Plynový kotel Dakon Unical DUA - kolísá tlak

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

Plynový kotel Dakon Unical DUA - kolísá tlak

#1 Příspěvek od tomas001 »

U kotle Dakon Unical DUA (topení + ohřev vody s bojlerem) mi začal výrazně kolísat tlak. Večer, když kotel topí a je vyhřátý, je tam tlak kolem 1,5 bar. K ránu, když kotel celou noc netopil, je tam tlak sotva 0,7 bar a kotel se nechce zapnout. Když jsem se to pokusil vyřešit dopuštěním vody dopouštěcím ventilem, kotel se po zvýšení tlaku sice zapnul, ale za chvíli tlak vylítl hodně přes 2 bary, takže jsem zase vypouštěl vodu.

Všichni servisáci v okolí tradičně buď neberou telefon, nebo jsou vytížení, tak jsem to zkusil řešit sám. Napadlo mě, že je to způsobeno malým tlakem v expanzce. Vzal jsem obyčejnou pumpičku na kolo a zkusil jsem ji dofouknout. Krásně to šlo, přifoukl jsem to tak, že tlak vylezl na 1,5 bar a celkem stabilně tam drží.

Jenže nejsem profík a nevím, jestli jsem udělal dobře. Byl to správný postup?

Pak mě zarazila ještě jedna věc. Když jsem nasazoval pumpičku na spodní ventilek expanzky, vystříkla na mě z ventilku voda. To mě překvapilo, myslel jsem, že expanzka je nějak rozdělená a ta část, kde je ventilek, obsahuje jen vzduch. Taky když jsem ji dofukoval, zřetelně bylo slyšet zvuk bublin stoupajících uvnitř expanzky od ventilku vzhůru.

Poraďte mi, prosím, je to v pořádku?

Díky.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

Guma v expanzce ti asi praskla. Takže musíš upustit vodu, abys ji mohl odmontovat. Potom teprve (bez vody) natlakuj expanzku na tu 1 atm. nebo kolik je psáno. Pokud bude držet tlak, tak je ok jinak ko. Pokud bude ok, tak se voda doplňuje na tlak o 0,5 atm. vyšší než je v expanzce a za studena při vypnutém kotli. Poté musíš provést odvzdušnění na radiátor, které to umožní.
Jinak ti může blbnout i trojcestný ventil, termostat, kontrolní spínač množství vody v oběhu topení. Ale jen může, to si musíš už zkontrolovat i preventivně.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#3 Příspěvek od Jodr »

Voda za membránou v expanzi samozřejmě být nemá. Zřejmě je vadný měch, což je dost častá závada. Jinak se nepřipojená !! expanze tlakuje zhruba na 0,7 hodnoty provozního tlaku. Nové expanze bývají nafouknuté z výroby a tlak je tedy vhodné před připojením upravit. Doporučuju expanzi připojit k systemu topení přes kohout, který má na straně k expanzi ventilek. Usnadní se tak kontrola i výměna v budoucnu... :idea:
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#4 Příspěvek od Nagant »

Měl jsem obdobný problém u Dakon PTE 8M.

Nechal jsem kotel zcela zchladnout. Vypustil jsem vodu z kotle, odšroubováním zátky filtru před čerpadlem. Expanzní nádobu napumpoval, myslím na 0,8 ATM (tlak jsem změřil automanometrem). Sundal jsem krytku z automatického odvzdušňovacího ventilu na vrchu kotle (nevím, proč tam byla (?), mám ji teď sejmutou natrvalo), našrouboval zátku filtru, napustil vodu do systému na tlak 1 - 1,2 ATM, odvzdušnil radiátory, opakovaně, dopustil...

Tlak už dobrý rok drží na 1 ATM :D , jen jednou za pár dní / týdnů odvzdušňuji na topném žebříku v koupelně.

Taky jsem zprvu podezíral expanzní nádobu, taky si myslím trochu odfoukla "mokra", ale asi jen zkondenzovaná voda.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#5 Příspěvek od Jodr »

Nagant píše:....myslím trochu odfoukla "mokra", ale asi jen zkondenzovaná voda.
Vodu z expanze z podventilku vypust všechnu, vodu nestlačíš. Ať má vzduch za membránou prostor...
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#6 Příspěvek od Nagant »

To jsem, myslím, udělal, že pak šel jen vzduch.
Taky jsem nejdřív pumpoval vzduch do expanzky s napuštěným okruhem :?, ale to se nějak těžko poladí, aby to fungovalo dobře, jak při ohřívání, tak při chladnutí.

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#7 Příspěvek od witt »

Nagant píše: Tlak už dobrý rok drží na 1 ATM jen jednou za pár dní / týdnů odvzdušňuji na topném žebříku v koupelně.
Že to drží tlak neznamená, že expanze je OK. Expanze se dá změřit pouze odpojená (Jinak měříš tlak vody v systému)

A stále z toho jde vzduch? To je divné.

Jinak expanze se dofukuje nepřipojená, konkrétně u Dakona Dua je nejednodušší povolit trubku z expanze u dolní armatury (v cestě by neměl být trojcestný ventil). Teprve pokud expanze drží tlak nepřipojená, tak je OK

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Nagant píše: A stále z toho jde vzduch? To je divné.
Co je na tom divného? Dopouští vodu, někde a nějak to má připojené. Nějaká ta bublina v tom rozdělení asi bude než to tam napustí. Já např. dopouštím hadicí z vodovodní baterie, kterou tam musím připojit místo toho vyústění, protože to tak předtím vymysleli, a vzduch se tam prostě dostane vždycky. Odvzdušním na radiátoru a zbytek nechám na odvzdušňovači v kotli (bez čepičky).

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

witt píše:Že to drží tlak neznamená, že expanze je OK. Expanze se dá změřit pouze odpojená (Jinak měříš tlak vody v systému)
Však proto jsem psal, že musí odpustit vodu, aby natlakovat pumpou jen expanzku. Pokud potom změřený tlak na ní je stejný i za půl hodinky, tak je v pořádku. Nemyslím tím samozřejmě to, že by např. její obal nemohl dál rezavět, ale to je o něčem jiném. Však psal, že dříve to nevěděl a pumpoval do ní při vodě v systému. :wink:

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#10 Příspěvek od witt »

p32 píše:
Nagant píše: A stále z toho jde vzduch? To je divné.
Co je na tom divného? Dopouští vodu, někde a nějak to má připojené. Nějaká ta bublina v tom rozdělení asi bude než to tam napustí. Já např. dopouštím hadicí z vodovodní baterie, kterou tam musím připojit místo toho vyústění, protože to tak předtím vymysleli, a vzduch se tam prostě dostane vždycky. Odvzdušním na radiátoru a zbytek nechám na odvzdušňovači v kotli (bez čepičky).
psal, že tlak to drží, takže usuzuji, že nic nedopouští. Pokud tomu každotýdennímu odvzdušňovádí předchází dopuštění vody, tak se tuplem něco v nepořádku.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#11 Příspěvek od Nagant »

Ne, nic nedopouštím. Já problém nemám, jen jsem popisoval své zkušenosti a slepé uličky původnímu tazateli. :wink:

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#12 Příspěvek od p32 »

Tak to jsem asi špatně četl. :lol:

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#13 Příspěvek od dred »

tomas001 píše:Pak mě zarazila ještě jedna věc. Když jsem nasazoval pumpičku na spodní ventilek expanzky, vystříkla na mě z ventilku voda.
V priestore za ventilkou voda nemá čo hľadať, ani nakondenzovaná.. z výroby býva expanzka nafúkaná dusíkom. Až chceš odskúšať tesnosť membrány v expanzke, vypusti z nej tlak vzduchu - vykrúť ventilku a sleduj či nebude vytekať voda. Tlak v kúrení udržuj okolo 1 atm.
Pokiaľ nezaznamenáš výtok vody,je to OK. Môžeš natlakovať expanzku - zatvor vstup a výstup kúrenia (ventilmi na vstupe peci), otvor poistný ventil a tým vypustíš tlak vody z obvodu kúrenia v peci - poistný ventil nechaj otvorený.
Potom nafúkaj pumpou expanzku (ventilku radšej vymeň za novú) na tlak 1,2 až 1,5 atm (voda cez poišťák musí pri tom vytekať - vytiecť by malo okolo 6-7 L vody).
Po nafúkaní zatvor poistný ventil a dopusti vodu na tlak 1 atm. Cez samoodvzdušňovací ventil prevažná časť vzduchu ujde a čiastočne sa systém odvzdušní. Potom otvor vstupný a výstupný ventil kúrenia a prípadne ešte dopusti vodu na príslušný tlak. Tlak v kúrení môžeš teraz dať aj trochu väčší (1,5 atm) lebo po spustení pece a úplnom odvzdušnení systému ešte trochu klesne.
TU máš kompletný návod na obsluhu a údržbu kotla aj s objednávacími číslami komponentov, pre prípadnú výmenu expanzky.

Uživatelský avatar
mina
Příspěvky: 74
Registrován: 22 dub 2013, 02:00
Bydliště: ludeřov 54

#14 Příspěvek od mina »

Zřejmě to bude expanzomatem novy cca 1600kč.
Podle stáří kotle to může být i prorezlou trubkou ve výměníku.
Tlak se zvedá na tlak přes 3Bary

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#15 Příspěvek od dred »

mina píše: Tlak se zvedá na tlak přes 3Bary
asi som nepostrehol...komu to tak "zvedá: tlak ?

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“