Motor jednofázový 1,5kW 240V parametry ŘEŠENÍ na konci

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

Motor jednofázový 1,5kW 240V parametry ŘEŠENÍ na konci

#1 Příspěvek od jardafiala »

Mám tu štípačku na dřevo s výše uvedeným motorem. Na svorkách motoru jsem naměřil 9Ω, 130mH je to v pořádku? Nějak nemám představu, co bych měl na takovém motoru naměřit. Prý že vyhazuje pojistky, zatím jsme nenašel odvahu to vyzkoušet. Když použiju výpočet X = j ω L tak mi příkon (cca 1440W) vychází správně, nedělám někde chybu?
Naposledy upravil(a) jardafiala dne 24 led 2022, 18:10, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

Těch 9ohm je naměřeno asi jako DC odpor a ne impedance.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#3 Příspěvek od jardafiala »

Ano je to odpor vinutí.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Štípačka s 1,5kW motorem? To je snad jen na štípání třísek, ne?

Uživatelský avatar
mojza
Příspěvky: 327
Registrován: 01 zář 2006, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#5 Příspěvek od mojza »

1,5 kW může pro hydrauliku stačit. Nemá jednofázový motor někde zkrat proti kostře příp. vadný kondenzátor.

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#6 Příspěvek od hajeklubos »

Odpojit motor od mechanické zátěže, nejlépe jenom osa.
Není to zadřené v ložiskách ?
Má motor běhový, případně rozběhový kondenzátor, měřit C (průraz, ztráta kapacity)
Je tam rozběhový kontakt na ose ? funguje?
Jmenovitý proud je u 1.5Kw cca 6až 9A
Proud naprázdno bez zátěže 25 max 50procent In.
Odpojit rozběhové vinutí, namotat na osu provázek, za provázek škubnout, rychle zapnout přes jistič 16A-D. Mělo by to běžet jenom na hlavní vinutí. Měřit klešťovým Ametrem.
V případě, že se ozývá bručení motor nejde do otáček tak je jedno z vinutí nakopnuté.
Také to může jistič vyhodit, motor je po smrti.
Jsou i jiné metody, tato je pro orientaci jednoduchá.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#7 Příspěvek od MiraSt »

Taky mám štípačku se stejným motorem. Utáhne mi ji 10 A/B jistič. Normálně ji zapni a pak napiš co to udělalo. Tady vadný kondenzátor nikdy jistič nevyhodí protože je v sérii s druhým vinutím v motoru.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#8 Příspěvek od Milan »

Mám také hydraulickou štípačku s motorem 1.5 kW. Jistič 10A občas vyhodí,
ale stačí ji připojit přes prodlužovák cca 15m a je to v pohodě .

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#9 Příspěvek od samponek »

Vinutí je v pořádku 130mH je OK.
Jestli vyhazuje, není koplej na kostru ? Nejlíp megmetem, nebo regenerátorem obrazovek změřit izolační odpor.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#10 Příspěvek od jardafiala »

Proměřil jsem a odvážně připojil, motor jenom vrčí a nehne se. Vrátil jsem to majiteli s tím, že pokud s tím chce dál něco dělat tak ať zkontroluje převodovku případně demontuje motor abych ho vyzkoušel. Ono z něj vylezlo, že motor byl téměř z poloviny zaplavený. Takže je nakonec docela možné, že to mechanicky drží rez.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#11 Příspěvek od MiraSt »

Tak to bude ono. Už jsem to zažil. A kupodivu to nemělo zkrat. Asi dobrý lak na vinutí.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#12 Příspěvek od misocko »

to nema pristupnu vrtuľu na chladenie ? prve co skusim je , ci sa otaca ľahko ...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Tenhle motor vyhodí i rychlou 16ku . Údaje jsou OK .

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#14 Příspěvek od hajeklubos »

Pro MiruSt.
Tady s tebou nesouhlasím. Pokud má motor správné jištění při ztrátě kapacity běhového případně rozběhového kondíku se motor nerozbíhá je zvýšený proud hlavním vinutím a jistč tedy správně kupluje. Při průrazu C jdou dvě vinutí magneticky proti sobě a jistič také vypadává. Je to poruchový stav. Na to je tam právě ten jistič, kterému dnes říkají motorový spouštěč.
Pro Jardu.
Jestli se tím budeš muset zabývat, tak doporučuji motor rozebrat a přes regulační trafo nebo regulovatelnou 100Hz klasickou nabíječkou prohnat vinutím 1/3 In a to dlouho.
Pozor izolační stav musíš naměřit v Mohm. Počkat tak půl dne, změřit znova často se to vrací do blbejch hodnot.Stator při tom položený na akumulačkách také nezradil. Ložiska bych dal nová. Tím zaplavením měl kámoš začít.To byl od něj dost blbej fór.
Luboš

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#15 Příspěvek od MiraSt »

Zvyšený proud jen tak jistič nevypne. Má nějakou vypínací charakteristiku. V zadání bylo, že pere pojistky. Tak se domnívám, že tam je zkrat nebo proudový náraz. Ale po mojí radě aby to zapnul, se ukázalo, že je kouslý rotor když to stálo ve vodě, a nic to nevyhazuje. Taky by mohl být vadný rozběhový kond, ale na zkoušku pohnout vrtulí byť šroubovákem přes kryt už nedošlo. Podobně se chovají ponorné čerpadla, plné vody a zarezivělé.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“