Korekční zesiky a jejich hudební kvalita

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Matka_Tereza
Příspěvky: 112
Registrován: 21 dub 2017, 02:00
Bydliště: Egerland

#31 Příspěvek od Matka_Tereza »

Pro inspiraci

Kód: Vybrat vše

https://www.eleccircuit.com/three-circuits-of-preamp-tone-controls-by-ne5532/
Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.

Uživatelský avatar
jinovak55
Příspěvky: 170
Registrován: 20 led 2007, 01:00
Bydliště: Ústí nad Labem

#32 Příspěvek od jinovak55 »

Děkuji za dobrou radu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#33 Příspěvek od Hill »

Objevil se mi na stole zajímavý vtip: samo somo zesilovač asi 30 let starý, protože konce má s A2030, ale předzesilovač měl prý původně pro mikrofony a kytarový snímač, které se patrně nikdy nepřipojovaly, proto byl před pár lety předělaný na zesilovač ke hramci a magneťáku, korekčák s LM1036N a NE5532m oba v kartaloovém zapojení na oboustranném ručně kresleném plošňáku..
Autor předělávky není prý k sehnání.
Zesilovač se ochotně rozkmitával už při malé nastavené hlasitosti na nějakých 330 kHz, proč to nedělal dřív, nechápu, po odstranění zemních smyček je stabilní.
Ale projevila se jiná závada - při přidávání hlasitosti skočí řídicí napětí potenciometru hlasitosti z 1 V na 4,2 V, což bych viděl na přerušenou dráhu.
Vzal jsem nový, ještě nepoužitý, potenciometr TP160 50k/N, zapojil ho, při odpojeném běžci naměřím plynilý nárůst napětí s úhlem natočení od 0,77 do 5,2 V. Ale, jak ho připojím na ten 47k odpor do pinu 12 LM1036, začne se opět chovat, jako ten původní potenciometr - napětí na asi 30°vytočení od nuly "skočí" úplně stejně z 1 V na 4 V (a zbytek otáčení je do těch 5 V), jako by měl taky přerušenou dráhu. Když běžec odpojím, tváží se potenciometr zase normálně. Pžitom mezi bežcem a pinem 12 na odporu 47 k naměřím sotva desítky milivoltů.
Narazili jste někdy někdo na tito záhadu?

EDIT 8.9.2020: přišel jsem na to - do série s napájením jsem vrazil odpor 22 Ω. Při ubrané hlasitosti na minimum bylo při tvrdém napští zdroje 13 V na korekčáku napětí Ucc 12,1 V. Při přidání hlasitosti potenciometrem (U12>1,1 V) skočilo napětí U12 na 4,2 V a napájecí napětí obvodu Ucc kleslo na 4,8 V. A sériový odpor 0,25 W shořel. Vyšel mi odběr 400 mA, tedy něco prásklého ve struktuře obvodu Možní se na tom podepsala kapacita 4700 µF přímo u pinů napájení LM1036 a její náboj se mohl nelíbit při rychlé změně polohy běžce potenciometru řídícího napětí hlasitosti.
Sice bych mohl švába vyměnit, ale 20 pinů se mi odsávat nechce, i objednal jsem u Krčmáře stavebnici celého modulu i stavebnici předzesilovače. Ve skříni zesilovače je na ně místa dost a ještě zbude.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#34 Příspěvek od EKKAR »

sinclair píše:Toto je například velmi dobrý a dobře fungující korektor, původně plánovaný do AZS224 a AZS225. Měl jsem jej na zkoušku postavený, je výborný i co do charakteristik, tak zvukově i odstupem. Místo 5532 jsem tam měl 5534, což je zvukově prakticky totéž...
Leošu, tenhle korekční aparát by asi měl bejt krmenej z co nejnižší impedance, co? Pokud tam jsou poťáky 47k/N, tak bych minimální budicí imprdelanci viděl na 4k7 neboli nanejvejš 1/10 hodnoty použitejch poťáků ... čili do každýho kanálu předřadit aspoň sledovač s low noise operákem, co ty na to?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#35 Příspěvek od sinclair »

Ano, ten korektor je v "originálu" napájený vždy z výstupu OZ.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#36 Příspěvek od EKKAR »

Fajn vědět. Dík.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#37 Příspěvek od sinclair »

Velice šikovný, čtyřpásmový korekční zesilovač, je použitý ve vstupních jednotkách mixpultů Elektronika TM120, TM140 a také ve 2x50W mixážním zesilovači TWM140.
Objektivně změřeno, je to neselektivní a málo strmé. Ale subjektivně -překvapivě- na tom lze, právě díky tomu dílčímu překryvu, "nakroutit" takřka vše, od bumcinku po telefon.
"Středová" pásma toho zapojení mají střední kmitočty 300Hz a 3kHz /hloubky pak 100Hz a výšky 10kHz/. Ve skutečnosti jsem na TWM140 naměřil, asi tolerancemi původních součástek, přibližně 70Hz, 400Hz, 2,5kHz a 10kHz.
Zdůraznění/potlačení je prakticky symetrické a je u všech pásem, včetně nejvyššího, minimálně ±10dB.
Ty vlastnosti zapojení mě vedou k úvaze, že by to mohla být jedna z cest, jak s ohledem na nikdy nespecifikované vady sluchu, dosáhnout subjektivně příjemně vyvážené reprodukce.
Serepes na horydoly. Tady bude určitě podstatnější, aby se to subjektivně zamlouvalo uživateli.
Částečně, s veleopatrným použitím /a dobrým souběhem vlastností obou kanálů/ by to zapojení mohlo umět dorovnat drobné, specifické nedostatky soustav, jsou-li tam nějaké.
Veleopatrně píšu proto, že existuje praktická možnost, nakouřit do soustav +10dB na jednom z dělicích kmitočtů.
Pro dorovnání nedostatků poslechových prostor, je nezbytně zapotřebí ekvalizéru s 29 až 31 pásmy 12dB/okt. Na tento účel oktávový ekvalizér nestačí.
Už asi popáté zdůrazňuju, že před investicemi je potřeba si ujasnit, co se má vlastně dorovnávat.
Jestli už byly vyloučeny všechny možnosti, že by to mohlo způsobovat samo reprodukční zařízení.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#38 Příspěvek od EKKAR »

sinclair píše:...
Pro dorovnání nedostatků poslechových prostor, je nezbytně zapotřebí ekvalizéru s 29 až 31 pásmy 12dB/okt. Na tento účel oktávový ekvalizér nestačí...
Fšak hej - TŘETINOOKTÁVOVEJ EQ (= 3 pásma na oktávu neboli něco podobnýho jako tohle) jsem zmiňoval už dřív (v souvislosti s tím hluchým pazvukařem, co tady kurwí všemožný veřejný produkce právě nastavením na bum-cink "mističku" - jemu to kompenzuje jeho sluchovou vadu, získanou letitým pobytem právě v prostředí s vysokou hladinou hlukovýho "pozadí", ovšem pro normálně slyšící lidi je to děs běs bída a utrpení takovou produkci poslouchat. Bohužel, není moci, která by ho odstavila od "vesla", protože na rozdíl od jinejch zaměstnání on k výkonu toho svýho kšeftu žádný zdravotní potvrzení o způsobilosti nepotřebuje ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#39 Příspěvek od sinclair »

Tvl, 150€ je myslím tak hodnota celého padikova aparátu.
Zapomněl jsem doplnit, že to čtyřpásmo se bohužel nedá koupit za tři babky jako čínská stavebnice.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#40 Příspěvek od EKKAR »

Taky nikdo netvrdí, že by si Padik měl něco takovýho pořizovat ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od Hubert_79 »

nastavením na bum-cink "mističku"
Též známo jako "německá vana". Aber das ist echtes HIFI :lol:
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#42 Příspěvek od padik »

Ahoj, je tady jedna poznámka: Suma sumárum je to celé tak složité a jak říká správně Sinclair, jde o poslech, nikoliv o grafy. Nemám ty vaše znalosti. Taky už nemám chuť to študovat úplně komplexně - jak do toho namíchat "ty správné bedny", zesilovače apod. Řešíme můj stav současné slyšitelnosti hudby a neslyšitelnosti zpívaného textu, zpráv. CD zase hraje jinak než radio atd. Což se navíc mění s hlasitostí poslechu. Ty korekce, lépe ekvalizer) jsou vlastně smysluplný základ, na kterém to ""nejjednodušeji"" všechno postavit. Z čínských modulů mám vyzkoušeno, že postačí i ta možnost regulace středů !podle toho, jak moc/málo expresivně hrají (kupované)reprobedny. Při hlasitějším poslechu korekce odpojím, potichu večer už musím přidat určitou kombinaci středů a výšek. Asi mi opět doporučíte fyziologickou hlasitost, ale protože se to neprodává, fakt už nemám sílu cokoliv bastlit, chci poslouchat hudbu. No, prozatímní závěr zní : Koupit si tohle: https://www.dexhal.cz/tranzistorovy-kor ... 604_z3123/ a za to si osadit LM 3886. Jiná varianta jest, přesvědčit mne, abych si zvykl poslechu na sluchátka, to by možná pomohlo. Zatím mne sluchátka krutě nebaví. VŠEM DÍK ZA POSTŘEHY K TÉMATU.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#43 Příspěvek od konosuke »

kdysi na ZŠ mně připadala nadmíru legrační korekce INTIM na zesíku Supraphon ZC20 než jsem samostudiem
pochopil že jde vlastně o "loudness naopak" tedy fyziologické potlačení určitých kmitočtů akustického pásma
(Kottek III str.299)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#44 Příspěvek od padik »

sinclair píše:Tvl, 150€ je myslím tak hodnota celého padikova aparátu.
Zapomněl jsem doplnit, že to čtyřpásmo se bohužel nedá koupit za tři babky jako čínská stavebnice.
Jistě, bohužel jsem ve stavu, kdy mám sto mizerně hrajících krámů namísto jednoho pořádného. To je za ty roky a kontejner není můj kamarád. Víte co, koukněte na bazar, dám tam pár věcí a koupím si háj end. :D :oops:

Uživatelský avatar
nop
Příspěvky: 158
Registrován: 18 kvě 2007, 02:00

#45 Příspěvek od nop »

Zdravím,

Pokud to nevadí,rád bych se zeptal na tyto korekce,zdalipak jsou vhodné k DPA222 kterou mám před dokončením.ještě jsem dostal hafo desek kde jsou signálová relé tak zvažuju relátkovýho moskalu.

http://luta.7u.cz/index.php?str=22

Odpovědět

Zpět na „Poradna“