pomoc s návrhem elektroniky pro 7segment displej a osvětlení

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mses
Příspěvky: 9
Registrován: 09 pro 2021, 01:00

pomoc s návrhem elektroniky pro 7segment displej a osvětlení

#1 Příspěvek od Mses »

Dobrý den, mám prosbu, jestli by se nenašel někdo, kdo by mi pomohl s návrhem elektroniky podle uvedeného blokového schéma a uvedených parametrů. Vše je v přiloženým souboru.
Elektronice trochu rozumím, ale už dlouho jsem nic netvořil a já bych asi navrhl zbytečně složitý řešení.
Blokové schéma je jen orientační, pokud bude lepší řešení nejsem proti, jen se musí dodržet požadavky na funkci.
Děkuji za případné návrhy.
Přílohy
Signalizační kufr. b.pdf
(249.38 KiB) Staženo 482 x
Naposledy upravil(a) Mses dne 14 pro 2021, 18:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#2 Příspěvek od Cowley »

Vítej na Bastlírně ! :)

1) Displej sedmisegmentovek musí být "12345678", tzn. 8 nezávislých číslic anebo může být jediná "8", na které se při více aktivovaných vstupech budou číslice zobrazovat na střídačku?

2) ze zadání jsem pochopil, že velká společná signalizace se rozsvítí při stisku tlačítka a lze jí samostatně vypnout. Nenašel jsem ale, kdy zhasne konkrétní číslice? Po nějakém čase nezávisle na velkém světle, nebo hned s ním?
EDIT: aha, píše se po uvolnění tlačítka zhasne displej... Tak snad pozorovatel bude u toho, aby viděl a zjistil, "odkud" to bylo...


Jednoduše se to dá zapojit pomocí 8ks diod a 1ks relé se dvěma kontakty.
Tlačítka 1-8 budou napětím ovládat své konkrétní číslo (dokud bude stisknuto, bude číslice svítit). Zároveň se napětí přes diodu přivede do společného uzlu na cívku relé. Relé přitáhne a svým prvním kontaktem se přidrží do doby než se stiskne rozpínací (zhasínací) tlačítko v jeho přidržovacím obvodu.
Zapínací tlačítko světla se přivede taky do uzlu, proto i když nikdo nemačká žádné z tlačítek 1-8, relé přitáhne, rozsvítí se světlo a čeká na stisk zhasínacího tlačítka.
Druhý kontakt se použije na spínání napětí vlastního světla.

Pokud by bylo napájení displejů a světla jednotné, stačilo by potom samozřejmě jenom relé s jedním spínacím kontaktem. :)

Uživatelský avatar
Mses
Příspěvky: 9
Registrován: 09 pro 2021, 01:00

#3 Příspěvek od Mses »

Dobrý den, děkuji za odpověď.

1) Displejů je 8 a každý má pevně přiřazenou číslici - někdy, kdy je hodně signalizací se monitoruje periferně jen podle pozice svitu displeje, proto jsou pevně daný pozice

2) Ano - světlo (osvit) se rozsvítí při stisku kteréhokoliv tlačítka a musí zůstat svítit i při uvolnění tlačítka. Pokud je delší dobu klid a všechny signalizace jsou zapsány, tak se může světlo zhasnout tlačítkem.
U signalizace je trvale zapisovatel.


Jinak zapojení kdy je relé napájeno signálem přes diody bylo první co mě napadlo, ale řeším regulaci svitu jak displejů, tak hlavního světla.

U světla musím pomoci DC/DC měniče vytvořit 12V a právě uvažuji o regulaci pomocí napěti třeba tímto měničem
https://pajenicko.cz/dc-dc-menice/menic ... &order=ASC
regulační trimr na měniči bych vyměnil za pevný odpor + potenciometr tak aby regulace napětí byla v rozmezí 7-12V.

Ale u displejů nevím jak na to. Napadá mě PWM modulace, ale tu nevím jak zapojit, aby mi fungoval i signál na hlavní světlo. Pokud bude snížen jas displejů nemusí mi relé sepnout.

pokud by bylá společná regulace svitu displejů složitá, můžou se regulovat každý zvlášť

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#4 Příspěvek od Cowley »

Do tlačítek 1-8 směrem tam může jít plné napětí 5V,
z tlačítka přes diodu do relé zpátky taky.
Mezi tlačítko a displej lze dát řídící tranzistor nebo hradlo a jeho obvodem "prohnat" PWM pro displej.
Je pak relativně jedno zda do displeje bude vstupovat "plusem" nebo "zemí", "zemí" ale asi lepší - displej bude mít pak na anodách také trvalé +5V.

Uživatelský avatar
Mses
Příspěvky: 9
Registrován: 09 pro 2021, 01:00

#5 Příspěvek od Mses »

Díky, jo to mě nenapadlo. Byla by možnost to načrtnou a jaký součástky použít. Displej je ze společnou katodou.

Jinak ta regulace osvitového pásku pomocí regulace DC/DC měniče - jo to dobrá cesta nebo jít taky přes PWM modulaci či něco jinýho.

Jěště se zeptám je lepší spínat osvit relátkem s pomocným kontaktem, nebo to řešit výkonovým prvkem (tranzistor, tyristor a pod). Jde hlavně o spolehlivost.

Děkuji

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#6 Příspěvek od Cowley »

Mě spíš děsí představa jak někdo (chudák) nepřetržitě zírá na displej, aby neprošvihnul že někdo krátce zmačknul tlačítko 1-8.

Dovedl bych si představit, aby celé zařízení při změně na vstupech krátce píplo nebo nějak pozdrželo signalizaci 1-8, pokud bych se zrovna nekoukal. Ale to je věcí vkusu, neznám přímý účel zařízení.

Zpátky k původnímu...
Stejně tak je možné ke každému tlačítku mít samostatné malé relé 1-8 a do jejich spínacích kontaktů hnát už zregulované napětí pro displeje.
Čili by stačilo 8+1 relé a 8 diod (1N4007) . Spolehlivost je určitě zaručena.

Uživatelský avatar
Mses
Příspěvky: 9
Registrován: 09 pro 2021, 01:00

#7 Příspěvek od Mses »

Cowley píše:Mě spíš děsí představa jak někdo (chudák) nepřetržitě zírá na displej
Ano trefa do černého. Je to opravdu šílené. :nut: :D
Jdo o signalizaci při pozorování meteorů.

je to 9-ti členej tým (někdy vic, někdy míň ), kdy 8 lidí pozoruje oblohu a 9-tý zapisuje co mu těch 8 hlásí. :argue:
Pozorovatel zapisovat nemůže, protože při pohledu do světla by ztratil citlivost (než se úplně roztáhnou zorničky trvá to i 20min). A aby zapisovatel věděl kdo co hlásí, ktomu slouží identifikace pomocí čísel. Proto zhasnutí displejů je až po puštění tlačítka, kdy pozorovatel nahlásí údaje. Krátký probliknutí se nebere v potaz. Paměťové relé proto nemůžu použít, pro případ chybné signalizace. Po několika hodinách pozorování se někdy stane, že už člověk vidí i to co není. :D

Děkuji za nápady, něco sesmolím a případně to sem hodím jestli to je správně, nebo něco je zbytečně složitý. :agree:

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#8 Příspěvek od MetalGod »

Jestli to dobře chápu, každej pozorovatel má vlastní tlačítko, ne? Jestli jo, proč každýmu nepřiřadíš dejme tomu 2 dekadický čítače, ke každýmu dekodér BCD na 7segment a LED displej (tj. 00-99) s tím, že za tlačítkem bude RC, kterej zajistí přičtení až po dejme tomu 500ms dlouhým stisknutím, aby se eliminovaly stisknutí náhodný? Tím nahradíš zapisovatele, pak jen sečteš čísla a nazdar.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od kulikus »

A co to pozorování protokolovat až z audio záznamu? Tam jde měřit čas na ms.

Uživatelský avatar
Mses
Příspěvky: 9
Registrován: 09 pro 2021, 01:00

#10 Příspěvek od Mses »

MetalGod píše: Tím nahradíš zapisovatele, pak jen sečteš čísla a nazdar.
nejde jen o počet záznamů, Po zmáčknutí tlačítka dotyčný nahlásí zapisovateli asi 4-5 hodnot. Tlačítka jso pro to, že když je několik tlačítek naráz, tak dokud nenahlásí hodnoty, tak drží tlačítko zmáčklý a zapisovatel volá jednotlivý čísla k hlášení.

Uživatelský avatar
Mses
Příspěvky: 9
Registrován: 09 pro 2021, 01:00

#11 Příspěvek od Mses »

kulikus píše:A co to pozorování protokolovat až z audio záznamu? Tam jde měřit čas na ms.
kdyby to šla tak už se to dělá dávno. Skoušely se super citlivý CCD kamery, ale prostě je to zkreslený.
1) Čip než zareaguje tak už je meteorit pryč
2) neobsáhneš celou oblohu jedním záběrem
3) ze záznamu nejde určit svítivost a barvy jsou zkreslený


prostě lidský oko nenahradíš :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Mses do názvu vlákna píše: "pomoc s návrhem elektroniky pro 7segment displej a osvit"
Ten pojem "osvit" by stálo za to opravit na "PODSVÍCENÍ", terminus technicus "osvit" je v tomhle dost zavádějící, protože se používá spíš jako označení expozice něčeho světlocitlivýho nějakým ozářením - a protože to jsou v podstatě světelný tabule s číslama, možná že by se to dalo nazvat "PODSVÍCENÍ TABULE" případně "PODSVÍCENÍ TABLA" ... Takhle pojmenovaný vlákno fakt svádí k dojmu, že půjde o něco s fotocestou nebo s fotkama ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Mses
Příspěvky: 9
Registrován: 09 pro 2021, 01:00

#13 Příspěvek od Mses »

Jinak už jsem se rozhodl pro návrh od "Cowley" pořeším to relátky.

Děkuji za rady.
Přílohy
kufr 3.pdf
(64.49 KiB) Staženo 369 x

Uživatelský avatar
Mses
Příspěvky: 9
Registrován: 09 pro 2021, 01:00

#14 Příspěvek od Mses »

EKKAR píše:
Mses do názvu vlákna píše: "pomoc s návrhem elektroniky pro 7segment displej a osvit"
Ten pojem "osvit"
:D :D no jo - ja spravna čecha :D :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Fajn, vono fakt vypadalo, jako že nerozlišuješ hodinky vod holínek - obojí se přeci natahuje ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“