Proč je na kabelech šedá modrá?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

Proč je na kabelech šedá modrá?

#1 Příspěvek od MetalGod »

Jak jindy občas drátuju jednofáze, teď jsem výjimečně dělal třífázi v jednom sklepě. Byl tam potřeba vyměnit provrtanej 3F kabel. Ten už byl venku, tak jen natáhnout novej. Jističe shozený, tak jsem si svítil čelovkou, která svítila tradiční čínskou bílou (namodralá až nafialovělá). Stahuju bužírku, tam černej, hnědej, žlutozelenej, modrej, modrej… dva modrý?! Vyběhnu s tím ven na denní světlo a koukám, že šedej není šedej, ale modrošedej, pod světlem čelovky modrej jak nulák 8O.
Proč nemá neutrální šedou barvu? Jediný, co mě napadá je, že se předpokládá, že se ve 20. letech 21. století bude svítit žlutavejma žárovkama, nebo co.
Název výrobce si nepamatuju, ale byl český výroby.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

Doufám že se pletu. Ale může to být i barvosleposti.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#3 Příspěvek od MetalGod »

Nejsem barvoslepej ;)
Škoda, že ten kabel už u sebe nemám, jinak bych ho vyfotil. Tuším, že výrobcem byl Prakab, kabel byl CYKY-J 5x4.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

MetalGod píše: pod světlem čelovky modrej jak nulák 8O.
Proč nemá neutrální šedou barvu?
O spektrálních čárách LEDek jsi nikdy neslyšel? :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#5 Příspěvek od ZVUK2000 »

Znám dva lidí co jak teď dávají LED pouliční osvětlení tak mají problém poznat svoje auto.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#6 Příspěvek od MetalGod »

Problém je v tom, že ani na denním světle to nebyla šedá, ale modrošedá, ovšem už rozpoznatelná od modrý. Viz foto:

Je mi jasný, že ta LED neměla CRI >80, ani nijak moc nesvítila, ale normálně šedá tam rozeznatelná byla dobře.
Přílohy
Tu kabel.jpg
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Tak Ti nevím, ale já vidím dost velkej rozdíl mezi modrou a šedou. A určitě to je blejsklý ledkou v mobilu. Nebude to spíš problém, co pojmenoval ZVUK 2000? :lol: Prý to přichází plíživě a v né moc pokročilým věku. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Beze srandy, zajdi si na oční zkontrolovat oční pozadí apod.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#9 Příspěvek od MetalGod »

1) Předchozí fotka je z jednoho eshopu, která má nejvěrnější barvy, tohle je fotka jinýho kabelu z jinýho eshopu:
Obrázek
… to uprostřed je zhruba šedá, takhle má vypadat
2) Šedá nemá ideálně žádnej odstín ani sytost, hodnoty RGB jsou si mezi sebou velice blízko. Tahle má ve středním tónu odstín 230° a sytost 28%, a RGB(123, 131, 170), neboli 48.2, 51.4 a 66.7%
3) Je možný, že je barva optimalizovaná pro starší ročníky, neboť je známo, že s věkem nejrychlejc odcházej modrý čípky v oku, kdy pomalu a nenápadně dostává svět žárovkový podsvícení, tak aby se to vykompenzovalo.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#10 Příspěvek od Achab »

Někdy je šedá skoro bílá a modrá až moc světlá, nebo naopak sytě tmavá, jak se konkrétnímu výrobci zrovna povede. Ale zatím jsem měl s rozeznáním problémy jenom při svícení modrou LED.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Ono se řekne "šedý zákal", ale on je vlastně do hněda. Takže odfiltrovává a "odbarvuje" hlavně modrou. Proto se přidávám k výše uvedenému doporučení navštívit očního lékaře.
Ten šedý zákal totiž přichází tak nenápadně, že ta AWB, co ji máme za očima, se stíhá přizpůsobovat a zapisovat nastavení do paměti.A my ty potíže přisoudíme častěji čárovému spektru světla, než zákalu.
Také jsem přestával rozeznávat některé odstíny modré. Když k osvětlení sloužila LEDka, přičítal jsem to jejímu vlivu.
Nejvíc se to zhoršilo, když jsem skoro třičtvrtě roku čekal, kdy zase povolí plánované operace, až mě do přimělo obrátit se na jinou kliniku, kde jim to nikdo nezakazoval.
Po operaci čumím, kolik je zase na světě odstínů modré.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#12 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ale tady má ten hnědý opravdu divnou vnitřní barvu 8O
Přílohy
Hnědý vodič.jpg
hnědý vodič 1.jpg

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Hlavně, že je hnědá na povrchu žíly. Barva, na kterou kouká drát zevnitř, předepsaná není a, co pamatuji, nikdy nebyla.
Jen bych si tipl, že k jedné vrstvě zamezující šíření požáru pod pláštěm nebo v něm se přidala ještě jedna podobná, ale přímo na žíle.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#14 Příspěvek od Achab »

Barvení tzv. přístřikem pomocí koextrudéru se používá spíš kvůli výrobním úsporám. Vrchní vrstva může být ze stejné směsi, pouze probarvená. Jinak lze podle požadavků probarvit celý průřez izolace (běžné u ochranných vodičů).

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#15 Příspěvek od ZVUK2000 »

Hill píše:Hlavně, že je hnědá na povrchu žíly
Jasně že to nevadí, ale hledal jsem právě tento kabel. A při pohledu "do něho" vidím dva modré vodiče a jeden zelenožlutý. Říkám si takový kabel jsem nikdy nekupoval. Tak šla bílá izolace dolů a zjistil že je to co hledám. :D

Odpovědět

Zpět na „Poradna“