Poruchy krokových motorů

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#16 Příspěvek od termit256 »

Popis tech jevu se da najit na internetu, vliv ma treba jak rychle se vytahuje, jak dlouho je vytazeny apod. Ale je to nezazivne cteni a nic krome toho ze to nemas delat ti neprinese.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#17 Příspěvek od Artaban001 »

Žádný krokový motorek, co mi uvízl mezi prsty neměl "složitě" magnetovaný magnet. Jako rotor byly dvě zubatý kola z trafoplechů, mezi kterýma byl prstencový neodymový, nebo alnicový magnet. Jedno zubatý kolo bylo "sever" a druhý "jih". Zuby obou kol byly stejný, akorát od sebe pootočený o půl rozteče zubu. Stator měl stejný zuby, jako ta kola, akorát byla po celý šířce stejný. Takže buď působil na stator severní zub, nebo jižní - záleželo na pootočení rotorem.
Co vím, tak na demagnetizaci po vyjmutí ze statoru byly náchylný Alnico magnety, na teplo zase ty neodymový.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od PotPalo »

Tej teploty by som sa neobával. Kedysi som mal 9-ihličkovú tlačiareň TESLA NL2808 (typ si už nepamätám presne), tam krokové motory boli dosť horúce, a fungovali aj po x rokoch veselo ďalej. A mali silu, pri zapnutej tlačiarni sa nedalo pohnúť vozíkom, ako ju ten motor držal.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#19 Příspěvek od termit256 »

Predpokladam ze kdyz je nekdo schopen navrhnout tiskarnu, je schopen i zmerit teplotu motoru a pouzit tam takovy aby to vydrzel.

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#20 Příspěvek od nokijec »

Když jsem opravoval výherní automaty tak se stávalo,že stroje, které jely už třetí pětiletku, měly motory slabé,špatně brzdily a přejíždely polohu.
Po výměně motorů to běhalo normálně.Zkrátka se to asi za ta léta vyhřálo a magnety ztratily sílu.

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#21 Příspěvek od alxa »

Používám magnetický kontakty v zabezpečovací technice, je to jazýčkový kontakt a protikus je feritový magnet, už se mi párkrát stalo, že po pár letech kontakt přestal spínat, ferit. magnet zeslábl. (Ale nebylo jich moc z těch stovek kusů co jsem namontoval). Taky jsem si myslel že feritový magnety neslábnou.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#22 Příspěvek od termit256 »

Magnety slabnou treba i mechanickym narazem, takze pokud nekdo prilis mlati dverma... :-)
Ale to by musel opravdu hodne, spis se ten magnet pootocil nebo zmenil polohu a jazycek na nej nereaguje, byva tam vlepeny kouskem tavneho lepidla ktere buhvijak nedrzi.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od PotPalo »

Zvyčajne je tam valček, ktorý má na jednom konci sever, a na druhom juh. Takže môžeš točiť koľko chceš, účinnosť bude rovnaká. Skôr to vidím na výrobnú vadu materiálu.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#24 Příspěvek od mi-ro »

Pamatuji si radu svého bývalého kolegy. Zmagnetovaný šroubovák zbavíš magnetizmu buď zahřátím a nebo s ním jebni o hranu. A opravdu to funguje. Můžete zkusit.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od pajosek2 »

Pokračuji v tomhle vláknu s novým dotazem. Krokový motor s enkodérem je díky enkodéru schopen doplnit chybějící krok při jeho ztrátě? Moc nerozumím principu řízení těchto motorů. Enkodér kontroluje jen rotaci nebo i přesnou polohu? Vždy jsem měl zato,že se počítají kroky od nulové polohy,ale nejsem si jistý.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#26 Příspěvek od termit256 »

Co konkretniho mas na mysli?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#27 Příspěvek od Artaban001 »

u "E-rodless Actuator SMC E-MY2B" se podle mě používá enkodér při kalibraci, při které jede pohon od dorazu k dorazu. Řídící blok spočítá kroky a ty se uloží do paměti. No a pak při otevírání a zavíraní se do motoru nahází přesný počet pulsů. Protože řídící blok zná přesný počet, může se pohon těsně před dorazem postupně zpomalovat, pokud je to potřeba. Jinak ten enkodér je podle mě jen snímač směru a kroku (podobně, jako kolečko u myši). Pokud se při dalším kroku v provozním stavu nedostaví odezva z enkodéru, bere se to jako porucha - třeba překážka v dráze dveří, který to pohání.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od pajosek2 »

Termite nerozumím jak to myslíš? Vždyť jsem to napsal.
Artabane díky to dává smysl.
Takže podle všeho pokud motor ztratí krok,tak opravná reakce nefunguje jen se vyhodnotí chyba.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#29 Příspěvek od Artaban001 »

Zkus se prokousat tímhle:
https://stevenengineering.com/Tech_Supp ... E-MY2B.pdf
https://content.smcetech.com/pdf/manual ... _E_Aim.pdf
https://docs.pneumatiek.nl/pdf/smc/e-my2b-a.pdf
A podle toho si udělej obrázek, jak to může fungovat - U pár těchle jednotek jsem už měnil řemen. Z toho enkodéru vedou 4 dráty do "řídící jednotky". Podle mě to akorát počítá kroky. Sám si nejsem jistej, zda má u krokovýho motoru smysl měření proudu jako detekce mechanického zastavení.
Ale dá se pohlídat situace, kdy se během dávkování impulsů hlídá odezva na enkodéru.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#30 Příspěvek od termit256 »

pajosek2 píše:Termite nerozumím jak to myslíš? Vždyť jsem to napsal.
Proste jaky konkretni motor s enkoderem a driverem mas na mysli. Nektere krok dorovnaji, nektere vubec ne, a jine treba jen zvysuji proud, jsou takzvane easy serva nebo hybridni 3fazove krokove motory ktere to pouzivaji zase jinak apod.
Pokud nenapises co konkretniho mas na mysli, neda se ti rozumne odpovedet.

Obecne se na to ale u krokacu prilis spolehat neda, i kdyz maji zpetnou vazbu, maji nizke rozliseni enkoderu (radove tisice pulzu/ot), mizerne moznosti nastaveni polohove a rychlostni a momentove PID smycky apod, Pokud chces presnou regulaci polohy, budes muset pouzit serva.

Detekci zastaveni na zaklade mereni proudu lepsi drivery disponuji a normalne to funguje. Pouziva se to treba k homovani kdy motor proste dojede na doraz a driver to zjisti apod. Tohle ale funguje i bez encoderu. Osobne pouzivam encodery jen na hlidani kdy system pri velkem rozdilu vypne masinu aby se neco nedokundilo. Ale mam ted objednane takove bloky motoru s driverem z aliku ktere by mely umet i tu zpetnou vazbu. Ale jeste tady nejsou tak netusim jak moc to bude fungovat. Bylo to proste levne tak jsem neodolal :-)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“