám koupit nabíječku. Když si ji budu chtít koupit, tak si ji koupím a nepotřebuji tady o tom polemizovat.
Jsem to dal jen kvůli tomu, jestli to je možné nebo ne.
Jistě, že beru, že to není zrovna bezpečné, ale mi to vyhovuje a zatím už dlouhou dobu je k mému užitku.
A zrovna ta z Lídlu a podobné, neumí úplně od nuly nabíjet, ty už jsem zkoušel.
Naposledy upravil(a) Klob1 dne 29 črc 2021, 20:22, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#10 Příspěvek od samec »

Naštuduj si teóriu o napäťových a prúdových zdrojoch, potom pochopíš, kde robíš chybu.
Vyriešiť problém môžeš len samostatným napájaním toho NE555. Napríklad cez X2 kondenzátor a zenerovú diódu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Když odmítáš bezpečnostní hledisko (nabíjet baterku natvrdo ze sítě přes odpor a usměrňovač je poněkud mimo obvyklý bezpečnostní zvyklosti definovaný normama požadavků na ochranu před nebezpečným dotykovým napětím = PŘED ÚRAZEM ELEKTRICKÝM PROUDEM), tak to vem z pohledu ceny. Ty totiž při nabíjení ze zásuvky 230V na předřazeným odporu DOSLOVA ZBŮHDARMA PROPÁLÍŠ asi 95% napětí, zatímco trafo kromě galvanickýho odděleni obvodů (a tím i jistýho stupně BEZPEČNOSTI PROVOZU) doslova garantuje prakticky minimálně ztrátovou přeměnu napětí ze sítě - účinnost běžnejch traf je vyšší než 95%. To už by mělo mít vliv na tvoje mektání o tom, co ti vyhovuje a co ne ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#12 Příspěvek od Klob1 »

EKKAR píše:Když odmítáš bezpečnostní hledisko (nabíjet baterku natvrdo ze sítě přes odpor a usměrňovač je poněkud mimo obvyklý bezpečnostní zvyklosti definovaný normama požadavků na ochranu před nebezpečným dotykovým napětím = PŘED ÚRAZEM ELEKTRICKÝM PROUDEM), tak to vem z pohledu ceny. Ty totiž při nabíjení ze zásuvky 230V na předřazeným odporu DOSLOVA ZBŮHDARMA PROPÁLÍŠ asi 95% napětí, zatímco trafo kromě galvanickýho odděleni obvodů (a tím i jistýho stupně BEZPEČNOSTI PROVOZU) doslova garantuje prakticky minimálně ztrátovou přeměnu napětí ze sítě - účinnost běžnejch traf je vyšší než 95%. To už by mělo mít vliv na tvoje mektání o tom, co ti vyhovuje a co ne ...
Já se ptal právě tenkrát jednoho elektronika a ten mi tvrdil, že trafo je více ztrátovější 80% a 20 %, než rezistor a lepší srážet rezistorem. Prý lepší je rezistor nežli trafo.

A trafo sčadlo, když jsem napájel ohradník.
A takové trafo, co tam bylo, těžko se shání a bylo by moc drahé. Jo, nabíječka z Lídlu. Mám koupit.
Ono to s tím trafem dost vařilo.

Já to teplo z rezistoru odvádím do systému. Takže chladím ho a to teplo je využité na ohřev. No ne , že by to vytápělo topení, to ne. Ale nezamrzá to.
Naposledy upravil(a) Klob1 dne 30 črc 2021, 00:04, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#13 Příspěvek od Klob1 »

Klob1 píše:Jde nějak ochránit, doufám, že zase to nebude stále to stejné čepejření a odsuzování.

https://www.gme.cz/modul-rele-ochrany-prepeti-podpeti

Ochránit NE555? Stane se, že nedoléhne kontakt na akumulátoru a v té chvíli odejde NE555. Je možné to něčím ochránit?

Napojeno na takovou jednoduchou, ale dobrou nabíječku. Jenže není dobrá v tom, že když to nebude mít dobrý kontakt, tak odejde NE555.

A ještě, abych nezakládal zbytečně další otázku Led sraženo přes rezistor, počítá se, že je to napájeno cca 12-14V, jenže se tam náhle dostane od někud 125Vstř. Dá se také ochránit, aby se nespálila?

Vím, že to zní hloupě, ale už se mi to stalo, tak jestli to je možné ochránit obojí?
Jo a ještě se tam dá kondík na výstup pseudonabíječky na vyhlazení.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Klob1 píše:...Já se ptal právě tenkrát jednoho elektronika a ten mi tvrdil, že trafo je více ztrátovější 80% a 20 %, než rezistor a lepší srážet rezistorem. Prý lepší je rezistor nežli trafo.

A trafo sčadlo, když jsem napájel ohradník.
A takové trafo, co tam bylo, těžko se shání a bylo by moc drahé. Jo, nabíječka z Lídlu. Mám koupit.
Ono to s tím trafem dost vařilo.

Já to teplo z rezistoru odvádím do systému. Takže chladím ho a to teplo je využité na ohřev. No ne , že by to vytápělo topení, to ne. Ale nezamrzá to.
A ten elektronik se učil kde, prosím tě? Nejspíš v nějakým lágru imigrantů a učil ho nějakej yndžynír z Afriky, ne? Já jsem sice ateista, ale když tohle čtu, nelze říct nic než "Bože, do čehos to duši dal?" !!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od workhard »

Smažte to tu, než se to někdo neznalý pokusí napodobit.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“