Jak pøižhavit obrazovku

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nitro
Příspěvky: 131
Registrován: 15 zář 2004, 02:00

Jak pøižhavit obrazovku

#1 Příspěvek od Nitro »

Dobrý den všem

Mám tu starý goldstar obrazovka viditelnì nic zkoušel jsem pøidat na Ug2 už je na stropì tzn když pøidám trochu vic tak už zobrazuje zpìtné bìhy
doèet jsem se tady že se dá nìják pøihavit mùže mi nìkdo øíct postup

Uživatelský avatar
josefkuna
Příspěvky: 16
Registrován: 04 zář 2006, 02:00

#2 Příspěvek od josefkuna »

a proč si myslíš že ti přižhavení pomůže?

Uživatelský avatar
Nitro
Příspěvky: 131
Registrován: 15 zář 2004, 02:00

#3 Příspěvek od Nitro »

a proè by to nepomohlo když je holt tmavá tak pøižhavit Lidi odsud z fóra øikájí že se to tak dìlá už od poèátkù televize ä funguje to viz pøihzavené 110 ST a tak podobnì

PM2

#4 Příspěvek od PM2 »

na obrazovce najdeš žhavení odpijíš jednu stranu rezistoru a namotáš na VN trafo tak 2 závity z drátu a pøipojíš to sériovì s rezistorem

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#5 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 12 lis 2017, 19:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Nitro
Příspěvky: 131
Registrován: 15 zář 2004, 02:00

#6 Příspěvek od Nitro »

Takže asi už zbývá jen regenerace obrazovky no nemám regenerátor takže ho budu muset postavit pøižhavovat tedy nebudu

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Nepotřebuješ nutně regenerátor, někdy pomůžou postupy už kdysi tu popsané (jen hledat):
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 0382#10382
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... regenerace
Je to pokus o resuscitaci, může vyjít a nemusí. Zkazit už stejně nemáš co.
Jestli je sklo stínítka nepoškrábané, nedostal se dovnitř vzduch, můžeš zkusit repasi výměnou:
http://www.reton.cz/crt/renovace.htm
Na Slovensku to zřejmě taky zprostředkuje www.nedis.sk (tady to Nedis dělá).

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#8 Příspěvek od Carel »

To přižhavení není fakt dobré,jen v krajním případě,nebo na krátké otestování obrazovky a stačí 1závit,rezistor1ohm/2w.S trvalým přižhavením vydrží obrazovka cca max.14dní.Mám to vyzkoušené ve třech případech,jen na zkoušku,když jsem měl připravenou novou v záloze.Pak je totálně v čudu.Regeneraci jsem ještě nezkoušel,tak nemohu radit.

Uživatelský avatar
Nitro
Příspěvky: 131
Registrován: 15 zář 2004, 02:00

#9 Příspěvek od Nitro »

Dìkuji Hillovi a ostatním za námìty. Do Nedisu v TUto mám co bych kamenem dohodil. Jaká je procentualní úspìšnost tìchto postupù

Pesko
Příspěvky: 562
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Bydliště: vých.SK

#10 Příspěvek od Pesko »

Na väčšine starších TV Goldstar je na doske trimer označený SUB BRIGT, čo je jas hrubo. Pozri sa ,či tam je a či je vytočený na max jas. Prípadne sa
môžeš pokúsiť zmenou odporov napäťového deliča v reg. jasu zvýšiť jas.
Prižhavenie a regenerácia je len krátkodobé riešenie.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Nitro píše:Děkuji panu Hillovi a ostatním za náměty. Do Nedisu v TUto mám co bych kamenem dohodil. Jaká je procentualní úspěšnost těchto postupů
Záleželo vždy na tom, jak dalece dokázala automatika vyrovnávat nesouběh. Regenerace v C110 (žádná automatika, každý nesouběh byl brzy vidět) probíhala téměř se 100% úspěšností a na dlouho, v C416, ta automatiku měla a účinnou, než se na to přišlo, takže byly šance tak 3 z 5 - přesto se mi dvakrát stalo, že jsem i tu regeneraci vzdal jako neúspěšnou, televize se vypnula a druhý den šlapala obrazovka jak nová. Asi dlouho, protože pak už o ní nevím.
V tom Nedisu se zeptej, kdysi to šlo udělat tak, že se objednala renovovaná obrazovka a, když dorazila, rovnou sis ji mohl odvézt, pokud jsi tam nechal tu vadnou. Jestli to ještě dnes dělají, nevím - už přes 5 let jsem to od Nedisu nepotřeboval, vozili jsme monitorové obrazovky na renovaci přímo do Rožnova, tak jsem kolegovi občas přihodil vlastní a k večeru jsem si v Hořicích jen vyzvedl renovované. Tam to dělali výměnou sklo za sklo, samozřejmě u obrazovek, které měli ve skladu nadělané do foroty. Jinak se muselo dodat sklo a počkat, až to znovicírují uvnitř.

Uživatelský avatar
Nitro
Příspěvky: 131
Registrován: 15 zář 2004, 02:00

#12 Příspěvek od Nitro »

Zdravím ted jsem pøijel z nedisu :twisted: :twisted: Tláumoèim slova prodavaèe no nedis konèí se se servisem šefové nechtìjí brát nove díly atd atd atd atd atd :twisted: :twisted: Vysvìtlil by mi nìkdo tu automatiku prosím dìkuji

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Tu automatiku měly u nás jako první televize s RGB kombinací MDA3501 a 3505, tedy C416, Mánes, Oravan... a u novějších TVP.
Starší TVP, ideální příklad je Color Universal, C110, C110ST(II), C424, C429 (a řada dovozových, například Videoton Libuše, Waltham VT537, řada Grundig Supercolor, Blaupunkt Palma a ještě dlouho potom halda Číňanů) měly pevně nastavený RGB konec: jedním trimrem v každé barvě se nastavila úroveň černé, jedním trimrem v každé barvě se nastavil náklon každé charakteristiky, jinak řečeno stupnice šedé. Když ta šedá dostala nějaký barevný odstín, musela se vypnout barva, vlézt dovnitř a šedou stupnici dostavit. U některých dovozových TVP odjinud byly zezadu ještě přístupné potenciometry (obvykle dva) k dorovnání zabarvení obrazu, to měly zejména Rubín C202, Běrjozka, C430, 431D (písmeno D na konci znamenalo jen to, že umí i kanály UHF) a další.
Ona barevná obrazovka, která neumí černobílý obraz, nebude zvládat správně barevný.
Někteří si nastavili úrovně jasu tak, aby černá byla skutečně zhasnutá a kontrast tak, aby při bílé obraz neblikal, a po patnácti letech ještě obrazovce nic moc nebylo. Jiní si nastavili televizi tak, aby jim nasvítila obývák a ušetřili za svícení lustrem. Tak obrazovky rychleji stárly a barvy rychleji rozjížděly. Hned bylo vidět, že něco není v pořádku. Jenže, kdo pořád poleze dovnitř a bude to rovnat?
Automatika byla řešením, s ní se objevila řada C416, Mánes, Color Oravan, Colortrony... zapojení, které v posledních třech řádcích snímkového zatemňovacího intervalu (tedy poslední tři řádky nad viditelnou částí obrazu) otestuje stav obrazovky, v každém řádku jednu barvu: závěrná napětí každé katody, strmost a svodové proudy. Tyto hodnoty uloží do paměťových kapacit a jimi udržuje nastavení šedé stupnice a proudu obrazovky vůbec po zbytek půlsnímku. Tedy obrazovka může normálně mít už dávno nekoukatelný nesouběh, ale divák o tom neví, protože automatika tu ztrátu emisní schopnosti či změnu pracovního bodu vyrovná, aby to nebylo vidět.
Jenže pak už automatika nemá najednou kam přidávat, ale obrazovka jednu barvu už nezvládá. Tak automatika zblbne. Objeví se světlá plocha rozpálené prérie nebo ledu zimního stadionu a obraz se rozsvítí do jedné barvy a vylezou zpětné běhy, které už neumí zhasnout.

Zatím, co bez automatiky byla vidět vada reprodukce šedé stupnice hned a s regenerací se dalo začít včas, když se mi nelíbil nadměrný vzájemný rozdíl ve vytočení trimrů, záchrana obrazovky byla ještě celkem jednoduchá.
S automatikou je v okamžiku, kdy už to sama nezvládá, na regeneraci obvykle trochu pozdě, rozdíly vlastností trysek jsou podstatně větší a prostě se ty katody vždycky správně odstřelit nepodaří.
A to jsem ještě neřešil vliv svodů v obrazovce...

Uživatelský avatar
Nitro
Příspěvky: 131
Registrován: 15 zář 2004, 02:00

#14 Příspěvek od Nitro »

Dìkuji za strhující a vyèerpávající výklad Hillovi mám ještì dotaz kde opatøit krabicový kondenzátor pro odstøelení katody

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

Nemusí to nutně být krabicový, můžeš použít i elektrolyt 2,2uF/400V (nebo na víc) až 4,7uF, MP svitek podobných vlastností či obecně svitkový, ani nemusí být MP...
Krabicové kondíky se vyskytovaly hlavně v elektronkových zařízeních. Ony jsou vlastně také svitkové, i MP bývaly.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“