Výběr FETa

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Výběr FETa

#1 Příspěvek od Celeron »

Mám následující problém. Přijímač dálkovýho ovládání JETI Rex. Servovýstup nastavenej z generování pulzů (1-2mS v rámci 20mS) na otevřenej kolektor, pod 1,5mS vypnuto, nad 1,5mS zapnuto. Otevřenej kolektor zvládne jen 5mA, takže se musí posílit N-FETem na cca 1A na spínání LED osvětlení modelu s napájením sério-paralelně řazených LED z 12V. Podmínka je prostorově co nejmenší a nejlehčí řešení.
Narazil jsem ale na problém. Malý FETy (třeba TO92) požadovanýho proudu mají odpor v sepnutým stavu klidně i několik ohmů. A další problém je s výběrem Ugs aby ho dokázal přijímač s napájením kolem 3,8V vůbec otevřít. Další problém je, zda ten servovýstyp je opravdu klasickej otevřenej kolektor bez odporu do napájení, nebo tam nějakej odpor je uvnitř integrovanej na čipu. Dávat tam kolektorovej odpor do napájení LED je tudíž nebezpečný.
Máte prosím někdo odzkoušenýho nějakýho FETa, co by to zvládnul a měl Rds max 0,5R?
Nevykašlat se nakonec na FETa a dát tam prachsprostej NPN, třeba KC635?
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Nechces radsej P-FETom spinat napajanie tych LED? Tam staci G uzemnit a Ugs bude dostatocne.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#3 Příspěvek od tomasjedno »

Celeron píše:A další problém je s výběrem Ugs aby ho dokázal přijímač s napájením kolem 3,8V vůbec otevřít.
Tak proč to nenapájíš z 8 V?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

IRLML2502
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Takovych mosfetu je hromada. Treba PMPB23XNE vsechny elektricke parametry splnuje s velkou rezervou a je v pouzdre jen 2x2mm
Doba se uz trochu posunula, mosfety ktere jsou otevrene uz kolem 1V a maji odpor v radu jednote miliohmu jsou dnes naprosto bezne soucastky za par kacek.
https://cz.mouser.com/ProductDetail/Nex ... B0Vw%3D%3D

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

rnbw píše:Nechces radsej P-FETom spinat napajanie tych LED? Tam staci G uzemnit a Ugs bude dostatocne.
Myslíš jen propojit otevřenej kolektor výstupu přijímače s Gain bez odporu na napájení LEDek? To se ale asi nebude chtít Fet spolehlivě vypínat. Žádný P-čko tu navíc na odzkoušení nemám.
Stále je ale problém s velkým Rds těch maloproudovejch FETů a nevím co napěťově snese ten otevřenej kolektor v čipu přijímače pokud by tam musel odpor do napájení ledek být.
Jo a teď jsem koukal do manuálu, zatížitelnost je jen 1mA (bývalo 5mA), o napětí ani čárka.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Zaky píše:IRLML2502
TME výrobek stažen z prodeje. :(

PMPB23XNE minimální množství 3000 ks. :roll:
U Mousera navíc píšou "velice dlouhá dodací doba"
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#8 Příspěvek od PCmaniac99 »

Ja to udělal arduinem a PWM řídím přes LED drivery jas (blikání a cokoliv) 1w led modulů.

EDIT: program je zde stejne jako ukázka funkce a popis atd
Naposledy upravil(a) PCmaniac99 dne 07 říj 2021, 18:54, celkem upraveno 1 x.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Celeron píše:
Zaky píše:IRLML2502
PMPB23XNE minimální množství 3000 ks. :roll:
U Mousera navíc píšou "velice dlouhá dodací doba"
Ale prd, maji jich 700ks skladem a posilaji od 1ks za cca 10 kacek.
Podobnych mosfetu jako PMPB23XNE ktere splnuji tve pozadavky ma mouser skladem tisice typu, tohle je jen prvni na ktery jsem kliknul. Nauc se pouzivat ty jejich filtry ktere maji asi nejlepsi co jsem kde videl a poradne cti info o cene a skladovem mnozstvi..

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

No mě to vyhodilo jen tohle: https://cz.mouser.com/ProductDetail/Nex ... jjPg%3D%3D
Ten bezvývodovej futrál je pro mě na dvě věci. Hledal jsem hlavně něco v D2pack a tam už takovej výběr není.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Stacilo kliknout na ten link co jsem dal v predchozim prispevku. :-)
K te velikosti, psals ze hledas co nejmensi reseni...
Ale ani s klasickymi vyvodovymi neni zadny problem, treba FDS6574A
https://cz.mouser.com/ProductDetail/ons ... yMUw%3D%3D
Pokud chces mosfet pouzivat ve spinacim rezimu, neni potreba u modernich typu pouzivat ty chladici pouzdra, maji odpor v radu jednotek miliohmu takze netopi.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jenom občas záhadně hoří. Zrovna teď tady mám desku z nějakýho special noťasu, kde to spíná nějaký napětí pro periferie s proudem pár amper a čas od času "zčerná". Opakovaně. Přitom sepnutej má necelý 2mΩ a v PDF uváděno 100A.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

U každýho FEŤáka záleží na tom, jak rychle přejde přes lineární oblast do plný "saturace". Všecky spínací nebo rozpínací děje by se měly uskutečnit pokud možno v co nejkratší době, aby se v napůl otevřeným stavu, kdy má určitě mnohem větší RDSON než je katalogová hodnota, udávající nejmenší dosažitelnou nebo garantovanou hodnotu pro plně otevřenej stav = s plně nabitým gejtem, nacházel co nejkratší čas. Takže stačí, aby budič měl nějakej míň zanedbatelnej odpor než skutečně MALEJ, tím pádem aby se prodloužila doba plnýho nabíjení gejtu = plnýho otevírání feťáka ze zlomků vteřiny na vteřinu-dvě - a feťáka při trošku větší zátěži spolehlivě upeče vzniklá tepelná ztráta ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“