Hádzavosť ozubenej (HTD) remenice.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

Hádzavosť ozubenej (HTD) remenice.

#1 Příspěvek od kutilmil »

Ahojte. Nemáte niekto náhodou informáciu aká je dovolená radiálna hádzavosť HTD 8M remenice priemeru cca 80mm? Prevádzkové otáčky cca 2500.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#2 Příspěvek od Sandal »

Při 2500ot/min a průměru řemenice, bych toleroval házivost 0. Proč se ptáš? Koupil si polotovar bez díry, a bojíš se, že po vyrobení díry bude řemenice házet?
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#3 Příspěvek od kutilmil »

No tak hadzavost 0 v strojarine neexistuje. Red mi radis, tak by si mohol mat aspon zakladne znalosti ktore ti chybaju. Nehnevaj sa.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#4 Příspěvek od p32 »

Dej si tam tolerance průměrů tak H11 a je jasné, že se tak musíš vejít i do té házivosti.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#5 Příspěvek od kutilmil »

tak h 11 má tolerančné pole 2,2 desatiny. to sa mi zdá byt aj vela. nie?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Protáčel jsem litinovou 18-8M-50. Protože mám pakny na univerzále soustruhu trochu šmajdací, tak jsem ji nahrubo protočil s 1 mm přídavkem. Pak vytočil Al pouzdro, namáčknul řemenici koníkem do pouzdra, trochu doklepal podle hodinek a protočil načisto. Šmajdalo to na zubech kolem 3 stovek. Je to v chodu asi rok a žádnej problém. Ten zubatej řemen snese určitě horší přesnost. Má to průměr 45 mm a kolem 1300 ot/min a tak jsem se ani s vyvážením nijak nepatlal.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#7 Příspěvek od kutilmil »

No 3 stovky asi problém nebude. Ono aj klukovka spalovacieho motora máva povolenú hádzavosť 2 stovky. Len to sú stále dohady.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

kutilmil píše:tak h 11 má tolerančné pole 2,2 desatiny. to sa mi zdá byt aj vela. nie?
Přehlédl jsem ty otáčky, takže tolerance v H7-H8.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#9 Příspěvek od kutilmil »

p32 Ty hádaš? To viem aj ja.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#10 Příspěvek od dj_Paul »

Určit to má konstruktér při návrhu zařízení. Při super přesné mašině může být stovka příliš, když vyrábíš vibrátor, tak moc málo. Já bych se snažil jít při těch otáčkách pod 2 stovky. Při těch otáčkách by bylo vhodné řemenici alespoň staticky vyvážit.

A tu hlášku o nulové toleranci slyšívám až příliš často právě od těch vystudovaných. Při otázce s jakou tolerancí můžu počítat, dostanu odpověď žádnou, ±0

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

kutilmil píše:p32 Ty hádaš? To viem aj ja.
Tak je mi jasné, že H6 neuděláš. Pokud zvládneš toleranci H7 na díře pro hřídel, tak po vyrovnání a změření hřídele v házivosti menší než bude tolerance H7 na tom průměru, tak zjistíš, že dá práci mít tu toleranci H7 i na tom průměru pro řemenici a rád se vejdeš do té poloviny tolerance H8 natož H7. To je prostě praxe podle možností na tom soustruhu a toho, co to dělá. Průměrně by ses měl vejít do těch dvou setin, jak psal dj_Paul. Ta občasná kusovka na klasickém soustruhu hodně záleží také na tom, co tam vůbec dokážeš, ale SUI40 je dobrá mašina a pokud je seřízena, tak bys to měl stíhat i v H6. Ano, hádám, ale spíše tvé možnosti a zkušenosti, protože o nich nic nevím. :wink:
Tobě asi půjde spíše o vyrobení díry pro hřídel na hotové řemenici, takže uchytnout přes válečky, vyrovnat hodinkama prostě na nulu a potom vytáčet díru nožem a nakonec případně výstružníkem, ale ten bych do toho netahal. Prostě by to chtělo taky napsat důvod, abysme nemuseli hádat, co s tím.
Pokud to ale budeš vyrábět celé, tak stačí nakalibrovat díru, vrazit na trn mezi hroty a dodělat průměr pro řemenici na čisto. Házivost jaksi vyjde sama.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

p32 píše: Pokud to ale budeš vyrábět celé, tak stačí nakalibrovat díru, vrazit na trn mezi hroty a dodělat průměr pro řemenici na čisto. Házivost jaksi vyjde sama.
Kdyby chtěl sám vyrábět celou ozubenou řemenici, tak se tady nejspíš ptát nebude. Na to nestačí jen SUI40 či jiná koza někde v garáži.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#13 Příspěvek od kutilmil »

Ach jaj..... Pošlem večer foto. Je to asi marné...... Ja sa stále pýtam aká je dovolená radiálna hádzavosť a vy mi tu píšete ako to robiť. Na hádzavosť sa pýtam z pohľadu remeňa. Akú hádzavosť dlhodobo vydrží ozubený remeň. Mimochodom čo je uchytenie remenice cez valčeky? To som teda ešte nepočul. Mernie cez valčeky to poznám ale uchytenie?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Nevim co bys chtel slyset. Proste co nejmin. Neni to tak, ze by byl nekde napsan nejaky limit po jehoz prekroceni by remen prasknul. Proste cim vic to bude hazet, tim bude mit mensi zivotnost. Osobne bych na takove otacky nedaval remenici ktera ma hazivost vyssi nez nizke jednotky stovek. Desetina uz je moc. Co se tyka vyvazovani, vyrobce remenic uvadi ze se to ma delat az od obvodove rychlosti 30m/s. Samozrejme pokud ji vyvazis, jen lip.

Jako obvykle bys mel napsat proc to potrebujes vedet. Mas remenici a haze ti? Chces ji vyrabet? apod. Pak by ti nekdo poradil co mas delat lip nez na takovy dotaz cos polozil.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#15 Příspěvek od kutilmil »

Tu to máte. Toto robím. Hlavne mi ale preboha nepíšte, ako to mám robiť a podobne, to ja viem. Neviem ale akú dovolenú radiálnu hádzavosť má taká ozubená remenica. pre doplnenie tú spodnú som vyrábal, tá beží v stovke. Zubatú som kúpil. ešte doplním, že zubatá má čap, ktorý je osadený v tej mojej. tým to je vystredené. Kolko to ale môže hádzať? a zasa sa nepýtam s akou presnosťo sa to dá osadiť ale kolko je dovolené!!!

PS: ešte prosím vysvetliť upnutie cez valčeky. To neviem čo je.
Přílohy
260423655_590723152198013_1488492474210221777_n.jpg

Odpovědět

Zpět na „Poradna“