Radio RFT 5080

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

Radio RFT 5080

#1 Příspěvek od ronoda »

Dostal se mi do ruky perfektně zachovaný kousek. Nedalo mi to, a zkusil jsem přeladění. To se podařilo na první pokus. Po této "výhře" byl už jen jediný problém a to s uraženými hmatníky na potenciometrech. To se soudruhům nepodařilo, má to uraženo 99% přijímačů. Začal jsem shánět náhradu a tady jsem pohořel:-) Buďto neumím hledat, nebo už to prostě neexistuje. Jiný tam nepasují. Nemáte někdo po šuplatech, nebo nevíte kde je v současnosti sehnat? Nakonec se mi podařilo sehnat stejnou hodnotu (47k) samozřejmě bez odboček, ale má jinde a jinak závity. Znamenalo by to vymyslet, oměřit a vyrobit nový subpanýlek na ty dva potiky. Nevím jestli mám do toho obětovat svůj chuťočas? A taky jak to bude s potikem bez odboček hrát?
Přílohy
pot_4k7.jpg
rft_5080_b.jpeg
rft_5080_a.jpeg
rft2.jpg
rft1.jpg

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#2 Příspěvek od elektrosvit »

Měl jsem je, bohužel taky s ulámanými konci, a už jsem je určitě vyhodil. Pokud si dobře vzpomínám, jezdec byl v základní desce zacvaknut a kluzný kontakt v něm byl zajištěn plastovou destičkou, rovněž zacvaknutím. Takže řešením by bylo přehodit jezdec z jiného poťáku tohoto typu. Myslím, že byly montovány do B700.
Naposledy upravil(a) elektrosvit dne 30 led 2022, 19:24, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#3 Příspěvek od ronoda »

Tento typ poťáků jsem nikde nenašel (bez ohledu na hodnotu)
Mají otvory pro přidělání mimo osu jezdce (hmatníku)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Potenciometry 47k se třemi odbočkami a uchycením mimo osu dráhy byly v magnetofonech Tesla B73 s tesláckým označením 2PN 692 16, ale provedení na Teslu neukazuje

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Hubert_79 »

Tady je inzerát na podobné rádio, kde hmatníky oba jsou. Za ty prachy...
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#6 Příspěvek od elektrosvit »

Hill píše:Potenciometry 47k se třemi odbočkami a uchycením mimo osu dráhy byly v magnetofonech Tesla B73 s tesláckým označením 2PN 692 16, ale provedení na Teslu neukazuje
Jenže to jsou uzavřené typy, podobné jako třeba v Sopránu nebo 816A (v nich byly dvojité). Otevřené, podobné těmto, jsou v B700. Označení 2PN 692 18, nebo TGL 27941. Akorát nevím, jestli jsou stejně dlouhé, jako ty z Juniora/5080. Z obrázku to nejde poznat. Jezdec by z nich ale asi přehodit šel, pokud by plasty přežily ohyb.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#7 Příspěvek od ronoda »

elektrosvit*** u B700 jsou delší
Hill***s tou B73 se mýlíš, tam jsou otvory taky v ose, viz obrázek.
Přílohy
B73_část.jpg

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#8 Příspěvek od jardafiala »

Z potenciometrů ještě kousek trčí, neměl by být problém vyvrtat dva otvory 1mm, zasunout vodič příslušného průměru a vteřinovým lepidlem přilepit.

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#9 Příspěvek od houmr »

"To se soudruhům nepodařilo, má to uraženo 99% přijímačů."
Tohle rádio jsme měli doma a řekl bych, že potenciometry nevykazovaly nějakou chybu v materiálu apod. Jako malý kluk jsem na nějaký čas hmatníky prohodil s kazeťákem MK29 a B115.
Myslím, že spíše soudruzi (podobně jako u té B115) počítali s tím že to rádio bude v polici obývací stěny, a ne že se bude házet do klecí s elektroodpadem či různě pokoutně skladovat, kde cokoliv "trčícího" dozná úhony. To u té B115 to byl větší průser - držadlo na přenášení a trčící poťáky - ten náš s tím byl 2x v servisu...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Je fakt, že plastové nadšení ve zmíněných konstrukcích nebyla šťastná volba.
Pokud se táhlo neulomilo rovnou, tak se aspoň zlomil jeden z rozvidlených caplíků a knoflík pak špatně držel.
Dneska se nabízí vyrobit díl nově 3D tiskem, ne? přesností by to snad vyhovovalo.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#11 Příspěvek od ronoda »

jardafiala***Tu fotku jsem stáhnul z netu, aby bylo jasno o jaké "strojovně" je řeč. U mě nic nekouká, ovládám to tenkým šroubovákem.
houmr***Není to kousek ze SD. Dostal jsem ho i s bednama od pána za drobnou službičku, on odchází do důchoďáku. U nás na SD vládnou "ekoteroristi" Nepustí tě ani kouknout, natož něco odnést. Už se o to delší dobu ani nesnažím.
Crifodo***Tím 3D tiskem by to určitě vyhovělo. Nedávno jsem měl v ruce takový prototyp, větší výlisek a byl jsem překvapen až šokován, jak ostrou hranu to dokáže "vyprdět"
---Vyštrachal jsem potiky se správnou hodnotou a délkou (nejspíš ze Sopránu, jak tu někdo psal) a budu muset jít mechanickou úpravou, ta je mi tak trochu bližší:-) Jen jsou bez odboček a nejspíš lineární. Netuším jak moc to ovlivní reprodukci. Teď to hraje překvapivě příjemně při pohybu jezdcem hlasitosti. Abych to všechno nedělal zbytečně...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Ronoda - máš SZ, neboj, nechci tě o to ereftéčko připravit, mám jinou prosbu ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#13 Příspěvek od ronoda »

Tak aby nezůstalo vlákno bez konce. Ten potenciometr ze Soprána má dokonce i odbočky. Po výměně to maká stejně jako před výměnou:-)
Vlastně kromě přepájení bylo potřeba jen vyvrtat 4x díru v subpanelu.
Vše viz foto. Ještě tam přidám celkové foto až to ustrojím. Nejspíš asi nikdo nebude marnit čas tak jako já:-) ale mám z toho radost, že se to povedlo.
Přílohy
rft_původní2.jpg
rft_původní1.jpg
rft_horní pohled.jpg
rft_hotovo.jpg
rft_4x díra.jpg

Uživatelský avatar
mpedro72
Příspěvky: 5
Registrován: 09 úno 2022, 01:00

#14 Příspěvek od mpedro72 »

Anglicky nazov BLACK SLIDE POTENTIOMETER KNOB eshop z Ciny, tam ich maju kopu

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“