Filtrační kondenzátor-hodnota

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jarda01
Příspěvky: 5
Registrován: 10 lis 2021, 01:00

Filtrační kondenzátor-hodnota

#1 Příspěvek od Jarda01 »

Zdravím,
Jako maturitní práci jsem si zvolil nabíječku Pb akumulátoru v autě.
Navrhuji lineární zdroj napětí s LM317. Použil jsem toroidni trafo 120VA.

Řeším teď výpočet kapacity filtračních kondíků na výstupu z usměrňovací ho můstku.
Vím, že tady už podobné téma je, ale moc mi nepomohlo.

Našel jsem vzorec C=k*(Imax/Ubr), s tím že konstanta k je dána procentem zvlnění.
Jenže si nejsem jistý, jaké hodnoty vložit za proud a napětí.
Napětí na prázdno má trafo 15V.

Mám použít nejvyšší napětí a nejvyšší proud?

Protoze když počítám, že budu chtít 10% zvlnění a budu počítat vybitou baterii, tak to vychází:
C=8.5*(5 000/1.2) =35 000uF
Coz je 3x více, než v obvodu, ze kterého vycházím.

A když počítám s nabitou baterií, tak je to :
C=8.5*(1000/1.44) = 6 000uF

Coz by byla lepší hodnota.

Nebo z toho chci až zbytečně vyhlazený průběh?

Děkuji za rady.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Nabíjet Pb aku vyhlazeným proudem je zbytečné, podle některých pramenů i kontraproduktivní, impulsní průběh prý napomáhá desulfataci. Nabíječka by měla pracovat i (spíš zejména) ve velkých mrazech a to elektrolytické kondenzátory stejně zrovna nijak dobře nepracují.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Poloz si nejprve otazku, jake napeti ma to trafo pri zatizeni a jaky mas ubytek na tom regulatoru s LM317.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jjilek »

Akumulátor představuje tak velkou kapacitu, že je to asi zbytečné. Pokud už předpokládáš nějakou kapacitu, potom je nutné počítat časovou konstantu z vnitřního odporu akumulátoru, který lze změřit. V každém případě asi kapacita přidaných kondenzátorů bude zanedbatelná. Záleží samozřejmě na kapacitě akumulátoru v Ah. Je možné měřit zvlnění na svorkách akumulátoru při nabíjení bez přídavné kapacity usměrňovače.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Zapominate ze tam chce pouzit ten LM317

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Fajn, zapomeňme na zadání olova k nabíjení a vezměme "supercap", kterej bude potřeba nabíjet omezeným, stabilizovaným proudem - a tady už můžeme vycházet z požadavku na filtraci. Olovo ji skutečně nepotřebuje, ba co víc, nabíjet olovo vyfiltrovaným proudem je jak už tady od někoho padlo, kontraproduktivní - alternátor v autě taky není vyfiltrovanej, to by se mělo zdůraznit.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Jarda01
Příspěvky: 5
Registrován: 10 lis 2021, 01:00

#7 Příspěvek od Jarda01 »

Máte pravdu, proč tedy se používají DC nabíječky, když alternátor dobíjí AC? Promiňte, jestli mi něco uniká.
A ještě malá podotázka. Jako zvyklost se dávají ještě malé svitkáče (cca 100nF) jako ochrana proti vf rušení.
Vadily by v mém zapojení tyto složky?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#8 Příspěvek od mi-ro »

Altík samotný generuje AC ale hned na něm jsou bloky usměrňovacích diod. VF rušení pronikající ze sítě a vznikající na nelinearitě přechodu usměrňovacích diod může způsobit rušení nezúčastněných zařízení a tím by nemusel splňovat nějaké normy. Vyjímečně by rušení mohlo i negativně ovlivnit činnost některých citlivých obvodů.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#9 Příspěvek od ZVUK2000 »

Jarda01 píše:Jako zvyklost se dávají ještě malé svitkáče (cca 100nF) jako ochrana proti vf rušení.
Vadily by v mém zapojení tyto složky?
Bude to nabíječka a
ne zdroj pro NF. zařízení.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#10 Příspěvek od ZVUK2000 »

Toroid 120VA a samotný LM317 :roll:

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#11 Příspěvek od Olchor »

Hlavně si pohlídej ztrátové výkony na výkonovém prvku, samotná LM317 nestačí. Při daném trafu bude nabíjecí proud cca 8A, to je docela dost.
A jak bylo řečeno, filtrace netřeba.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

Harmonické složky při komutaci diod ruší blízké okolí přenosem po napájecí síti, ať je to usměrňovač v nabíječce nebo v hifi zařízení. Používají se filtry LC v jednom pouzdře.
Rušení AM rozhlasu sice přestává být podstatné, ale normy pro EMC platí pořád, taky jsou tu nějaké přijímače DCF v hodinách, DGPS atd.

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#13 Příspěvek od patrikvarga »

Olchor píše: A jak bylo řečeno, filtrace netřeba.
Nebude vadiť 317-ke vyššie napätie na výstupe ako na vstupe?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Jarda01 píše: Vadily by v mém zapojení tyto složky?
Ja tu zadne zapojeni nevidim, ale je to celkove z mnoha duvodu nesmysl a fungovat to nebude.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Jarda01 píše:Máte pravdu, proč tedy se používají DC nabíječky, když alternátor dobíjí AC? Promiňte, jestli mi něco uniká.
A ještě malá podotázka. Jako zvyklost se dávají ještě malé svitkáče (cca 100nF) jako ochrana proti vf rušení.
Vadily by v mém zapojení tyto složky?
Alternátor nenabíjí AC. Alternátor produkuje AC, který se usměrňuje diodama na pulsující DC a tím se krmí akumulátor. Doporučuju změnit zadání z nabíječky olova (sice tradiční, ale dneska už nemoderní) na zdroj proudu určenej pro napájení LED k osvětlovacím účelům. Bude "in", budeš pracovat s menším proudem i ztrátovým výkonem, vztahový výpočty budeš mít prakticky stejný ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“