Existuje DC záložní zdroj pro router,VOiP atd.?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

Existuje DC záložní zdroj pro router,VOiP atd.?

#1 Příspěvek od wlezley »

Zdravím, prolezl jsem všechny APC, UPS ale nikde jsem nenarazil, na záložní DC zdroj z baterie. Vždy výstup 230V AC. Router 12-37V, VOiP 12V, notebook 20V, mobil 5V vše DC. Nabíjená Pb baterka, v případě výpadku sítě na ni přepne relé a těch pár napětí pořešit step UP/DOWN měničem. To se opravdu komerčně nepoužívá (neprodává)? Nebo jen špatně hledám?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Počítá se, že prakticky všecky zařízení mají svůj zdroj, napájenej 230V AC. Je tudíž nerentabilní konstrukčně stavět/konstruovat/vyrábět a prodávat nějakou UPSku s nejrůznějšíma výstupníma hladinama DC, když stačí udělat záložní zdroje produkující 230VAC - dnešní zdroje malejch zařízení si poradí i s nesinusovým průběhem, stejně jsou to většinou spínáky ... A trošku horší účinnost vyvažuje zas ta naprostá univerzálnost. Něco jinýho jsou specializovaný záložní zdroje, který se konstruujou přímo do investičních a strategicky důležitejch zařízení s vlastní zdrojovnou - tam se zálohuje všecko potřebný, ale pro běznou komerční techniku "do kanclu a bytu" by sis to musel ubastlit sám ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Hubert_79 »

Existuje záložní zdroj pro řídící hodiny Pragotron, na 24V DC. Ovšem nevím, kolik to utáhne; ty hodiny žerou celkem prd.
Potřebuje to baterie, ty to i dobíjí.
Není to ale asi úplně to, co hledáš.
Link
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#4 Příspěvek od wlezley »

Ten měnič na 230V žere jako ďas a vše se protopí. Přitom router + VOiP potřebuji 12V/2A max. I kdyby k tomu step UP na 20V pro notebook tak mi Pb baterie vydrží půl dne, ne půl hodiny (obrazně). Díky za reakce, myslel jsem, že taková věc bude běžná, třeba jen pro omezený okruh uživatelů. Mýlil jsem se, sorry.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Určitě existuje, stačí do uja zadat "DC UPS".
Třeba hned z kraje to vyplivlo více odkazů na Ebay
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#6 Příspěvek od jardafiala »

POkud potřebuješ zálohu 12V tak co autobaterie s nějakým udržovacím nabíjecím proudem? Stejně to zařízení na 12V má v sobě měnič na 5 a 3.3V nebo jiný.

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#7 Příspěvek od teufel »

Co si neubastlíš, to nemáš...
Udělat záložní DC zdroj by nemělo být nic složitého. Pár baterií Li-ion nebo Li-pol s napětím o něco větším než je požadované napětí a lineární nebo spínaný stabilizátor. Největší opruz je nabíjení mnohačlánkové baterie, ale i to se dá vyřešit vhodným adaptérem a balancerem

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Olovena bateria 12V, zdroj 13,5V a dve diody.

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#9 Příspěvek od wlezley »

To Michal22, hledat po světě mě nenapadlo, přitom na Amazonu za 30US s výstupy 9,12,24. Děkuji za typ.
To jardafiala, přesně jak jsi napsal, jen jsem chtěl koupit hotové zařízení-hned.

Většinou to bude vypnutý, ale když přijde sněhová kalamita, popadané stromy a oprava VN trvala 14 hodin a nahazovali nás půl hodiny asi 5x. Zázrak, že vše přežilo.
Díky všem

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jjilek »

Používám na chalupě BACK UPS 300 od APC non-stop po celý rok. Sice něco spotřebuje, ale neměřil jsem to.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

Nejmenší problémy budou vždy s klasikou záložního zdroje na 230V.

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#12 Příspěvek od wlezley »

U peletových kamen mám APC už 12 let a nevím kolikrát je zachránil. Blbý je, že baterie vydrží 3-4 roky a zdechne, když je nejvíc potřeba. Není úplně KO, jen neutáhne měnič. Ze zásuvky leze, nevím co a když první 3 roky mám 10 minut na vypnutí kamen bez "black out" chyby, ve finále už neutáhne elektroniku, abych je legálně vypnul v minutě. Nutné zlo, tady těch 230V potřebuji. Je třeba myslet na to, včas vyměnit baterku, která ale může, v némě náročném režimu fungovat ještě x let. Třeba u těch DC spotřebičů tytu router, VOiP atd.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Bacha na Macha, u těch routerů a dalšího datovýho příslušenství jsem se několikrát setkal s nepříjemnou vlastností - vyžadujou napájení sice třeba jen 9 nebo 12V, ale striktně AC = střídavinou. Když jsem je zkusil nakrmit právě z autobaterky 12V DC nebo i síťovýho, ale vyfiltrovanýho zdroje DC, tak jejich vnitřní měniče nenaběhly, i když na prvním sběracím elytu za usměrňovacím můstkem bylo napětí dostatečný. Všecky měniče, který se takhle chovaly, měly přímo z napájecího konektoru přivedenou "vazbu" přes kondík buď přímo na řídící šváb, nebo na nějakej tranzistor v zapojení okolo švába - mám takovej neblahej pocit, že to asi má bejt nějakej druh "ochrany" před napájením čistě stejnosměrem, protože ty měniče nabíhají, i když jsem je zkusil nakrmit stejnosměrem se silným síťovým zvlněním - prostě přes ten kondík dostanou "hlášku", že mají na vstupu střídavou složku a najedou, bez ní ani chlupem nehnou ... Důvod takovejch řešení skutečně nechápu, ale už jsem se s tím setkal vícekrát - a nejenom u jedný značky, byl to myslím internetovej kabelovej modem od Cisco (kterej už nemám) a několik WAN/LAN switchů, tuším nějakej EDIMAX a ještě nějakej, co už ani doma nemám - všecky měly napájecí konektor s výrazně vyznačeným AC a na DC nechodily.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#14 Příspěvek od wlezley »

Máš recht, některý nechodí. Údajně ty co umí POe, běhají v pohodě a v širokém rozsahu napájení. Vyzkoušel jsem MikroTik LITE-12V bez problémů, levnější TP link se při 9V nechytl.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

A ještě jsem si vzpomněl, co mi nechtělo chodit z externího zdroje na DC - nabíječka TRONIC s časovačem (kupovaná v LIDLu) na NiCd a NiMH články. Na šňůru do zásuvky a vestavěný trafo nabíjela, ale když jsem k ní v domnění, že využiju 12V zálohovací akutoaku k přímýmu napájení připojil jen tak na desku dvojlinku s DC, tak ani nenaběhla - důvod mi došel až po nějaký době. Tyhle mrdky totiž odměřujou čas pomocí časovače/děliče 4060 nebo podobnýho a jako výchozí "hodinovej" kmitočet používají 50Hz ze sítě, nemají žádnej vlastní výchozí oscilátor ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“