Příkon zářivkového tělesa

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

Příkon zářivkového tělesa

#1 Příspěvek od petrfilipi »

Dobrý den všem.

Na jednom z našich objektů, který se bude používat jako objekt pro různé firemní akce, dochází k vypadávání jističe osvětlení. Jistič je 1f 6A/B a je na něm připojeno 11 dvouzářivkových těles Trevos 236 (jedno těleso = 2x tlumivka, 2x startér a 2x trubice 36W), tj. teoreticky 11x2x36W = 800W na jističi, který přenese až 1440W (240Vx6A).
Měřením jsme dnes zjistili, že přes jednu trubici protéká 0,4A, takže pokud by se stejně chovaly všechny trubice, bude celkový proud 8,8A, což dokáže ten jistič ohřát po delší době natolik, že vybaví.
Zajeli jsme ještě na náš jiný objekt a měřili jsme stejným klešťovým přístrojem Fluke proud jiného dvouzářivkového tělesa, tam je proud 0,4A na obě trubice, což je nějakých 96W a to už odpovídá reálu.
Tak mě napadá několik příčin:
•Tlumivka v tom podezřelém tělese je dost teplá a příkon se zřejmě maří na ní. Zkoušel jsem ji pokusně vyměnit za jinou tlumivku 36W (Vossloh), ale beze změny.
•Absence kondenzátoru. Je možné, že na tom objektu, kde je proud 0,4A na obě trubice, je v tělese namontován (kompenzační) kondenzátor.

Nemáte někdo nějaké vysvětlení, proč by těleso s dvěma zářivkami bralo namísto teoretických 0,4A celkové 0,8A?

Díky za odpovědi.

PF

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Najdi si termín "jalovina", "jalovej proud" a "jalovej příkon". Pak ti možná dojde, proč ten jistič skáče ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#3 Příspěvek od DKL »

Je to absencí kompenzaèních kondenzátorù ve svítidlech. U dvou tìles na doma je to jedno, v celé hale to je docela problém.
Jednou se mi stalo nìco podobného, nakoupili mi (zdánlivì výhodnì) levnìjší tìlesa. Po výmìnì asi deseti kusù padalo stávající jištìní. Nakonec jsem do každého druhého pøedìlal kondenzátor ze starých svítidel, to staèilo.
Teplota tlumivek je v poøádku, topí všechny.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Lukas-Peca »

Zářivkové svítidlo bez kondenzátoru má účiník asi 0,45. Taky nás v létě překvapilo, proč patro zářivek nebere 10 A, ale 22 A.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od petrfilipi »

OK, díky za názory. Zkusíme doplnit kondenzátory nebo zvýšit hodnotu jističe. Ani nevím, co je to za odběr. Pokud maloodběr, tak bude asi levnější ten jistič. Svítí se tam 3x ročně třeba 10 hodin.

PF

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#6 Příspěvek od Milan_F »

Bé je správně. Doplň do pár svítidel kompenzační kondy a bude po problému. Kdysi jsem našel i jaká kapacita je potřebná na jednu "zářivku".

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »


Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

petrfilipi píše:OK, díky za názory. Zkusíme doplnit kondenzátory nebo zvýšit hodnotu jističe. Ani nevím, co je to za odběr. Pokud maloodběr, tak bude asi levnější ten jistič. Svítí se tam 3x ročně třeba 10 hodin.

PF
Silnější jistič tě v důsledku může přijít mnohokrát dráž, než správně namontovanej kompenzační kondík(y). Věř těm co ti radí jít radši do kompenzace, než měnit jistič. Vyplatí se ti to.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#9 Příspěvek od petrfilipi »

Já myslel, že kdyby to byl maloodběr, kde se měří jen činná složka, tak že se ta jalová energie stejně neměří a tím pádem je (teoreticky) zbytečné ji kompenzovat.
Takže kdybychom posílili jistič z 6A na 10A, tak by to mělo stačit.
Mě šlo hlavně o vysvětlení, "kde se ten proud bere".

PF

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Neblbni a vykompenzuj tu jalovinu.
Obvodem poteče poloviční proud, na vedení a přechodových odporech budeš mít čtvrtinovou ztrátu (za tu taky platíš) a na hlavním jističi ti zbude větší proudová rezerva pro případ, že budeš potřebovat připojit nějaký další výkonnější spotřebič.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od petrfilipi »

OK, tak já to takto předám energetikovi.
Ještě jednou díky moc za Vaše názory.

PF

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Hlavně nemontuj kopndíky do světel . Co jsem s tím měl za patálie , když jsem měl 500 těles asi 7m vysoko nad mašinami . Kdyžtak dej větší kondík do rozvaděče , či vedle domontuj další bedýnku . Jen ne nahoru . Takhle jsem měl problém u vojska . Když zapli celou halu , tak byl odběr větší , než přívodní pojistky na baráku .... Když si připnuli konvici , byl sklad bez proudu ....

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

V tomhle musím Bobšovi dát za pravdu. Ve fabrice, kde jsem dřív dělal, bylo po halách několik stovek dvoutrubicovejch svítidel s vf elektronickýma předřadníkama, samozřejmě všecko ovládaný přes masivní stykače a rozdělený porůznu po všech fázích, aby se aspoň rozdělilo zatížení, když už ty vf předřadníky jsou schopný eliminovat stroboskopickej efekt trubic napájenejch 50Hz síťovým kmitočtem. A kompenzační kondíky se z těch těles vyhazovaly nebo aspoň se k nim odštípávaly přívody, protože fabrika měla centrální kompenzák ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Odkedy sa k elektronickym predradnikom dava kompenzacny kondenzator?

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#15 Příspěvek od kutilmil »

to rnbv: to sa zase ekkar robí chytrý. to si nevšímaj.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“