Jak změřit výstupní proud

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
basista67
Příspěvky: 2
Registrován: 31 led 2012, 01:00

Jak změřit výstupní proud

#1 Příspěvek od basista67 »

Ahoj potřebuji poradit.Postavil jsem si bodovačku z MOTU na aku články 18650 abych byl přesný ze dvou MOTU paralelně . Po rozříznutí ve sváru se mi podařilo namotat 6 otáček padesátky mědi , na prázdno mám napětí 6V primáry v jsou v mědi.
Boduje to dobře nezkoušel jsem čistý Nikl protože ho nemám ale ponikl boduju na čas 20ms 0.1mm 50% 0.2mm 70% a 0.3 na 99% výkonu. Krásný neopálený body. Jistič 16A drží bez problémů. Kontroler použvám z Aliexpresu 100A verzi. Jen by mne zajímalo jaký proud mám na výstupu .
Klešťák mám jen do 300A osciloskop mám ale proudové kleště ne. Takže otázka jde to nějak změřit třeba pomocí bočníku prosím o radu.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#2 Příspěvek od misocko »

bocnik
prudove trafo
hall senzor (nejaky LEM a podobne)

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od PavelFF »

Bočník asi nebude to pravé. Hlavně ho na tak velké proudy nemáš, domácí výroba by byla obtížná, drahá a zbytečná. Neměl bys ho jak ocejchovat a vnesl by do obvodu zbytečně odpory vlivem dalších spojů a tím hodně ovlivnil proud.
Můžeš na to jít přes převod transformátoru a měřit primární proud. Sekundární proud dopočítáš. Převod znáš, zbytek je trojčlenka. Nebude to úplně přesné kvůli magnetizačnímu proudu, ale chyba bude v rámci tvých možností zanedbatelná.

Ale, jak by řekl BOBO..., a měl by asi pravdu, nepotřebuješ znát absolutní hodnotu proudu. Stačí když to dobře funguje.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Však máš recht . A ještě je třeba dodat jedno . Zde se využívá max přenesený výkon trafa . Jedno trafo to většinou nedá . Dvě v poho , ale tři závity jsou většinou zbytečně moc .
Jelikož mne otravuje čím dál víc sousedů a známých s akupaky , tak jsem objednal YT1035 , tuhle řídící jednotku na 100A a ještě aku bodovačku z ali . Koupil jsem i automaty vybíječe a postavil 10x zajce balancer .

Uživatelský avatar
zouzel1
Příspěvky: 360
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#5 Příspěvek od zouzel1 »

Viděl jsem video, kde vodič rozpletli na jednotlivé prameny a měřili klešťákem proud jednoho pramenu. Pak vynásobili proud počtem pramenů... zouzel

Uživatelský avatar
basista67
Příspěvky: 2
Registrován: 31 led 2012, 01:00

#6 Příspěvek od basista67 »

V tomto videu to měří přes bočník ale já nevím jak se to dělá nejsem žádnej velkej odborník. https://www.youtube.com/watch?v=zsOjXPH_3cQ&t=1064s

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#7 Příspěvek od misocko »

Kabel ktory vedie k jednemu z hrotov prerušiš a spojiš odporom znamej hodnoty , ktory prudovo znesie predpokladany prud. Potom uz len na zaklade ohmovho zakona zmerias ubytok napetia na danom odpore a vypocitas prud ....
S nulovymi znalostami však bude pre Teba lepsi ten hall senzor .

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#8 Příspěvek od Ivan_01 »

alebo nemusíš nič prerušovať a ako bočník použiť kábel k hrotu bodovačky. podobne ako sa v autách používal ako bočník ampérmetra ukostrovací kábel z akumulátora. Ociachovať stupnicu potom musíš empiricky.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

Ještě tazateli napiš, jaké hodnoty by rádově měl být odpor. A jak ho připojit. Všechny další svorky nebo spojky kabelů vnesou další odpory a další kusy vodičů taky.

To už je jednodušší použít jako bočník rovnou kus lana sekundáru. Zapíchnout do něj v definované vzdálenosti hroty a měřit napětí. Měď ale není teplotně stabilní. Přesnost metody by mohla být třeba 15-20%. Záleží jak přesně se podaří určit odpor vodiče na jednotku délky při dané teplotě. A jak změřit proud během pár desítek ms.

Edit:Reakce byla na příspěvek od misocko.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Vnášet odpor do soustavy , která bojuje o každý joule je nesmysl . Tak si zajeď někam , kde takové proudy měří . Ale bude ti to stejně k prdu . Hlavně se musíš naučit správně svářet . Umět vyhodnotit tvar elektrod a sílu , kterou na ně tlačíš . To ti žádnej měřák proudu neukáže .

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“