Pomůže výměna procesoru CPU ?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

Pomůže výměna procesoru CPU ?

#1 Příspěvek od dvorak »

Mám tak trochu naivní dotaz - pomůže v NTB výměna CPU, pokud je již starší, unavený a tím i pomalejší ? Jedná se o NTB Compaq Presario CQ 57 z r. 2012.Děkuji.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Procesor sa neunavi, funguje stale rovnako.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#3 Příspěvek od xsc »

Procesor se fakt neunavuje :-)
Pokud lze do té desky dát třeba místo dvoujádra čtyřjádro, tak taková výměna pomůže. Ovšem deska to musí umožňovat a takových případů neustále ubývá.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#4 Příspěvek od Osmdesat »

„Únavou“ má asi na mysli, že systém windows se mu vlivem balastu, rezidentního softwaru a updatů v čase zpomalil. Taky nové verze sw jsou stále nenažranější, takže např. nový Firefox na takovém stroji může být pomalý.
Tady pomůže čerstvá instalace.
Jaký tam máš teď CPU, kolik RAM a jaký HDD?

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od xsc »

To taky. Ale hlavně tím jak roste náročnost třeba současného webu, tak se staré věci jeví stále línější, a to i kdyby tam měl čistou instalaci.
Compaq Presario CQ 57 není úplná specifikace, ještě je tam pomlčka a číslo, které určuje konkrétní model. Většinou jde o jednoduché NTB založené na tehdejších 2 nebo 4 jádrových procesorech AMD, případně i3 první řady, dnes beznadějně zastaralé.
Naposledy upravil(a) xsc dne 23 lis 2021, 14:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#6 Příspěvek od Osmdesat »

Jo, a taky napiš, jak a v čem přesně se ta „únava“ projevuje. Takhle můžeme jen spekulovat.

A beznadějné to být nemusí. Třeba ten MB umožňuje povýšit CPU, možná půjde přidat RAM, namontovat SSD a pofrčí to slušně...
Žena má NTB z 2012 a běží jí to slušně na běžné internetování a kanceláření.
Naposledy upravil(a) Osmdesat dne 23 lis 2021, 14:51, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Unavit se může kdeco, ale procesor?
Jo, zestárl, to ano. Ale za zpomalení nemůže. To už si zařizují Windowsy svými stále rostoucími požadavky na hardware, aby se mohly předvádět více grafickými a animovanými zbytečnostmi.
Začni rozšířením RAM, co dovolí sloty, a naklonováním a výměnou harddisku za SSD.
Přeinstalace Windows by tomu měla dát korunu.
A budeš se divit.

Kdysi jsem na výrazně starší NB Dell Latitude C840 (M-P4 na 1,6 GHz, rozšířený na 1024 MB SDRAM, 120 GB HDD) nabootoval Linux místo Windows Vista Bussiness.
Na procesor jsem nesahal.
A čuměl jsem, jak sebou dokáže ten počítač najednou hodit, když si mu o něco řeknu. Žádná čtvrthodina, než nabootuje, a žádných 8 minut, než se odhlásí a vypne. Najednou to byla stejná čísla, jenomže ve vteřinách.
Pak už jsem si jen přehazoval harddisky podle toho, co jsem zrovna potřeboval: 40 GB (původní) byl s Ubuntu. WVisty a programy, které nebyly pro Linux k sehnání, jsem měl na tom 120 GB.


EDIT: koukám, než jsem to dopsal, už ti to vlastně napsali jiní.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#8 Příspěvek od Osmdesat »

Linux? Jaké distro, jakou verzi? Linuxy taky nejsou nejrychlejší věc na světě. Ale zabalastěné visty plné předinstalovaného bloatwaru, jak byly svého času dodávány s notebooky (lépe řečeno předvirovány), nic nepřekoná, to uznávám.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

I kdyz do 10 let stare rachotiny das nejlepsi procesor ktery podporuje, budes mit porad 10 let starou rachotinu. Kdyz zvednes vykon o 20-30%, pri praci to ani nepoznas. Ty potrebujes zvednout vykon stroje nasobne a toho zadnou vymenou CPU nedocilis.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Skutocne potrebuje? Este sa nevyjadril, co ma pomale.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Tezi o únavě jsem slýchal obyčejně od studentek i od bab OSVČ, už od W XP.
Dokud mě ještě neotravovalo jim posluhovat, tak únavu vyřešila přeinstalace, někdy i jen vyčištění od balastu a vyházení 40 rezidentních pičovin, navzájem se peroucích antiviráků atd. Asi 3 nebo 4 mašiny měly idiotsky řešené ventilace a "chladiče" zanesený prachem, což mohlo zpomalovat v závislosti na teplotě, dva ntb odešly na přehřátí grafiky, zalepeno kočičíma chlupama.
Poslední roky a poslední verze Pindows už říkám že to neumím, nebaví mě koukat na věčně rotující modrý kolečko už na nový mašině, život není tak dlouhej.
Talentovanej uživatel(ka) dokáže za týden zasvinit systém k nepoužití, teda ten systém to dopustí.

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Nakadah »

http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c02786367.pdf

Ten NB už není žádná sláva. Modelově to buď mělo dvě APU od AMD (dvoujádra), nebo dvoujádra Intel P6300 či 6200 a nebo pak ještě 3 modely Celeronů. Intel procáky patří do rodiny Nehalem-C tj. první jako i3,i5 a i7 (32nm). Socket G1 alias PGA988.

Ty AMD jsou prostě CPU+GPU v jednom. Rodina Zacate, 40nm, socket FT1 (BGA413). Ještě horší jak ten Intel.

Pokoušet se na tomhle starém HW něco upgradovat je škoda peněz, o času nemluvě.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Hubert_79 »

Tak kdyby ten počítač a tím i CPU nechal týden vypnutý, tak by si to odpočinulo a načerpalo síly. To může zkusit pro začátek.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#14 Příspěvek od dvorak »

RAM je 4 GB, HDD 500 GB, CPU je AMD-450. Již jednou jsem reinstalaci provedl, pravda, že to asi 3 měsíce chodilo rychle, ale pak se to opět zasekalo.Ta lenost spočívá např. v tom, že se dlouho otevirá a zavírá word i outlook, opožděně reaguje na zavření stránky (křížek) kliknutí na křížek a pod. Jinak streamování jde poměrně dobře, sledovat on-line filmy či přenosy není problém.
No nic, jen jsem se zeptal, dám na radu Huberta a uvidím ....

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Hubert_79 »

Kup si SSD, tím tomu trochu pomůžeš. Bude to poznat, ale zas nečekej kdovíco. Hlavně neinstaluj kdejakou volovinu, co se nacpe do spouštění po startu.
Máš tam desítky, nebo sedmičky? Jestli sedmičky, tak si vypni ten "aero" vzhled. To jen spotřebovává prostředky a jinak je naprosto k hovnu.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“