Lze eliminovat proudovou špičku?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wnt
Příspěvky: 8
Registrován: 09 led 2022, 01:00

Lze eliminovat proudovou špičku?

#1 Příspěvek od wnt »

Ahoj,

potřeboval bych k přístupovému kontroleru připojit rfid čtečku. Kontroler čtečku napájí přes výstup 12V/300mA, který je chráněný elektronickou pojistkou. Při koupi čtečky jsem si bohužel nevšiml podstatné informace, že může ve špičce odebírat až 400mA, takže nyní při připojení kontroler napájení vypne.

Změřil jsem si multimetrem odběr čtečky a vypadá to, že po celou dobu odběr nepřesáhne 100mA, pouze při startu tam na okamžik (pod 1s) odběr stoupne nad těch 300mA. Kolik přesně nejsem schopný říct, protože multimetr má rozsah právě jen do těch 300mA, ale tak snad se dá výrobci věřit, že to nebude víc jak těch 400mA.

Chtěl jsem se zeptat, zda existuje nějaká možnost, nějaké zapojení, jak tu proudovou špičku vstřebat, např. pomocí kondenzátoru nebo něco podobného. Díky.

Pokud by to nešlo, tak druhou možnost v záloze mám, že si napájení ukradnu za napájecím zdrojem před jištěním, ale toto beru až jako poslední možnost.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

wnt píše:Chtěl jsem se zeptat, zda existuje nějaká možnost, nějaké zapojení, jak tu proudovou špičku vstřebat, např. pomocí kondenzátoru nebo něco podobného. Díky.
Ano.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Pri cteni RFID tagu tam ta spicka neni?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Termite, jasně napsal, že ta špička nastává po aktivaci, tzn. jakmile se připojí, nabere do sebe šťávu. Má pravděpodobně v sobě nějakou kapacitu, která se při startu po zapnutí nabíjí a ta právě potom pokrejvá další odběrový špičky uvnitř čtečky. Řešením není další kapacita ještě zvětšující odběrovou špici, ale odpor v sérii s napájecím vedením, kterej omezí proudovou špici na těch 300mA nebo radši o jeden-dva zpíčichlupy pod ně. Ohmův zákon praví 12/0,3=40, klidně bych tam vrazil 47Ω na 3W drátovec, ale paralelně k němu bych dal spínací kontakt relátka se zpožděným přítahem (a na to bohatě stačí kondík, 2 odpory a malej tranzistor), který ho po jedný-dvou vteřinách překlene. Odpor zmírní zapínací špici, ale po překlemování relátkem nebude vadit dalšímu provozu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Nedavno jsem delal neco s cteckou, ktera mela takove peaky pri kazdem cteni karty. Nejspis poustela vetsi proud do civky kvuli zvetseni dosahu, spolehlivejsimu cteni ci co - nezkoumal jsem to. Pri zapnuti se chovala stejne jako zde zminovana. Proto jsem se radeji zeptal, nez bych mu nenavrhoval nejake blbosti.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

wnt píše:Kontroler čtečku napájí přes výstup 12V/300mA, který je chráněný elektronickou pojistkou.
to se ta pojistka nedá posunout na odběr o těch 100 mA víc?
Naposledy upravil(a) Crifodo dne 10 led 2022, 05:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#7 Příspěvek od voitano »

kondenzátor na napájení?

Uživatelský avatar
wnt
Příspěvky: 8
Registrován: 09 led 2022, 01:00

#8 Příspěvek od wnt »

Zkoušel jsem to a při čtení karty ani dalších akcích už proudový odběr nestoupá. Je to opravdu jen chvilkově při připojení napájení. Jištění v kontroleru měnit nelze.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Mikras »

A nestačil by do série termistor?

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#10 Příspěvek od Olchor »

Zkusil bych obvod pro zpožděné sepnutí - do +12V malý PNP trand, z báze na zem odpor cca 3k3, mezi B-E kond okolo 5G, 6,3V, paralelně k němu vybíjecí odpor cca 100k. Obvod způsobí pozvolný nárůst proudu, ale chce to trochu polaborovat zejména s velikostí kondu.

Uživatelský avatar
wnt
Příspěvky: 8
Registrován: 09 led 2022, 01:00

#11 Příspěvek od wnt »

Tak děkuji všem za náměty a rady. Nakonec pomohlo navrhované řešení termistorem. Nějakou špičku to i tak propustí, ale kontroleru už nevadí, takže asi bude výrazně menší.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

Ze to nebyl dobry napad poznas v okamziku, kdy se vypne a kratce na to zapne napajeni. Kondiky ve ctecce se vybiji, ale termistor jeste nezchladne takze bude mit maly odpor, nadproudova ochrana ti zahlasi poruchu a ty budes tam kdes byl.

Pokud chces aby to fungovalo spolehlive a za vsech okolnosti, dej tam ten odpor jak psal ekkar s premostenim relatkem. Jenze to je takove dost humpolacke reseni, relatko muze jit casem do kopru, musis ho necim spolehlive casovat apod.

Osobne bych tam dal nejaky obvod nadproudove ochrany ktery je delany presne na to co potrebujes. Vyrabi se jich mraky, namatkou treba MAX17613. Je to jeden obvod, k nemu 2 blokovaci kondiky, jeden odpurek pro nastaveni proudu, kondik pro nastaveni casu soft startu a mas to. Zabere to mnohem min mista na desce nez relatko s casovanim a bude to fungovat naprosto spolehlive. Pri startu to proste omezi proud na nastavenou hodnotu, nabeh napeti tak bude pozvolny a bude trvat nejkratsi moznou dobu (narozdil od prosteho casovani).

Uživatelský avatar
wnt
Příspěvky: 8
Registrován: 09 led 2022, 01:00

#13 Příspěvek od wnt »

To je dobrá připomínka, nicméně zrovna toto jsem zkoušel a ten termistor se vůbec nezahřívá (na dotek). Nechal jsem to několik hodin připojené, pak jsem zkusil napájení odpojit a hned připojit a funguje jak má.

Kdyby se ten obvod prodával nějak v použitelném stavu bez větší práce (např. jako https://www.gme.cz/step-up-menic-nastav ... a-s-mt3608 ) tak jej klidně použiju, ale nic takového jsem nenašel.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#14 Příspěvek od Olchor »

No, jestli se termistor nezahřívá,pak by stačil místo něj obyč odpor.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#15 Příspěvek od tomasjedno »

wnt píše:Tak děkuji všem za náměty a rady. Nakonec pomohlo navrhované řešení termistorem. Nějakou špičku to i tak propustí, ale kontroleru už nevadí, takže asi bude výrazně menší.
Jenže houby víš, jestli jsi na hraně anebo hluboko v bezpečné oblasti. Víš např., co ti to bude dělat s teplotou?
Když už jsi zavrhl metody zahrnující měření, tak bych na tvém místě zkoušel dát ten odpor co nejmenší, a až najdeš mezní akceptovatelnou hodnotu, tak bych tam vrazil dvojnásobek. A kdyby na tom odporu byl za provozu úbytek >2 V, tak bych řešil zpožděné zkratování toho odporu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“