assembler procesorů řady 8051

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

assembler procesorů řady 8051

#1 Příspěvek od petula »

může se hodit - výborný assembler všech možných procesorů a derivátů řady 8051. Navíc zdarma, s rozsáhlým manuálem a stále fungující podporou. Ke stažení zde: http://plit.de/asem-51/home.htm
Na stejné stránce se můžete podívat s 8051 na videokameru na Marsu:
http://plit.de/asem-51/webcam.htm

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Komu viac vyhovuje C, moze pouzit SDCC: http://sdcc.sourceforge.net/
(podporuje to aj Z80).

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Trochu mi unika duvod, proc by dnes nekdo mel chtit psat soft pro x51 v C

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od petula »

třeba, když neumí assembler , musí psát v C :(

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše:Trochu mi unika duvod, proc by dnes nekdo mel chtit psat soft pro x51 v C
Aha, pán nezná procíky od Silabs. Padesát jedničkový jádro stále stačí na hromady jednoduchých aplikací.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Ale znam, co bych neznal :-) I obcas podobne jednocyklove x51 pouzivam, kdyz potrebuju neco napsat v asm. Jen nevim proc bych pouzival zrovna x51 kdyz pisu v C. Existuje prece hromada levnejsich (dnes prakticky vetsina ostatnich) s mnohem lepsi vybavou a instrukcni sadou prizpusobenou pro takove programovani.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Ve spoustě průmyslovejch zařízení odejde řídící jednotka založená na starým typu procesoru, i když mechanická část stroje je pořád v dostatečně dobrý kondici, aby ho byla škoda dát do šrotu nebo když se dokonce pořád ještě vyrábí (s modernějším osazením) - a majitel nemá na novej nebo ani nechce investovat do novější verze ovládání, protože na jeho zprovoznění prostě nemá čas, znalosti, lidi ... a stačí mu náhradní ŘJ, do který mu firmička nainstaluje sice novější, ale na starý architektuře fungující procík - hádej kvůli čemu? No protože na takový "zmodernizovaný" řídící jednotce mu budou bez větších komplikací "chodit" i všecky ty starý programy, který mu chodily na původním řízení a nikdo nebude muset nikoho přeškolovat na něco ultrahypersuper moderního, co je sice moderní, je to taky příslušně drahý jak kurwa, ale do výrobního procesu to nepřinese žádnou novinku ani lepší přesnost kromě radikálně odlišný obsluhy.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#8 Příspěvek od Mahoney »

2termit256: A že to píšeš zrovna ty (nic ve zlém), vždyť jsme to řešili už v tom vlákně o ohňostrojích :D

Ekkar má pravdu, x51 stojí pár švestek i luxusně vybavená, vyrábí to kdekdo (tzn. dneska už neřešíme licenční poplatrky, je to dostatečně dlouho zajeté a zaplacené, a proto i levné) a s tou částí o C by se taky dalo polemizovat, ta x51 má dostatečně široký instrukční soubor na to, aby i to C dávalo smysl (a hlavně ta úspora času)... a navíc není nejhorší, jsou i daleko horší instrukční sety než má x51. Taky jsem byl zarytý assemblerák a měl jsem ho v oblibě, ale většinu těch věcí co tam běžně napíšem ani ten C kompilátor neudělá o moc jinak, než bychom to napsali my. Jinými slovy, jsem toho názoru, že C má smysl i na té 8051.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

A51 je stále celkem zajímavá věc, hlavně Silabsy. Hodiny 100MHz, fleška 32 KB, několik převodníků. Viděl jsem tuhle potvoru v pouzdře 5 x 7 mm a měla vyvedený všech běžných 40 noh. Od roku 1981 se malinko hnula dopředu.
Před cca 20 lety jsem na běžný 80C51 dělal v asm řadič HDD pro sběr dat. Sice to umělo jen PIO 0 a PIO1 s LBA ale na ten sběr dat to s 4GB HDD úplně stačilo. Běží to dodnes. Souborovej systém je atyp ale to nikomu nevadí, samo si to po sobě přečte a pošle dál.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Ale jo, ja netvrdim ze neni, sam to pouzivam kdyz potrebuju napsat neco v asm, protoze na rucni psani ho maji asi nejlepsi co znam. Psat v asm pro RISCove mcu je porod. Ale v C je to uplne jedno, tam instrukce neresim a pouziju radeji levnejsi typ se spoustou pameti, periferiemi jake se mi zrovna hodi apod. Je proste lepsi vyber za nizsi ceny.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Pri hledani neceho jineho jsem narazil na slusne vybaveny x51 MCU (na to ze stoji cca 10 kacek) http://www.wch-ic.com/products/CH552.html , tak jsem si vzpomnel na tohle vlakno. Objednal jsem hned si 2ks na hrani :-)

Mimochodem ta firma dela i jine zajimave obvody, napr. CH9329 je prevodnik UARTu na USB myš nebo klavesnici. Vypada to na primo jejich tvorbu, nikde jinde jsem jednoduchy obvod s podobnou funkci nevidel. http://www.wch-ic.com/products/CH9329.html?from=list

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše:Pri hledani neceho jineho jsem narazil na slusne vybaveny x51 MCU (na to ze stoji cca 10 kacek)
Těch pouhých 20 noh a 16KB programu zas taková hitparáda není. Těch dostupných portů je na některý věci, co jsem s C52 dělal je docela málo.
Škoda že to nedělaj 32K a v plný palbě na QFP či jinejch podobnejch futrálech.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

Jo, zapomnel jsem dodat to nejdulezitejsi proc jsem to vlastne kupoval - USB :-) To nebyva u x51 za 10kacek uplne bezne.
Ono za ty prachy se vyplati to pouzit klidne i misto 555, jakekoliv logiky typu 74xx apod. Napisu si rychle funkci obvodu presne tak jak potrebuju, kdykoliv ji jednoduse zmenim a nemusim zdlouhave a pracne ladit nejake orloje z diskretnich soucastek.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Prohlídl jsem ten procík jen zběžně. Nejdřív si říkám, krystal a tedy hodiny nic moc. Ale pak jsem si všiml těch násobičů kmitočtu. Vono to je stejně rychlý jako Silabs. 8O
Ale TTL s tím stejně nad 10-20MHz nenasimuluješ.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od termit256 »

V drtive vetsine pripadu neni potreba plna rychlost. Na blikani ledek apod. tohle staci s prehledem.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“