Změna směru otáčení komutátorového motoru.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#16 Příspěvek od masar »

stasek píše:...Naivně jsem si myslel, že i ten zpětný chod jde nějak ovládat z toho regulátoru. K tomu vlastně směřoval můj dotaz. Z toho jsem byl vyveden, ...
Původní regulátor lze vybavit doplňkem, zajišťujícím reverzaci. Návrh takového doplňku jsem nakreslil níže.
Při sepnutí spínače (pro závity je vhodnější tlačítko) se vřeteno zastaví, následně reverzuje kotvu motoru a roztočí opačným směrem stejnými otáčkami. Po uvolnění tlačítka stejným způsobem reverzuje zpět.
:wink:
Přílohy
reverz.png

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#17 Příspěvek od milous2 »

Tomu se mi nechce věřit. Prohozením vývodů od motoru se směr nezmění.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#18 Příspěvek od masar »

Ale to není prohození vývodů od motoru. Musíš se podívat pořádně. :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#19 Příspěvek od EKKAR »

Jenže kdybys čuměl pořádně, zjistil bys hned, že se přepíná jen rotor, stator znázorněnej dvojicí cívek vlevo od přepínače má zapojení neměnný ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#20 Příspěvek od milous2 »

Ano, nerozkliknul sem obrázek a tak mi utekl ten detail v připojení motoru :oops: Teď čumím,pravda.

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#21 Příspěvek od Milan121 »

Ne všechny komutátorový motory jdou řádně reverzovat přehozením kartáčů vůči magnetům. Záleží na kroku drážka ku lamele na rotoru.
Ale to jsou méně časté výjímky.A projeví se tak,že se směr otáčení změní, ale motor nejede tak jak má. Uhlíky jiskří, vinutí se hřeje a otáčky jsou nižší.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#22 Příspěvek od masar »

Už jsi viděl motor z pračky, který neumí reverzovat? :wink:

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#23 Příspěvek od Milan121 »

A už jsi viděl v pračkách všechny druhy komutátorových motorů? 8O Snažil se jen neznalé upozornit na tento fakt. Pokud by si někdo hrál i s jiným typem motoru jak pračkovým.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#24 Příspěvek od Artaban001 »

Pračka která odstřeďuje kolem 1000 ot/min vesměs vždy bývá osazený rychloběžným komutátorákem. Pak jsou ještě motory s přímým náhonem na buben, ale ty jsou BLDC a potřebuji originál elektroniku, kolikrát mimo buben "nejsou schopny samostatné existence". (direct drive)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#25 Příspěvek od masar »

>Milan121>Asi jsem se měl zeptat, jest-li jsi viděl pračku, která při praní nemění směr otáčení bubnu. Ale jinak s tvojím upozorněním na výjimky souhlasím.
:wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#26 Příspěvek od EKKAR »

Často se najdou komutátoráky, který po přepólování rotoru netáhnou a jiskří jak ďábel i když "normálně" takový projevy nemají a rotor nemá žádnej mezizáviťák ani jinou poruchu - důvodem je vychýlení kartáčů z ideální polohy "v neutrálním bodě", aby minimálně jiskřily při preferovaným směru toček - to samozřejmě bohužel vede k vyššímu jiskření v opačným směru. Aby komutátor jiskřil přijatelně v obou směrech otáčení a motor měl při tom dostatečnej moment musejí bejt pro možnost reverzace kartáče právě v neutrálním bodě ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#27 Příspěvek od masar »

EKKAR píše:...Aby komutátor jiskřil přijatelně v obou směrech otáčení a motor měl při tom dostatečnej moment musejí bejt pro možnost reverzace kartáče právě v neutrálním bodě ...
Ano. Ale ani pračkové ani vrtačkové motorky to nejsou. A nejde jen o jiskření, ale i o minimální proud. K tomuto účelu bývá poloha držáku uhlíkových kartáčů nastavitelná. Využívalo se toho např. k dosažení minimálního proudu a rušení v motorcích kazetových magnetofonů.
:wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#28 Příspěvek od masar »

Snad by šla použít i "ruční" reverzace, při které se brzdí motor protiproudem, jehož velikost je limitována tak, aby nedošlo k přetížení regulátoru nebo motoru a zároveň nedocházelo k omezování kroutícího momentu v pracovním rozsahu. Možné řešení jsem navrhl na schematu níže.
:wink:
Přílohy
Reverzace AC.png

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#29 Příspěvek od stasek »

Pánové díky za rady, byl jsem v nemocnici a dnes mě pustili, tak ještě jednou dík. Motor je zapojený jako sériový, tak by měly jít reverzovat přehozením vinutí ve svorkovnici.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#30 Příspěvek od weed_smoker »

Už modrý NAREXky měly nad spouští páčku,cpát tam MCU by se mi nechtělo.Tady by se hodil otočnej přepínač s nulou vprostřed.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“