Vadný SSD M.2 disk

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

Vadný SSD M.2 disk

#1 Příspěvek od josef_novak »

Měnil jsem v jednom Lenovu vadný M.2 disk, na kterém byla přilepena teplo-vodivá podložka, kde se teplo přenášelo do zadního krytu, takže se asi hřál a možná i kvůli tomu umřel.

Nezkoušel jste někdo M.2 disk přefouknout horkým vzduchem, jestli se náhodou nechytne? Nakonec to samozřejmě zkusím.

Kapacita je 512GB, délka 2242 a z druhé strany žádný čip není, takže v tom jednom čipu bude paměť i řadič, nebo uvnitř paměti je připájený řadič, tak jako to bývá v telefonech, kde je uvnitř SoC připájené ještě úložiště.
Přílohy
m2-ssd.jpg

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Jestli máš jak, tak ho zanapájej, zkontroluj ty zdroje na něm a nechej ho klidně tak 3 hodiny připojený jen na napájení. Řadič totiž, pokud si je vědom nějakého problému s pamětí, tak se může rozhodnout problém řešit a na venek nepracovat. K tomu potřebuje napájení a nerušit na sběrnici. Pokud řadič problém úspěšně vyřeší, tak disk může při dalším zapnutí zase normálně běžet. Za pokus to před nevratnými operacemi ještě stojí.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#3 Příspěvek od josef_novak »

Tohle klidně všechno vyzkouším.
Jak byl disk ještě v noťasu, tak mi instalace Windows 10 z USB startovala hodně dlouho, v diskovém okně jsem ho viděl, ale nešel smazat žádný oddíl.
Potom se disk úplně ztratil. Nyní nejde vidět ani v redukci M.2 NVMe do USB, kde ho mám možnost vyzkoušet. Iniciační dioda se rozsvítí, nic se nejspíš nedetekuje a takhle to stále cykluje.
Zítra ho proměřím a nechám ho, jak radíš, připojený déle a počkám, co se stane.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#4 Příspěvek od josef_novak »

Na těch třech zdrojích je 0,9V + 1,8V + 2,5V, což bude asi v pořádku.
Sem tam se ve správci objeví disk, který je neinicializován. Asi po půlhodině se přestane detekovat a objeví se tam viz. obrázek, ale inicializovat nejde, protože se ztratí a vyhodí hlášku.
Teplota na čipu je až 65°C.

Dnes jsem si všiml, že mezi pamětí a tišťákem je ještě další tišťák, takže řadič bude uvnitř. Přes víkend to zkusím prolít a přefouknout.
Přílohy
m2-cip.jpg
m2-sd.png
m2-sd2.png

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od eleferner »

V praci jsme jednou zkouseli taky vadny SSD disk pretavit. To se povedlo, ale data jsme z neho stejne nedostali - byl na nem SanDisk radic, ve kterem bylo implementovane nejake zabezpeceni dat. A sifrovaci klic se bud smazal sam kdyz radic zjistil HW problem nebo mu neudelalo dobre to pretaveni.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#6 Příspěvek od josef_novak »

Tak se mi to nepodařilo. Měl jsem ho do rána namočený v IPA + tavidle a přefouknul jsem ho 2x (vždy z obou stran a podruhé s vyšší teplotou).
Nějaká změna je, na chvíli se objeví viz. obrázek, ale potom to přeskočí na neinicializováno. Už ho nebudu trápit.
Přílohy
m2-sd3.png

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#7 Příspěvek od josef_novak »

Takhle vypadá uvnitř, jinak než jsem si myslel.
Přílohy
m2-cip3.jpg
m2-cip2.jpg

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“