Pračka ELEKTROLUX INSPIRE

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

Pračka ELEKTROLUX INSPIRE

#1 Příspěvek od jirkati »

Při posledním odstřeďování se buben prakticky během jediné otáčky zastavil, jen "kvičela" řemenička na motoru. Šel jsem zrovna kolem a viděl a slyšel jsem to zastavení v "přímém přenosu". Skočil jsem po vypínači a vypnul.
Po shození řemenu motor normálně běží. S bubnem pohnu jen skutečně velkou silou. Pračka je 13 roků stará, měla před třemi roky vyměněnou celou ovládací desku - zbytečně - protože servisák nepoznal vadné tachodynamo na motoru. Po výměně motoru šlapala do včerejška bez jakéhokoli náznaku, že něco chystá.
S velmi vysokou pravděpodobností odešlo ložisko na bubnu.
Než se vůbec pustím do nějaké opravy - je vůbec reálné se v domácích podmínkách do takové opravy pustit?
Byl jsem postrašen, že taky mohla uhnít nebo zkroutit se topná spirála, zachytit se za buben a dostat se tak mezi plastovou stěnu a nerezový buben.
V servisu mně postrašili po telefonu cenou přes tři a půl tisíce Kč.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od petrfilipi »

Mrkni na YouTube, jsou tam videa z výměny ložisek, výroby přípravků apod.
Buben by mohl mít vyjmutelný díl, s nímž lze vyndat případně spadly předmět. Tím bys mohl zkontrolovat topnou spirálu.

PF
Naposledy upravil(a) petrfilipi dne 05 lis 2021, 19:43, celkem upraveno 1 x.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od p32 »

13 roků stará?
a) servisáka bych nevolal, byl by dražší jak stejná funkční pračka i s dovozem na bazošu
b) nemáš co ztratit, pokažená už je
c) zkus bez řemenu točit bubnem na obě strany
d) pokud bude vada na topení, tak toto můžeš i před tím prostě povolit a vytáhnout
e) vadné ložisko zpravidla začne být hlučnější při ždímání
f) opravit do doma lze, jen to chce mít chuť

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Hlavně se mrkni , zda je buben dělitelný . Dnes v mnoha případech není ... Vyměnit těleso , které je do oddělávacího deklu jen moucha , ale pokud je dopředu ... No děti jsou ve světě a mne díra rozbrusem v přední části nevadí . Potom je i výměna tohoto tělesa moucha . :lol:

Uživatelský avatar
kodl1
Příspěvky: 263
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od kodl1 »

Siemens bude mít šroubovanou vanu, takže rozebrat a zkontrolovat nebude takový problém, pokud nebude prsklý kříž tak podle mně opravitelné.
Co mne nezabije, to mne posílí ...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

I když bych to dokázal , tak rozebrat pračku i s vanou již v životě dělat nebudu . Cena práce zaručeně převýší cenu nového šrotu .

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Měnil jsem ložiska na bubnu několikrát. Nejhorší je "vyvrhnutí" vany z vnitřku. Pokud je vana dělená, dá se to celkem snadno doma vyměnit. Gufero a dvě ložiska jsem kupoval v prodejně ZKL, takže jsem nemusel platit za originál díly.

Uživatelský avatar
kodl1
Příspěvky: 263
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od kodl1 »

Já to dělám i na lepené vaně, ložiska a gufero 200, šroubky a tmel 100, pro mě to je zábava, lepší než ležet u televize.
Co mne nezabije, to mne posílí ...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Nenapsali jste hodiny práce , hodiny na shánění materiálu , nároky na prostor opravy , vybavení na vždycky odejduté další maličkosti , které se při opravě vždy vyštění atd . Ano domky a čepy na vrchové tatramatce byly legrace .
Ale dělat opravu , která MUSÍ skončit brzy je častý problém . Vaše věty bývají v realitě i pro člověka znalého , ale bez praxe s tímto , jen vata , pohádky ovčí babičky . Co jsem se jen nažďabil s tím motorem a jeho řízením u té Božky . Ano , příště už to bude lepší . Jenže příště téměř 100%ně nebude . :lol: přijde zase něco jiného a budu na začátku . Jako s tím akcelerometrem , na který mne upozornil zaky .

Uživatelský avatar
Vlafig
Příspěvky: 182
Registrován: 28 kvě 2019, 02:00

#10 Příspěvek od Vlafig »

To je pračka s předním nebo vrchním plněním? A Siemens nebo Electrolux?Nějak se v tom ztrácím.

Uživatelský avatar
kodl1
Příspěvky: 263
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od kodl1 »

To s tím Siemensem jsem napsal (teď kdyz to po sobě čtu) omylem, asi jsem dělal víc věcí naráz než bych měl..
Omlouvám se za mystyfikaci.
Co mne nezabije, to mne posílí ...

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#12 Příspěvek od jirkati »

Protože nejde pootočit bubnem usoudil jsem na nejméně pravděpodobnou závadu - a bohužel, je to tak. Při pokusu o demontáž topného tělesa jsem zjistil, že namotané mezi buben a plastový svařovaný plášť. Dokonce je na plastovém plášti vyvýšenina asi v polovině hloubky bubnu. Ďoubal jsem drátem do dírek v bubnu a ta spirála je tam skutečně narvaná.
Rozřezání plastového pláště a vydolování tělesa není zrovna činnost, které bych se chtěl mnoho hodin věnovat. A to vůbec netuším, jak a čím potom plášť znovu spojit (slepit).
Žena poseděla hodinku u PC a vybrala si novou pračku Bosch WAU28T60CS. Takže vyřešeno.

Uživatelský avatar
Vlafig
Příspěvky: 182
Registrován: 28 kvě 2019, 02:00

#13 Příspěvek od Vlafig »

Jenom se ještě zeptám, když se to tu nakouslo, čím je nejlepší řezat a lepit plastovou vanu? Viděl jsem spoustu videí na Youtube a chci to také zkusit. Praček s lepenou vanou přibývá a je škoda je kvůli ložiskům odepsat. Nejvíce se mi zamlouvá ruční řezání pilkou na železo v místě sváru a pak sešroubování vruty a slepení mamutem.

Uživatelský avatar
kodl1
Příspěvky: 263
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od kodl1 »

Já to dělám pilkou na dřevo, nejdřív si navrtám aspoň 3 dírky aby se mi to líp dávalo dohromady, přeříznu, dovrtám další dírky, vyměním ložiska, sešroubuju. Na utěsnění používám T-Rex, hřebíky v tubě.
Co mne nezabije, to mne posílí ...

Uživatelský avatar
Vlafig
Příspěvky: 182
Registrován: 28 kvě 2019, 02:00

#15 Příspěvek od Vlafig »

Aha, děkuji moc za upřesnění. Pilka na dřevo, to je tedy nějaká běžná ruční ocaska či co? Ten tmel tedy neznám, ale podívám se po něm. Už se těším, až to vyzkouším. Nějaké Indesity asi řešit nebudu, ale u AEG se to jistě už vyplatí.
Ještě by mě zajímalo, jestli jsi zkoušel také řezat vanu u vrchem plněných Electroluxů a měnit příruby u bubnu. Nevím tedy, jestli se vůbec dají sehnat jako náhradní díl. Dost to teď nějak odchází u celkem zánovních praček. Člověk ji vezme s tím, že bude špatné ložisko a po rozebrání se zjistí, že je utržená celá příruba.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“