Odměřování zdvihu sedlového ventilu (posuv 4-6mm) (Levně)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#16 Příspěvek od dobrman »

A co třeba tohle?
termopohon a řízení 0 - 10V.......
je to ale docela drahý :(

EDIT:
Pardón, nevšiml jsem si, že má víc jak 38mm :(
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#17 Příspěvek od _luky_ »

Evidentně jsi se dostal do slepé uličky. Co takhle udělat krok zpět.
Nechci znát odpověď na tyto otázky, jen ti poradit, že řešení může ležet jinde než jsi původně očekával:

1) Opravdu je potřeba elektronické řízení? Nestačí tam obyčejná termohlavice?
2) Nejde ten průtok řídit na jiném místě? Např potrubí vedoucí k dotyčnému otopnému tělesu?
2) Opravdu je potřeba zpětná vazba o poloze a proporciální řízení? Proč vadí nespojité řízení PWM, když odezva systému je v řádu desítek minut?

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#18 Příspěvek od Yarda1 »

Možná by nebylo od věci, kdyby se tazatel svěřil, co chce řídit, čím to chce řídit a jakou má možnost do toho řízení šťourat. Pokud tím chce řídit teplotu v obýváku, asi by se dal najít lepší způsob než proporcionálně řídit polohu ventilu topení.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#19 Příspěvek od dayslypper »

Opět upraven úvodní příspěvek pro eliminaci off-topic.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#20 Příspěvek od Yarda1 »

Kdysi jsem se kolem regulace a vhodného snímače polohy akčního členu motal.
...Rozsah to má cca 5mm. Bylo by vhodné rozlišením alespoň na 0,1mm nebo lepší...
Nevzpomínám si, že bych se s něčím takovým setkal, snad jen INPOS, ale když jsme získali rotační snímače, co je mohly nahradit, tak jsme se s INPOSem rádi navždy rozloučili.
Co takhle řešit to obráceně?
Předpokládám, že ten ventil funguje tak, že je tam nějaký měch s voskem nebo něčím podobným ohřívaný odporovou spirálkou, když je spirálka vypnutá, tak se ventil otevře, když se tam pustí proud, spirálka ohřeje měch, ten se roztáhne a ventil zavře.
Nedalo by se to regulovat tak, že by se reguloval ohřívací proud a tím i roztahování měchu?
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#21 Příspěvek od Artaban001 »

Odměřovat vzdálenost kolem 5mm je docela problém, pokud ten výstupní údaj má mít nějakou váhu. Navíc ten ventil beztak nemá přesně určen okamžik, kdy začne "zabírat". V režimu, kdy je na něm naroubovaná jednotka z vlnovcem a pružinou, tak se ten ventil škrtí podle okolní teploty - Ono si to nějakou ustálenou podobu najde, kdy se vyrovnají tlaky pružiny ventilu a síla par čehosi v tom vlnovci. Však ta hlavice není cejchovaná ve stupních C, ale jen stupně. Navíc i ty elektronický udělátory podle mě mají pouze dva krajní stavy - otevřeno a zavřeno. Pokud by jsi chtěl snímání i mezipoloh, šel bych na to pomocí těch motorových "aktuátorů" a zkusil bych se snímačem "pověsit" na převodovku a konkrétně na kolo, co pohání stlačování toho čepu na ventilu. kdyby to bylo na principu závitu a věděl bych, že od uzavřené, do otevřené pozice je to přesně jedna otáčka, tak mám docela velkou příležitost na "odběr" velice přesného signálu - třeba počítáním zubů dvojitou infrazávorou + nějaký značky pro výchozí polohy.

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#22 Příspěvek od dayslypper »

JDE ČISTĚ O MĚŘENÍ ZDVIHU ŠOUPÁTKA V TÉTO KONKRÉTNÍ SESTAVĚ. NEŘEŠÍM ŽÁDNOU REGULACI VYTÁPĚNÍ A ZÁMĚNA ZA JINÉ KOMPONENTY NENÍ MOŽNÁ. TEDY ANI NEMÁM ZÁJEM, ABY ZDE PADALY ZCESTNÉ PŘÍSPĚVKY SNAŽÍCÍ SE ŘEŠIT REGULACI VYTÁPĚNÍ NAPŘ. VÝMĚNOU KOMPONENT ZA ÚPLNĚ JINÉ. DĚKUJI ZA POCHOPENÍ.

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#23 Příspěvek od barnodaj »

Co kdyby sis to tedy vymyslel sám a levně????

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#24 Příspěvek od dobrman »

přidělej k tomu digitální šupléru (dá se koupit levně), na netu jsou návody na vytažení dat z ní a budeš to mít super přesný.....
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#25 Příspěvek od Yarda1 »

dobrman píše:přidělej k tomu digitální šupléru....
To mne taky napadlo, ale tazatel omezil maximální rozměry co to může mít a digitální šuplera je obvykle o kousek větší.
IMHO tahle úloha nemá řešení.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#26 Příspěvek od termit256 »

Dej tam ten magneticky snimac. Je to male, dela se toho mraky typu a funguje to pekne. Ja napriklad v cnc stroji pouzil AS5311, ma rozliseni 500nm, jednoduche ovladani a stoji par korun.

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#27 Příspěvek od dayslypper »

termit256: Díky moc za tip na technologii i konkrétní součástku. Že existuje takto přesné inkrementální čidlo, mě nenapadlo.
Zkoušel jsem pohledat, a našel toto miniaturní...
https://www.rls.si/en/products/miniatur ... e-encoders

Obrázek

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#28 Příspěvek od Yarda1 »

Nevím, k čemu to budeš používat, možná ti nebude vadit, že je to inkrementální čidlo.
Ve firmě, kde jsem měl potěšení být zaměstnaný jsme zkoušeli nahradit mechanické sledování polohy servopohonů inkrementálním čidlem. Dokud to bylo trvale pod napětím, dalo se to použít. Byla u toho baterka, když to bylo mimo provoz a bez napětí, tak to zálohovala, pokud by v té době někdo šel kolem, viděl kliku a měl blbý nápad, že s ní zatočí. Ale pokud by ta technologie byla třeba kvůli nějaké rekonstrukci mimo provoz a bez napětí půl roku, baterky v servopohonech tak dlouho nevydržely, aktuální poloha servopohonu byla zapomenuta a po uvedení do provozu se servopohony na rozdíl od předchozího provedení musely znova nastavovat. A to zákazníkům (resp. naší firmě) dělalo problémy, že tam museli nakmitat naši servisáci. Tak jsme to inkrementální sledování dost brzy opustili.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#29 Příspěvek od termit256 »

Pouzij takovy snimac kde ma pasek vzdalenost mezi poly ty 4mm nebo kolik to potrebujes merit a po mech. serizeni dostanes rovnou absolutni hodnotu vzdalenosti a nemusis tak nic nulovat nebo zalohovat jako u inkrementalniho mereni. Ja zmineny AS5311 takto pouzivam v jednoucelovem CNC obrabecim stroji, kde se meri v rozmezi +-0,5mm a funguje to pekne. Proste vyctu hodnotu po SPI a je to. Na 1 az dvou LSB to sice kmita, ale ja stejne nepotrebuju takove rozliseni, tak jsem tam zavedl hysterzi 3LSB a vystup je pak zcela stabilni.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“