Ampérmeter Bočník

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cormega
Příspěvky: 13
Registrován: 28 lis 2018, 01:00

Ampérmeter Bočník

#1 Příspěvek od Cormega »

Zdravím,

Pořídil jsem si Panelový digitální voltmetr + ampérmetr 200V 10A s již zabudovaným "bočníkem". Bohužel jeho velikost zasahuje do dalších součástek. Je možné ho odpájet, ohnout do úhlu cca 30° a opět připájet ?
Nezmění se touto úpravou charakteristika odporu, respektive rezistence bočníku ?

Viz. foto - bočník je 3x tak vysoký, než je uvedeno na obrázku.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Cormega dne 11 pro 2021, 10:26, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Pokud tím nezměníš jeho průřez ani dýlku od jednoho místa zapájení ke druhýmu, tak se to bude chovat stejně = jeho elektrický vlastnosti by se neměly nijak změnit.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Cormega
Příspěvky: 13
Registrován: 28 lis 2018, 01:00

#3 Příspěvek od Cormega »

EKKAR píše:Pokud tím nezměníš jeho průřez ani dýlku od jednoho místa zapájení ke druhýmu, tak se to bude chovat stejně = jeho elektrický vlastnosti by se neměly nijak změnit.
Super, díky za ujištění. Potřeboval jsem si to ověřit. :)

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#4 Příspěvek od Olchor »

Ale stejně bych to potom zkontroloval porovnáním s běžným multimetrem. Při takhle malých odporech může záležet i na kvalitě pájení. Bočník se dá celkem snadno dojustovat - broušením odpor zvětšíš, pomocným malým paralelním odpůrkem celkový odpor zmenšíš. No záleží, jakou přesnost požaduješ.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Vždyť je to hračka , ohýbej jak chceš . Případné navýšení odporu můžeš snížit popájení části toho bočníku pájkou , či přidáním paralelně odporu , ale stáel , je to hračka .

Uživatelský avatar
Cormega
Příspěvky: 13
Registrován: 28 lis 2018, 01:00

#6 Příspěvek od Cormega »

Díky za rady. Přeměřím to multimetrem.

"Hračka" to sice je, ale na všeobecné zobrazení hodnot to bohatě stačí.
Případná kalibrace proudu/napětí je však možná. Nevyžaduji v tomto případě přílišnou přesnost. Uvádí se, že rozlišení napětí je (0.01V do 99.99V, 0.1V od 100V) a proud (rozlišení 0.001A). Udávaná chybovost je do 1%.
Vzhledem k tomu, že laboratorní přístroje v podstatě fungují s přesností okolo 0,5% je to dostačující.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Presnost zavisi od toho, ako velmi (a ci vobec) sa s tym niekto vo vyrobe sral. Na bocniku by mali byt stopy po upravach - zarezy a pod.

Ak mas nejaky skutocne presny ampermeter, tak ich zapoj do serie a podla potreby bocnik uprav.

Z kontajnera vytiahnuty DT-830B mal bocnik uplne mimo, potreboval upravit pilnikom.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#8 Příspěvek od Kremik »

Pokud ohneš bočník, jeho odpor se vždy o něco zvětší.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Kremik píše:Pokud ohneš bočník, jeho odpor se vždy o něco zvětší.
Při ohybu kruhovýho průřezu drátu se jedna půlka protahuje a druhá komprimuje. Ale to protažení začíná dřív než komprese, tudíž se odpor zvyšuje. U takhle malý hodnoty odporu to bude dost znát. Já bych do ohybu o víc než 30 st. nešel, pak už je deformace hodně velká.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od PavelFF »

Změna vlivem ohybu o 30stupňů nebude vůbec poznat.
Pokud je bočník 3x vyšší než na fotce, část s ohybem zabere malou část celkové délky a 30stupňů je taky málo na drastické změny průřezu.

S nějakými hodně přesnými srovnávacími měřidly by se možná dala změna zjistit. Ale ty tazatel nemá k dispozici.
Základní chyba je uváděna 1%. A tyhle měřáky mívají mnohem větší problém s linearitou údaje než s malinkou odchylkou bočníku.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#11 Příspěvek od VASEK_W »

U těhle měřáčků prodejci lžou.
Objednal jsem si ke stabilizovanému laboratornímu zdroji schválně 4místný, abych viděl dle jejich tvrzení i malé proudy a změny v mA, a nic :-(
Na displeji skočí vždy až druhá číslice zprava při změně proudu o více jak 10mA :-(

Tak si myslím, že to ohnutí nebude až tak kritické, pokud se to pak jen zkontroluje s nějakým lepším multimetrem. Více pro to stejně udělat nejde.

Vašek

Uživatelský avatar
josef-1
Příspěvky: 103
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#12 Příspěvek od josef-1 »

Já jsem tyto měřáčky použil u regulovaného zdroje. Abych mohl měřit proud v mA, tak jsem původní bočníky nahradil novými. Nastavování jsem prováděl porovnáváním s jiným ampérmetrem. Je to sice pracná a zdlouhavá metoda, ale výsledek je uspokojivý- viz foto. Odběr proudu je 99 mA. Desetinou tečku jsem vůbec neřešil.
Přílohy
DSCN9677.JPG

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Kdepak jsi sehnal ty "odměřovací hodinky" na poťáky napětí? Z nějakýho vraku osciloskopu? Pasuje Ti stupnice hodinek s voltmetrem?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Já je mám na maďarských aripotech , souhlas jsem neřešil . Spíš bylo naprd to , že to dělali z nějakého zinkalu .

Uživatelský avatar
josef-1
Příspěvky: 103
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#15 Příspěvek od josef-1 »

Jsou to tzv 10-ti otáčkové potenciometry (známé jsou např typy Aripot) a knoflíky. Nevím, proč by měl údaj na knoflíku s něčím souhlasit, když vidím napětí na budíku. Jsou tam z důvodu jemnějšího nastavení (10 otáček na celý rozsah zdroje 50V je dostatečné).

Odpovědět

Zpět na „Poradna“