Toroid odpálil ZETAWATT?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Toroid odpálil ZETAWATT?

#1 Příspěvek od martin-f »

Kolega si postavil z Amara zosilovač Zetawatt 1420 a okamžite po prvom zapnutí mu proste zhorel.

Tak mi to doniesol, či by som sa na to nepozrel. Ja som obvody premeral a došiel som k záveru, že má odpálené koncáky TDA2020. Kolega mi teda priniesol nové TDA2020, ja som ich vymenil.

Nakoľko som nemal odvahu ten zosilovač narvať do zásuvky, tak som si ho pripojil na laboratórny zdroj, pričom prúd som si obmedzil na 200 mA. Zosilovač fungoval, prúdová ochrana nebola v činnosti. Asi polhodinu som si na tom zosilovači púšťal hudbu cez repráky Tesla ARS1034 (4Ω) a všetko bolo ok.

Tak som zosilovač odpojil od laboratórneho zdroja, pripojil ho na zdroj, ktorý je súčasťou konštrukcie zosilovača a po pripojení do zásuvky je zosilovač zase v čudu.

Súdim že toto musí robiť zdroj. Vzhľadom na vek konštrukcie Zetawattu konštruktér zrejme predpokladal použitie klasického trafa z EI plechov. kolega tam narval 60VA toroid (2x12V/2x2,5A). Napätie na kondenzátoroch je 38,8V, respektíve proti zemi 19,4V. TDA2020 by ale malo vydržať až 22, respektíve celkovo 44V v symetrii.

S toroidmi nemám skúsenosť, ale napadá ma jediné - nedáva toroid pri zapnutí nejakú obrovskú napäťovú špičku, ktorá odvalí tie TDAčka? Ten zdroj v Amare nemá žiadny stabilizátor, takže v prípade vyššieho napätia to ide priamo na TDA.

Možno by stačilo zapojenie obohatiť len o stabilizátor 7818. Alebo nejaký iný názor?

Ešte som počul že na toroidy dávajú do primáru termistor, aby nevyletel istič. Ale tu by bol lepší snáď stabilizátor.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Ake napatie si mal nastavene na zdroji, ked to fungovalo?

Asi bude nutne odvinut z trafa.

Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#3 Příspěvek od martin-f »

Ja som si nastavil na každú vetvu 18V, respektíve 36V v symetrii.

Zdroj mám TESLA BS525, čo je vlastne dvojitý zdroj, takže sa s ním dajú napájať aj symetrické obvody.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Teraz uz to nezistis, ale chcelo by tie TDA vyskusat pri napatiach, co dava to trafo.

Neboli to nahodou preznacene MDA2020 od Tesly?

Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#5 Příspěvek od martin-f »

Boli to naozaj TDA2020. Viem že boli aj teslácke MDA2020 ale čo som sa dočítal, tak tie sa moc nepodarili a boli schopné sa odpáliť aj pri 18V (niektorí u MDA znižovali napätie až k 16V). Tak som kolegu zaúkoloval aby zohnal práve TDA, ktoré znesú viac.

Kolega mi pre istotu poskytol dva páry tých TDA. Takže ešte mám u seba jeden pár funkčných. Zatiaľ sa do výmeny nepúšťam, lebo viem, že po zapnutí do zásuvky odprášim aj tie.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od workhard »

Špičku při zapnutí, bude - li nějaká, by měly pobrat filtrační kyblíky. Spíš je asi fakt moc vysoké to napájecí napětí, buď odmotej něco z trafa, nebo dej jiné konce. Stabilizátor bych tam nedával.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
jurajmojzis
Příspěvky: 27
Registrován: 15 zář 2019, 02:00

#7 Příspěvek od jurajmojzis »

V zetawate 1420 som pouzil stabilizovany zdroj 2x17V a MDA2020 drzia doteraz.Pri tomto napati odovzdaju zaruceny vykon min 15W/4Ohm.
Pouzil som 7815/7915 stabilizatory,ich napatie bolo rezistorom zvysene na 17 V a boli posilnene KD607/617.Samotne stabilizatory pouzit nemozes,dochadzalo by k obmedzovaniu pri spickach.
Dnes sa to da riesit transilom,takze k napajaniu paralelne 18-20V transily a tie pohltia pripadne spicky v napajani.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#8 Příspěvek od mihal »

V amaterskom rádiu bola svojho času popísaná náhrada nedostupných MDA2020 vtedy dostupnejšími A2030. Tie resp. originály TDA2030 nie sú tak chúlostivé na špičky v napájaní.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#9 Příspěvek od samec »

Umax 22V znamená, že za nejakých veľmi špecifických podmienok to vydrží 22V. Ale v bežných podmienkách to vydrží podstane menej.

Uživatelský avatar
rvx73
Příspěvky: 207
Registrován: 09 zář 2013, 02:00

#10 Příspěvek od rvx73 »

špičku v napájení, která vznikne při zapnutí díky indukčnosti trafa, filtrační kondíky nikdy spolehlivě nepoberou. Pár takovejch špiček a MDA2020 se poroučí do křemíkového nebe. Silně doporučuju napájet tenhle šváb ze stabilizovaného zdroje 2x19V max. A přímo u švába zablokovat oba napájecí vývody keramikou 100n k zemi. Pak vydržej.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

samec píše:Umax 22V znamená, že za nejakých veľmi špecifických podmienok to vydrží 22V. Ale v bežných podmienkách to vydrží podstane menej.
Souvisí to s podmínkou uváděnou u jinejch švábů jako "bez signálu" - příkladem jsou třeba obvody řady Overture. Ty jestli si dobře pamatuju, snesou bez signálu až 94V, ale v provozu se signálem mají omezení tuším na max. 80V ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od workhard »

Měl jsem to postavené se stabilizátorem, neodcházelo to tedy, ale zvuk to mělo, jako když hodíš hovno na stan. Pak jsem udělal tranzistorovej zesilovač a to bylo úplně, ale úplně někde jinde...
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
rvx73
Příspěvky: 207
Registrován: 09 zář 2013, 02:00

#13 Příspěvek od rvx73 »

tak ten šváb není žádnej zázrak, co si budeme povídat - a zvlášť ne ten, co dělala Tesla ... LM1875 je proti tomu nebe a dudy. vůbec se divím, že to dnes někdo stavěl, ten Zetawatt

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od workhard »

Asi bych tam místo toho dal třeba LM3886, to tam v pohodě vydrží, s trafem se nebude muset dělat nic a zvuk bude taky lepší.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#15 Příspěvek od martin-f »

Ďakujem za rady. Už som kolegu informoval aby zohnal trafo s nižším napätím. Uvidím či zoženie slabšie trafo, alebo mi dá povolenie na rozmotanie tohoto. Aj keď úprimne moc sa mi do rozmotáva ia nechce. No je to asi jediná možnosť, pokiaľ nechcem prerábať plošák na iné koncáky.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“