Rozříznutí skleněné obrazovky

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

Rozříznutí skleněné obrazovky

#1 Příspěvek od ronoda »

Nejedná se o vtip! Poslední obrazovky mají rovné přední sklo. Právě jsem zlikvidoval jednoho Philipse (na obrazovce Made in Czech Republik?) a napadlo mě použít přední část obrazovky jako měrnou desku. Na průhledové pravítko naprosto rovné! Měrné desky byly z mramoru nebo žuly, i za sociku si to mohli dovolit jen velké fabriky.
- Dostat se do obrazovky uražením hrdla není jistě problém, ale uříznout sklo kolem dokola nad ocelovým upínacím pásem už jako problém vidím. Do upínacích otvorů by jsme vyrobili podpěrné nohy a mohlo by to sloužit jako měrná deska.
-Nedostával jste se někdo do obrazovky jinak než kladivem? Nějaký speciál kotouč do flexy? Nebo naopak nějaký pomaluběžný brus a pod vodou?
Prostě nějaké praktické zkušenosti s řezáním skla jinak než diamantem.
-A ještě dotaz, neuváděla se rovinnost přední plochy v katalogových listech? V těch rozměrech na konci?
Dík za nápady

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#2 Příspěvek od sr71 »

ronoda píše:nìjaké praktické zkušenosti s øezáním skla jinak než diamantem
proè ne diamantem? tím by to jít mohlo ne?

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#3 Příspěvek od keemo »

nebo nejaky diamantovy kotouc, at uz do velke flexy nebo do modelarske...

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#4 Příspěvek od ronoda »

Pracuji s diamantovým brusivem dnes a denně. Ve flexe není problém s tím třeba srážet hrany, nebo obrousit nějaký výstupek. Ale řezat z ruky! cca 15 - 20mm hlubokou drážku aby jsi udržel rovinnost a "nehryzlo" se to, tak dobrý ruce nikdo nemá. Navíc pokud to pořádně nechladíš, tak pojivo diamantu změkne a kotouč se odporoučí. Tady je pokus - omyl docela drahá záležitost. Jinak si to dokážu naprosto bez problému představit na stroji kde je vše pevně upnuté a do řezu valí emulse. S diamantovým brusivem mám zkušenosti 30 let. (ještě je potřeba si neplést broušení a řezání, pro složení brusiva diametrální rozdíl)

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#5 Příspěvek od samec »

Chcel som tienidlo z malej čiernobielej obrazovky z prenosného televízora. Ručnou uhlovou brúskou s diamantovým kotúčom sa to nepodarilo. Jednak je to sklo veľmi tvrdé a potom praskalo všelijako, len nie v smere rezu. Chcelo by to nejaké pomalé rezanie diamantom. Drôtovú rezačku vhodných rozmerov budú mať najskôr niekde v kamenárstve. Ale to už sa asi skôr dohodneš na odrezaní a vyleštení mramorovej dosky. Farebné obrazovky majú tienidlo lepené nejakým špeciálnym cementom. Možno by šlo ľahšie rozrezať ten lepený spoj ako sklo.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#6 Příspěvek od serviceman »

Mramorovou desku lze koupit za pár stovek. Není samozřejmě "měrná", ale záleží na co to chceš.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#7 Příspěvek od samec »

Aha, nahriať odporovým drôtom, schladiť prúdom vzduchu a klepnúť kladivom.
https://youtu.be/9RqzqBhoIiI
Alebo aj bez klepania.
https://youtu.be/ZeN2gMM31lE
Ale nie vždy sa podarí.
https://youtu.be/S1T69ieXYpw

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#8 Příspěvek od frpr666 »

Zkus se zastavit za nějakým kameníkem, který dělá náhrobní desky. Možná že by ti stačilo např. žulová deska na grilování. Pokud by se ti to nějak povedlo s tím sklem z flat CRT TV, tak se poděl o zkušenost ...

Uživatelský avatar
tempreader
Příspěvky: 89
Registrován: 24 led 2011, 01:00

#9 Příspěvek od tempreader »

Ten "ocelový upínací pásek" je antiimplozní rám, a pod ním směrem k zadní části obrazovky by měl být vidět šedo-bílý spoj (frit-seal) screenu a kónu - možná by bylo jednodušší zkusit provést oddělení v tomto místě (po předchozím zavzdušnění obrazovky!).

Jinak to "Made in Czech Republik" může znamenat, že jde o obrazovky vyrobené v závodě Philips (později LG-Philips) v Hranicích.
Mimo "Super Flat" se tam vyráběly také "Real Flat" typy:
32 WSRF (32" Wide Screen 16:9, Real Flat)
29 WSRF (29" Wide Screen 16:9, Real Flat)
28 WSRF (28" Wide Screen 16:9, Real Flat)

Ale použití jako měrná deska se mi zdá trošku nepraktické - stačí něčím klepnout a ...

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jezevec »

Myslím, že skleněná tabule cca 8-12mm bude stejně rovná jako ta baňka a tu ti uříznou ve sklenářství.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#11 Příspěvek od Kremik »

Kdysi jsem řešil jak dostat velkou obrazovku do malé popelnice, tedy jak ji rozdělit s co možná nejmenším nepořádkem - střepy, a skoušel jsem mmj. posouvat prasklinu butanovým plamínkem - pájecí lampa. Kolem zátavu, tmelu, to docela pěkně šlo, no nebyl záměr to oddělit celé, tak jsem se o to nijak moc nesnažil. Ale je to bez záruky, může prasknout i jinde.
Flexou - samozřejmě v přípravku, by to mohlo jít, ale opravdu, jak už někdo psal, jedině s chlazením. Možná i kvůli kotoučku, ale i kvůli sklu - když se přehřeje - praskne.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#12 Příspěvek od ronoda »

jezevec*** tady mě láká že to má vlastně lem který to hodně zpevní a ocelový rám, čtyři oka na upevnění.
tempreader*** ten spoj vypadá zajímavě, ale myslím, že tam bude nějaký profil (falc) aby ty dvě poloviny měli vůči sobě pozici
-každopádně to zkusím. Co si pamatuji, tak i kladivem rozbít stínítko obrazovky byla docela fuška, tak by to mohlo něco vydržet.
Teď bude teplo, tak to vytáhnu ven na sluníčko nahřát aby ten teplotní rozdíl mezi teplotou řezu a okolím byl menší, a taky abych neprášil sklo po dílně.
Škoda, že se to nevejde do trouby, a velkou pec nemám. Hodně pozvolné zahřátí na nějakých 250 - 300 ℃ to by to lepidlo povolilo.
V nejhorším to odvezu do kontejneru;-)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od forbidden »

No nevím, jako příměrná deska to asi použitelný nebude. Dost pochybuju, že obrazovku dělali v nějaké použitelné rovinnosti, aby tak šla použít. Já si koupil tuto, malá, ale na mý použití stačí, i přesnost dostatečná. A není tak moc drahá.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Taky si myslim ze to bude stejne "rovne" jako klasicka okeni tabule.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#15 Příspěvek od weed_smoker »

Sklo jsem řezal malou modelářskou vysokootáčkovou bruskou a aby to nepraskalo,tak se to musí jenom tak zlehka chvíli oblizovat kotoučem,aby se vytvořil aspoň menší zářez z obou stran.Když tam už ten zádlab je,tak na pár místech přitlačíš "malinko dooranžova" a lupne to podle toho zádlabu.Pak to jenom zabrousíš a hotovo.Řezal jsem to normálně černym kotoučkem,chce to grif a vyhrát si s tím.Pár kotoučků jsem rozprsk,ale jde to pak i s jedním.V mym případě se ale jednalo o sílu skla 3-6mm,tohle je 10-14mm,ta přední stěna i 25mm.Chce to víc CRT nebo střepy a natrénovat třeba se 115-125mm flexou a normálnim černym řeznym kotoučem.Obvykle má ta obrazovka nějakej rámeček a můžeš to říznout pod nim.Pokud bys do toho šel,nezapomeň si obrazovku "napustit" (průstřelem zadní kuželový stěny zboku,odlomením hrdla).
A jeden ten luminofor(asi modrej) je jedovatej,bude to chtít vyčistit a hlavně ať se to nedostane do rány,do pití,do jídla nebo třeba i na cigáro.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“