Výbojka TESLA SHCP 110W

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Amarok

Výbojka TESLA SHCP 110W

#1 Příspěvek od Amarok »

Zdravím,
mám vysokotlakou sodíkovou výbojku 110W, ale má uražený jeden svár (viz dolní foto - detail), chtìl bych se zeptat, jak hodnì bude vadit, když odstraním baòku a svár obnovím - bude to mít vliv na funkènost?
Nìkteré vìci jsou mi jasné - vìtší riziko úrazu el.proudem, popálení, atd.
http://amarok.php5.cz/SO1.JPG
http://amarok.php5.cz/SO2.JPG

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

reklamovat v záruční době se to už nedá?
nebo zkusit svařit výbojem při dotknutí při pohybu?
nevím jestli baňka není evakuovaná, kdysi jsem rozbíjel baňku rtuťové výbojky (s luminoforem) a při implozi se mi rozbila i samotná výbojka uvnitř. Takže opatrně při zavzdušnění baňky.

Amarok

#3 Příspěvek od Amarok »

Záruka už dávno není, to svaøení výbojem pøi dotyku nebude proveditelné, protože drát ovinutý kolem støedu výbojky tlaèí celkem velkou silou celý odpadlý drát smìrem pryè. Jinak ta baòka je urèitì evakuovaná, protže kdyby nebyla, tak by nad závitem nebyla ta èást baòky ztmavená.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

takže plexi štít na xicht a brusný kotouček do plošnospojové vrtačky... :)
kdyby byly přívody z magnetického materiálu, daly by se možná podržet silným magnetem

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

SOdíková výbojka má vakuovanou báň a to černostříbrně "začouzený" je getr (vypaří z misky speciální směs kovů a ta na sebe naváže zbytkový vzduch), neboť se vlastní hořák (ta trubička) rozpaluje do dost vysokých teplot, proto ani není ze skla, ale z oxidu hliníku (to navíc i kvůli agresívním parám sodíku). Pokud ji budeš provozovat na vzduchu, tak Ti půjde brzy do háje..

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#6 Příspěvek od vrky »

Kup si novou.

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od urbanek »

Pamatuji si že asi tak před 10ti lety někdo u nás v ulici rozbil lampu a to takovým způsobem, že se rozbila jen baňka výbojky a trubice zůstala. Lampa normálně dál svítila (ve venkovních podmínkách!) ještě asi měsíc, kdy ji pak vyměnili za novou.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

A byl to opravdu sodíkáč ?

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#9 Příspěvek od miroja »

Z ortutovych vybojek sa kedysi takto robilo "horske slnko".

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#10 Příspěvek od vrky »

miroja píše:Z ortutovych vybojek sa kedysi takto robilo "horske slnko".
Na to bacha! nesmí se to s tím přehánět.

Amarok

#11 Příspěvek od Amarok »

Ještì jeden dotázek - na VN to funguje v poho, takže by se to dalo napájet napìtím -+ 5KV....je to realný, bo je to blbost, a co bezpeènost - prùraz skla ve vrchní èásti?

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#12 Příspěvek od Mirda »

Tato výbojka byla vyráběna jako náhrada za rtuťové. Máš-li VN zapalovač z nových výbojkových svítidel (dává asi 2,5 kV) tak se ti tato výbojka spolehlivě rozsvítí. Ten omotaný drátek s odporem slouží k zapálení oblouku ve výbojce. Jinak odstranit baňku není žádný problém. Zabalíš sklo hadrem a jedno opatrné ťuknutí kladívkem.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od AmarokCZ »

Mirda: A když to takhle zapálím (těma 2,5KV), tak mi to bude svítit normálně na 220V?? Ten prasklej svár tomu nebude vadit? Podle toho, co jsem zkoušel to nevypadalo, jako že by to fungovalo...

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#14 Příspěvek od Mirda »

Z obrázku nepoznám co je odpojené. Je-li to ten přívod pro ten bimetalový odpojovač, tak se to tím 2,5kV rozsvítí a přez tlumivku se to na 230V udrží svítit.je-li odpojen spodní nebo vrchní hlavní přívod, tak to svítit nebude!

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od AmarokCZ »

Tak jsem dneska odstranil baňku - šlo to podezřele lehce, stačí brusnej kotouček a odbrousit kus skla u patice - závitu.
Zkoušel jsem ji jestli bude hořák svítit a docela mě to překvapilo - svítí to i bez zapalovače, jen s tlumivkou (nebo kondenzátorem). Je tohle normální?? Takhle se přece chová rtuťová výbojka, ne sodíková. Asi to bude tím bimetalovým "vylepšovákem"....

Odpovědět

Zpět na „Poradna“