Elektrocentrála - rodinný dům

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#16 Příspěvek od procesor »

To chceš pripojiť TNS na TNC a to "nelze"!
Iba tak ako píše sinclair - zásah do EC.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#17 Příspěvek od palmalsport »

Na té elektrocentrálke, aspoň podle fota, žádný prooudový chránič není.
Je to motorový spouštěč, s nějakou cívkou, buďto podpěťpovou, nebo napěťovou.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

Není v tom rozvaděči centrály nějaký schema?
V místní výrobě rozvaděčů mi před rokem dělali pro zákazníka domovní rozvaděč, kterej měl automatický přepínání síť/centrála. Žádný speciální prvky, jen dvojtej mechanicky blokovanej stykač, dvě časový relé a jedno nebo dvě čtyřpólový relátka. Po výpadku síťě odpadnul stykač sítě, jeho pomocný kontakty daly hlášku do centrály, ta nastartovala a dala hlášku pro časovej spínač a za chvíli přicvaknul stykač centrály. Když se obnovila síť, tak centrála dostala pokyn ať se odpojí, odpadl stykač centrály a po pár sekundách zapnul stykač sítě. Jo a na centrálu to blokovalo elektrický podlahy.
Ale byly tam nějaký řeči, že to je podle Čezu nelegální. Pro legalizaci by tam muselo být nějaký dost drahý zařízení. Chodilo to dobře, příliš jsem v tom nešťoural, stačilo připojit silovej a ovládací kabel k centrále.
Datový věci a zabezpečovačku měl přes UPS aby ta pauza při přepnutí nic nezbourala.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#19 Příspěvek od palmalsport »


Uživatelský avatar
sonyr
Příspěvky: 39
Registrován: 11 dub 2012, 02:00

#20 Příspěvek od sonyr »

Myslel jsem že je to zároveň proudový chránič. Takže oba jak PE tak N zapojim na PE do rozvaděče a je? Má to zřejmě ochranu aby ihned po startu nešlo napětí do sítě... Start chod na sitič a.t.d....

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

palmalsport píše:Tady je hotový vše.
http://www.oez.cz/produkty/modi-za-zaskokove-automaty-1
Hádej, kolik to stojí. :) Ta tu cenu automatu pořídíš půlku instalace velkýho rodinnýho baráku. Ale má to EZÚ.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#22 Příspěvek od palmalsport »

Jenže to má všechny náležitosti, včetně odsouhlasení ČEZu.
Kdežto bastlení, se může v případě problému, obrátit lehce proti bastlíři. :evil:

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#23 Příspěvek od palmalsport »

TO : sonyr
Zase špatně.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

palmalsport píše:Jenže to má všechny náležitosti, včetně odsouhlasení ČEZu.
Kdežto bastlení, se může v případě problému, obrátit lehce proti bastlíři. :evil:
Jasně, ten automat dělala fy co má oprávnění na výrobu rozvaděčů do 10 000A, tak asi tuší jak to má být. Sice asi malinko levota ale funkční a bezpečný to určitě je. Na druhou stranu, když tam je mechanicky blokovanej dvojstykač, tak se centrála nikdy nemůže zbouchnout se sítí ČEZ. No a ČEZ, pokud máš měření přístupný z veřejnýho prostoru a máš výchozí revizi elektroinstalace, tak bych rád viděl důvod, aby mohli vlýzt do tvýho baráku.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#25 Příspěvek od Crifodo »

Relativně malé automatiky k centrálám dělalo ZPA Prešov, k centrálám Slavia 15 kW, viděl jsem to kdysi na zesilovačce RPD. Možná někde zůstaly za přijatelnou cenu, tím by byla vyřešena legálnost pokud ČEZ nějak zásadně nezměnil podmínky pro odběratele.
Existujou i nové přepínací jednotky, ale obávám se že to bude pálka.
https://www.alfain.eu/k419-elektrocentr ... ocentralam

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#26 Příspěvek od procesor »

A má ta EC možnosť automatického štartu?

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#27 Příspěvek od weed_smoker »

Použil bych 2 vzájemně blokovaný stykače(aspoň elektricky,když mechanický blokování je problém sehnat).Když vypadne proud,pak teprve jde natáhnout stykač centrály a teprve,když zhasne centrála,může natáhnout stykač sítě.Cívka jednoho je přes rozpínací kontakt druhýho a opačně,výstupy jsou spojený 1-1+2-2+3-3 a vstupy se zapojej tak,aby se 3F motorek na tom výstupu točil na stejnou stranu ať z centrály nebo ze sítě.Pokud má stykač další pomocný kontakty,můžeš je využít na indikaci nebo na odeslání události do domácího serveru,mailu nebo na GSM číslo. Pro jistotu bych použil 63A stykače s RC členama přes cívky(prodávaj se jako příslušenství stykačů).Hlavně tam necpi žádný SSR a takový,přepětím "se z nich může stát drát" a centrálu protiproudem ze sítě možná rozbiješ,taky můžeš rozbít elektroměr(hóódně drahá sranda) a urazit pojistky v HDS(prakticky jistota,že je urveš).

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#28 Příspěvek od sinclair »

Jestli jsem to dobře pochopil, on to chce přepínat ručně sám, pouze se ptá po nejvhodnějším připojení.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

I to ruční přepínání musí být bomben fest und idioten sichr.
Kdysi jsem narazil na Zlínský VS přepínače, který tak nějak nedefinovaně při přepínání některý kontakty seply dřív, než rozeply v původní poloze. To by pak byla celkem slušná mezifázova šupa. :)
Dá se to samozřejmě použít třípolohovej s vypnutím ve střední poloze. Ale zatíženou běžící centrálu rázem odpojit není úplně ideál.

Weed smoker: V podstatě mě opakuješ, 9 příspěvků zpátky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#30 Příspěvek od Achab »

Spíš je otázka, jestli se vůbec vyplatí si komplikovat život a podstatným způsobem zasahovat do rozvodů. Náhradní zdroj pro RD snad může být potřeba v lokalitě, kde lze předpokládat dlouhodobé výpadky. Za běžné situace je to zbytečně nákladný komfort. Když už, tak to má řešit elektrikář na místě podle situace.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“