Zdroj DELL L290AM-00 - VYRIEŠENÉ

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

Zdroj DELL L290AM-00 - VYRIEŠENÉ

#1 Příspěvek od Mysteri »

Vlastním tzv. repas desktopu DELL OPTIPLEX 7020 - tu si môžte pozrieť konfiguráíciu. Dnes sa mi stalo, že pri pripojení PC na sieť sa nič nedeje. Počítač nenechávam v sieti, čiže šlo o pripojenie sieťového napätia - kábla. Po stlačení tlačítka ON je mŕtvo. Nesvieti nič.
Vzadu na zdroji som objavil testovacie tlačítko PC zdroja. Po jeho zatlačení sa rozsvieti jeho kontrolne LED na zeleno, roztočia sa ventilátory, na zdroji aj na doske PC, na PC sa rozsvieti LED HDD a na DVD disku, po asi 5 sekundách mŕtvo. Podsvietenie tlačítka ON na PC je mŕtve stále. Zdroj tam je L290AM-00, podľa code vyrobené v r.2015.
Nakoľko som PC lama, chcem si iba overiť, či ten zdroj je O.K. Lebo to je to jediné, čo si viem opraviť. Je tu však problém. Staré zdroje som poznal, ale toto zapojenie konektora už nepoznám. 4 - pin, ten mi je jasný. Potom 8 - pin, ten mi je jasný na 80% ...Aj keď som Googlil, tak asi zle... Vie mi niekto dať vedieť, aké je zapojenie konektora P1, to je ten 8 pól ? Alebo apoň kde je Enable? Nechcem riskovať, plošák som zatiaľ nevybral, priznávam.... :wink: Budem sa tomu venovať až zajtra. 12V tam je, ale scopom som zvlnenie nekontroloval.
Viete, aké je kruté po roku vytiahnúť staré, 15 ročné, už vtedy výbehové PC a komunikovať... :lol:
P.S. ten repas mám síce ešte v záruke, ale mám tam určité veci.... Preto radšej oželiem záruku a budem to mať ako poučenie: všetko tajné si ukladať iba na externé disky, nič nenechávať v PC ani ako rozpracované... :twisted:
Vrelé VĎAKA za každú radu !
Naposledy upravil(a) Mysteri dne 01 zář 2021, 13:25, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Tipujem, ze zdroj OK nebude. Asi nejaky nafuknuty elyt... To tlacidlo na test zdroja moze klamat.

Je to nestandardny zdroj. Je tam 12VSB (to bezny PC zdroj nema).
Zapojenie podla obrazku. Zlte su 12V, sivy je PWR_GOOD, zeleny PS_ON# (zapinanie).
Přílohy
dell_optiplex_3020_psu.jpg
Naposledy upravil(a) rnbw dne 31 srp 2021, 21:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Hubert_79 »

Zavolal bych prodejci a případně jim to na reklamaci dal bez disku, v něm problém na 100% nebude.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#4 Příspěvek od Mysteri »

Ja tiež hádam, že to bude v elyte pre napájanie StandBay, preto si to chcem overiť na scope. Zatiaľ som ten zdroj otvoril, ale nafúknuté tam nič nie je, čo však nič neznamená. Avšak, nakoľko v problematike PC nie som ,,cool", tak som poprosil radšej o radu. Je však zaujímavé, že do včera nebol žiadny problém, ani náznaky, posledná W10 obnovosledovačka Billa G. prebehla v sobotu, čiže, tam by som problém tiež nehľadal. I keď... Môj problém je zapojenie toho 8-pin konektora. T.J.:
- Enable pin
Zajtra to pozriem podrobnejšie, ak sa dopracujem k výsledku, dám vedieť...

P.S.,,Hubert_79" Keby som im ho poslal bez disku, tak by to mohli považovať za porušenie záruky (i keď, ako som dnes zistil, plomba na PC nebola). Na druhej strane, k ,,oficiálnemu predajcovi" do Piešťan to mám ,,na skok", i keď PC prišlo z Hradca Králové.... Tie ,,repasy" chodia asi z ,,Hradca" a rôzny predajcovia to rozpredávajú. Ale, to mi neva.... Dufam, že v tom nemá prsty ,,zslaby".... :lol:
Naposledy upravil(a) Mysteri dne 31 srp 2021, 22:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

DELL ziadne zarucne plomby nepouziva. Ked je firemne PC (alebo server) v zaruke (ako nove), tak casto vedia poslat kurierom nahradny diel a clovek si to vymeni sam.

Jedine, ze by si tam predajca dal vlastnu plombu.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#6 Příspěvek od Mysteri »

Ale ja som to kupoval z VD DATA, ako repas. Presne, ako v tom odkaze na začiatku. Ale aj tak, neviem, keby som im reklamoval ,,vykuchaný" PC bez HDD, či by akceptovali záruku..... Na druhej strane, ak je problém v zdroji, nemám problém si to opraviiť, ak je problém mimo zdroja, tak skúsim komunikovať s predajcom, uvidím... Momentálne si potrebujem overiť funkčnosť zdroja a ako vlastne funguje ten ich ,,tlačítkový test", lebo DELL na ich offi stránke to síce majú, ale bol som z toho magor. Vždy ma to doviedlo na notbúky... https://www.dell.com/support/kbdoc/sk-s ... e-computer :evil:

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Hubert_79 »

No, myslím, že v té firmě co jsi to kupoval mají telefon. Takže bych jim tam zavolal, popsal problém a myslím, že nebudou trvat na dodání PC s diskem. K vyzkoušení funkčnosti zdroje nepotřebují disk.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#8 Příspěvek od Mysteri »

To už samozrejme beriem ako ,,záložnú variantu". Zatial by som to chcel odstrániť sám, ak je to v zdroji, tak to mám vlastne ,,zadara", s opravami zdrojov nemám problém, ani s materialom. Preto ma zaujíma zapojenie toho 8-pinu.
Okrem toho, zajtra (vlastne už dnes) máme u nás sviatok, tak budem mať čas bádať....

EDIT 1. 9. : Tak nakoniec stačilo vyčistiť konektory liehom. Bol na nich už povlak. PC beží.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“