Anténní konektor velikostně nesedí

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
solis123
Příspěvky: 42
Registrován: 30 lis 2020, 01:00
Bydliště: Olomouc

Anténní konektor velikostně nesedí

#1 Příspěvek od solis123 »

Zdravím,

už delší dobu si všímám, že na staré československé elektronice se vyskytují anténní konektory (samice), které mají trochu větší průměr obroučky než samci na klasických, dnes dostupných anténních kabelech. Například na televizoru Tesla Merkur nebo na počítači IQ 151. Konektor je po zasunutí do zástrčky poměrně volný.

Vyráběly se dříve tyto konektory s větším průměrem obroučky nebo je to jen náhoda? Pokud to opravdu tak je, jaké označení mají vhodné konektory se správným průměrem?


Děkuji,
solis123

Uživatelský avatar
jirika
Příspěvky: 132
Registrován: 30 čer 2021, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#2 Příspěvek od jirika »

Jenže dnes se již československá elektronika skoro nevyskytuje, tudíž nelze s ničím porovnat rozdíly. Budeš muset přihnout obroučku.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Merkur tu mam a konektor (moderny lisovany) nahodne vybraneho antenneho kabla tam pasuje presne - nie je volny.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#4 Příspěvek od kovar »

Zlaté české "samičky! :D
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od xsc »

S českými konektory snad nikdy nebyl problém a velikostně seděly. Zato ty ruské z bílé umělé hmoty, to byla "kvalita".

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#6 Příspěvek od Ivan_01 »

solis123, myslíš tieto ?
Přílohy
image-9739.jpg

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#7 Příspěvek od houmr »

Já jsem si všimnul, že turci si ten konektror asi trochu zmenšili. Vyndat anténní konektor z jejich Vestelů co mají T2 je kolikrát nadlidský úkon...
S anténími kabely, co v tesláckých kanálových voličích byly volnější jsem se setkával už na přelomu tisíciletí a spíš jsem to přisuzoval tolerancím ve výrobě a "časem vykloktaným zdířkám"...

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#8 Příspěvek od fredis »

Ivan_01 píše:solis123, myslíš tieto ?
:lol: :lol: Ten se používal v zásuvkách STA tak před 50 lety a pro různé typy vložek STA... :roll:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
solis123
Příspěvky: 42
Registrován: 30 lis 2020, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od solis123 »

to Ivan_01:

Ano, tento typ konektoru jsem měl na mysli. Jak se vlastně odborně označuje? Na internetu a e-shopech s elektro materiálem jsem našel jen označení "anténní konektor", což nezní moc přesně.


to houmr:

Je možné, že se častým zapojováním konektoru obroučka roztáhla, ale v obou Merkurech, které mám, je ta zástrčka volná. To mi připadá jako moc velká náhoda, že by oba Merkury byly stejně často používané.

Naopak v televizoru Tesla Pluto současný konektor přesně sedí. To je ale možná tím, že anténní konektor je jen takový prolis v zadním deklu a kontaktní ploška obroučky je do něj vložená zevnitř - tudíž má menší pruměr.



Jak byl tedy označován tento anténní konektor Teslou?

Existuje nějaký web nebo katalog, ve kterém by bylo přehledně shrnuto značení Tesla konektorů? (Tady to bohužel není, což mi přijde velká škoda http://teslakatalog.cz/)
Teslácké značení mi totiž někdy připadá dost neintuitivní, například 5-ti kolík samice je 6AF28214 nebo třeba veškeré ty "WK" konektory - některé jsou kruhové, jiné jsou zas FRB nebo hranové.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#10 Příspěvek od konosuke »

Ano to se stává...nezbývá než vybrat konektor (samec) který tam
"sedne" příslušným mírným "zadřením" naštěstí, výběr anténní
"bižuterie" je bohatý jak nikdy dříve jakkoliv rozměrové tolerance
nejsou jednotné.
(iritující byly úhlové koncovky se zabudovaným symetryzákem 300/75Ω)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Moj Merkur ma takyto konektor. Je tam obruc okolo vonkajsieho plechu, ktora ho stahuje na spravnu velkost.
Přílohy
merkur_konektor.jpg

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#12 Příspěvek od Ivan_01 »

áno, tie konektory sa používali v praveku, ale stále je dosť funkčných STA napríklad s MiniTesou, a zopár účastníckych zásuviek na tento veľký konektor som videl tiež

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#13 Příspěvek od pepik9 »

Občas se označují IEC, což není správně, měl by to být nějaký dokument od nich.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Tento konektor bude buduci rok oslavovat 100 rokov :D
https://en.wikipedia.org/wiki/Belling-Lee_connector

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#15 Příspěvek od kokun »

solis123 píše:to Ivan_01:

Ano, tento typ konektoru jsem měl na mysli. Jak se vlastně odborně označuje? Na internetu a e-shopech s elektro materiálem jsem našel jen označení "anténní konektor", což nezní moc přesně.
Konektor, který ti tu dal (jeho foto) Ivan_01, rozhodně nebude pasovat do ant. vstupů žádného TVP! Je totiž podstatně větší, než současné konektory IEC. Už jen jeho kolík ("živý") má Ø 4mm (jako běžný banánek)!
A jak se "odborně označuje"? No - žádný odborný název asi nemá - je to souosý (tedy koaxiální) konektor používaný v anténních TV/R rozvodech a od toho tedy název "anténní" (ať už je to tento starý, anebo nový: IEC).
Ivan_01 píše:solis123, myslíš tieto ?
Obrázek Konektor je typ: PMK 11 (Ø 4 / 13)

Jak napsal fredis, je to konektor 50÷60 let starý, který se používal především v komponentech STA (zesilovače; měniče; ant. předzesilovače; ...) typu TESA-S (60. a začátek 70. let). Taky asi v nejstarších verzích domovního zesilovače TESA-Mini.
Obrázek Vložka TESA-S s konektorem PMK 11
Obrázek Souprava STA typu TESA-S

Jeho "samice" bývala rovněž součástí tehdejších účastnických zásuvek (6AN 050 21 - na omietku; 6AN 050 18 - pod omietku) - jak TV, tak i R byly oba typu "samice"! Úč. šňůry k těmto zásuvkám (jak TV, tak i R) měly konektor úhlového provedení - někdy "montovatelný" (krytka byla z bílého bakelitu), anebo zaflexovaný jako "fajfka".
Taky bývaly později k těmto nejstarším úč. zásuvkám prodávány redukční kabely UPT/R/ 20 (dlouhé jen cca 20cm - v provedení "flexo-fajfka" oba dva konce) k "přeredukování" na novější kabely s koncovkami IEC .

Po roku 1975 už byly úč. zásuvky (PZK/PZX/ 01 a 11) osazovány konektory IEC :!:
Obrázek Ant. konektor IEC - samec (Ø 2,4 / 9,5)

https://www.sbdfm.cz/xdownload/Technick ... spekty.pps

http://www.prijemdigitalnitelevize.cz/stare_uvod.htm
http://www.prijemdigitalnitelevize.cz/stare_zasuvky.htm
http://www.prijemdigitalnitelevize.cz/s ... tm#konvert
Naposledy upravil(a) kokun dne 02 led 2022, 08:33, celkem upraveno 3 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“