aktivní rozbočovač

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
niko231
Příspěvky: 412
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

aktivní rozbočovač

#1 Příspěvek od niko231 »

pořídil jsem použitý rozbočovač na 6 výstupů, ale nejde mi z něj žádný signál. Nevím kde hledat chybu, pracovní body tranzistorů se jeví v pořádku, vyrušil jsem i Atenuátor a pořád nic. Vsup je ze širokopásmového síta se zesilovačem, zkoušen i útlumový článek 10dB na vstupu, pro případ silného signálu. Bez výsledku. Zkoušeno na různých výstupech.Nebo musí být pro správnou funkci obsazeny všechny? výstupní transformátory jsou kresleny odhadem.
Přílohy
DSCF5661.JPG
DSCF5660.JPG
DSCF5659.JPG

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

niko231 píše:Nebo musí být pro správnou funkci obsazeny všechny? m.
Ne, nemusí.

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#3 Příspěvek od renda15 »

Ten pracovní bod prvního tranzistoru se mi nějak nelíbí. Koukni, jestli není nakopnutý, měl by k tomu vzhledem že je nejblíže vstupu i největší pravděpodobnost.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

niko231 píše:...Vsup je ze širokopásmového síta se zesilovačem, zkoušen i útlumový článek 10dB na vstupu, pro případ silného signálu...
Proč máš síto se zesilovačem?
Není ti to blbý, zničit signál zesilovačem v anténě a pak to dorazit útlumákem za ním? Teda, jestli ten zesilovač v anténě má ještě napájení, jinak je z něj izolátor...
Samozřejmě by bylo lepší, kdyby se ti tam poohlédl člověk s vybavením na vyhledání a změření signálu, když už to dvakrát zesiluješ. Jenže to může být i naopak:
častěji příčinou ztráty příjmu totiž není ani tak nedostatečná úroveň signálu, ale naopak přeřvaný zesilovač v anténě. A, když jeho výstupní signál zesílíš ještě jednou, musí to být hodně kvalitně a perfektně provedené, jinak se celá soustava někde rozkmitá, identifikace digitálního signálu nemožná (teda - signálu, i třeba netelevizního, je tak moc, že přijímač hlásí, že žádný signál nemá).
Vyhoď ze síta zesilovač a dej tam normální symetrizační člen. Na konci kabelu pak vyzkoušej aspoň ten nejsilnější ulovený signál, a teprve pak to připoj do aktivního rozbočovače.
Dělal jsem jich takto několik a všechny fungovaly na první zapnutí.
Často nebylo potřeba ani měřit.
Naposledy upravil(a) Hill dne 12 led 2022, 11:00, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#5 Příspěvek od keemo »

ten zes v antene jsi vyradil? nevim jestli je tenhle rozbocovac pruchozi pro napajeni ant zesilovacu... aby to nakonec nebylo tim ze nemas antenu pod napetim...

Uživatelský avatar
niko231
Příspěvky: 412
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

#6 Příspěvek od niko231 »

Bylo zkoušeno v přízemí u TV, abych nemusel v zimě na půdu k anténě, Síto je napájeno trvale, signál do TV oddělen kondenzátorem. Tento aktivní rozbočovač má své napájení 12V z adaptéru a není jím napájená anténa vstup oddělen kondenzátorem. Možná bude vadný ten první BFG67, Zkusím napojit vstup z antény na bázi 2 tranzistoru.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Než se budeš hrabat v tom aktivním rozbočovači: bez něj, tedy na samotnou anténu, to hraje?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

To je taková hezká plácanice. Mimochodem ty odpory použitý u odbočovačů šly dřív používat tak do 200Mhz. Jak je to dnes, to nevím, ale asi to lepší nebude.

Ani bych se nedivil, kdyby to kmitalo.

A vážně je tam na výstupu proti zemi 2N2, nebo neumím číst a je to p? A ty 3 horní F-konektory vedou kam?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#9 Příspěvek od scorpions-cz »

Osobně jsem výrobkům IVO za celou svou praxi nikdy nepřišel na chuť.
Pokud potřebuju něco zesílit a zároveň rozbočit používám toto:
https://www.antena.cz/terra-hs017-linko ... 9/#gallery
Rozbočení sice jen na 4 výstupy, ale šlape to a má to taky "štábní kultůru".

Uživatelský avatar
niko231
Příspěvky: 412
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

#10 Příspěvek od niko231 »

Samozřejmě, že TV na to síto běží, je 6 výstupů, 3 nahoře, 3 dole, lze poznat na štítku. Rozsah udáván 1-69kanál.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#11 Příspěvek od ZVUK2000 »

ZdenekHQ píše:To je taková hezká plácanice. Mimochodem ty odpory použitý u odbočovačů šly dřív používat tak do 200Mhz. Jak je to dnes, to nevím, ale asi to lepší nebude.

Ani bych se nedivil, kdyby to kmitalo.

Zatím mne tento rozbočovač funguje třetí rok a bez problémů. Jede na tom 5 TV. Také je na něho napojena aktivní anténa. Anténa je pokojová a je položena na půdě kde mám plechovkou střechu.

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#12 Příspěvek od Spiral »

Zdravím,
nemohl by být zkrat na vstupním konektoru?
Případně zkrat mezi propojovacím vodičem (co vede signál na atenuátor) a stínící přepážkou?
Zkusil bych ohmicky proměřit.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#13 Příspěvek od RadekB »

Pokud má síto se zesilovačem to schéma sedí, tak to fungovat nemůže, protože ten předzesilovač v sítu není z toho zesilovače napájený
jinak je to učebnicový příklad toho, jak se někdo sere do něčeho, čemu nerozumí a podle toho je patrný výsledek

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

@ZVUK2000: Třítranzistor se používal někde na dálkovej příjem, v dnešní době je to docela šílenost. A SFN to jen dorazí, to znám tady od Brna, kde je les. Stačí, když zafouká vítr...

Nejhorší kombinace je širokopásmově zesílit nějakým šumákem, přebudit, pak utlumit, zesílit a rozbočit. Máte štěstí, že digitál má samoopravnej kód, pokud teda těch chyb není moc. V analogu by to byl děs.
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 12 led 2022, 23:29, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#15 Příspěvek od scorpions-cz »

RadekB
pokud jsem dobře pochopil, co tazatel psal, tak má dva zdroje, jeden pro síto a druhej pro rozbok. Jinak souhlas.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“