Elektrický ohradník

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
geograf
Příspěvky: 169
Registrován: 15 čer 2004, 02:00
Bydliště: tade na Hané (JN89OK)
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od geograf »

Taky mám ten zdroj podle Elektoru v provozu 5 let na malé ohradě pro koně dlouhé asi 350m. A jak píše _luky_ stačí pár stébel a účinnost velmi klesá. Pro ovce to bude naprosto nedostatečný, navíc na ovce se používá síť a ta chce mnohem víc energie.
Jo a doporučuju si ke zdroji dát jiskřiště, po jedné bouřce cívka odešla asi vinou blízkého úderu blesku.

Uživatelský avatar
Roman611
Příspěvky: 12
Registrován: 29 dub 2020, 02:00

#17 Příspěvek od Roman611 »

Tak jak a z čeho to poskládat aby to bylo na ovce účinné??

Uživatelský avatar
geograf
Příspěvky: 169
Registrován: 15 čer 2004, 02:00
Bydliště: tade na Hané (JN89OK)
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od geograf »

No pokud se takhle ptáš tak doporučuju tohle - https://www.kamir.cz/elektricky-ohradni ... vokou-zver
ušetří ti to spoustu času

Uživatelský avatar
Roman611
Příspěvky: 12
Registrován: 29 dub 2020, 02:00

#19 Příspěvek od Roman611 »

geograf píše:No pokud se takhle ptáš tak doporučuju tohle - https://www.kamir.cz/elektricky-ohradni ... vokou-zver
ušetří ti to spoustu času
Spoustu času by mi ušetřilo tohle fórum kdyby to tu fungovalo tak jak má.. Fórum je přece od toho aby někdo položil dotaz a ostatní mu poradí jak to má udělat. A né že ho pošlete do obchodu. Nejsem sice někdo kdo si dokáže vypočítat každou prkotinu- na to jsem nikdy nebyl, ale dejte mi jakékoliv schéma zapojení a bez problémů to dokážu překreslit na tišťák, perfektně zapájet a vše bude fungovat na první dobrou. Já jen prostě nevím a neumím počítat vzorce. I ve škole jsem měl z praxe premiant a teorie za 4 s odřenýma ušima.. Tak mě prosím neposílejte do obchodu. Děkuji..

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#20 Příspěvek od BOBOBO »

To my taky , ale namotat specielní trafo v podstatě nikdo z nás nedokáže . Zapalovací cívka je trafo s malým "výkonem" . To zde máš několikrát potvrzeno .

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#21 Příspěvek od Artaban001 »

Ahoj. Elektrický ohradník funguje tak, že se měničem - u bateriové verze -nabíjí kondenzátor dejme tomu na 300V. Až toho napětí dosáhne, přes tyristor se vybije do impulsního transformátoru, který vyrobí VN impuls o vysoké energii, který je potřeba. Impulsama se šetří baterie a v pauze mezi nima má dobytek šanci bezpečně opustit prostor ohrady - dostává totiž krátkou "šupku". Impulsní trafo se v domácích podmínkách dost obtížně navíjí, protože má dost strmý převod. Máš tam hodně voltů na závit, a proto je prokládání každé vrstvy sekundáru nezbytné. Navíc je potřeba vinout tak, aby mezizávitovà kapacita byla co nejnižší, a pak je potřeba jej impregnovat. Kapacita kondenzátoru bývá v mikrofaradech. Zapalovací cívka z auta Ti tolik energie nepřenese. Rozeber si klidně bateriový jiskrový zapalovač plynu. Funguje úplně na stejným principu, ale na velice nízké výkonové hladině.

Uživatelský avatar
Roman611
Příspěvky: 12
Registrován: 29 dub 2020, 02:00

#22 Příspěvek od Roman611 »

Artaban001 píše:Ahoj. Elektrický ohradník funguje tak, že se měničem - u bateriové verze -nabíjí kondenzátor dejme tomu na 300V. Až toho napětí dosáhne, přes tyristor se vybije do impulsního transformátoru, který vyrobí VN impuls o vysoké energii, který je potřeba. Impulsama se šetří baterie a v pauze mezi nima má dobytek šanci bezpečně opustit prostor ohrady - dostává totiž krátkou "šupku". Impulsní trafo se v domácích podmínkách dost obtížně navíjí, protože má dost strmý převod. Máš tam hodně voltů na závit, a proto je prokládání každé vrstvy sekundáru nezbytné. Navíc je potřeba vinout tak, aby mezizávitovà kapacita byla co nejnižší, a pak je potřeba jej impregnovat. Kapacita kondenzátoru bývá v mikrofaradech. Zapalovací cívka z auta Ti tolik energie nepřenese. Rozeber si klidně bateriový jiskrový zapalovač plynu. Funguje úplně na stejným principu, ale na velice nízké výkonové hladině.
Chápu že je skoro nemožné si doma takové trafo vyrobit, to jsem ani nechtěl. Mě spíš zajímalo kde takové trafo sehnat, jaké by mělo mít parametry a podobně po čem se shánět. Jak jsem už psal- je to pro tchána a ten je dost hamižnej a 2tisíce za ohradník nedá.. Loni měl zdroj ubastlený z nějakého ruského trafa a pár součástek tam bylo k tomu napájených, ale něco se mu v tom posralo a dal mi to na spravení- není tam plošný spoj, nic- jen ty součástky nožičkama na sebe napájené, tak mi přišlo rozumnější mu vyrobit něco modernějšího. Nevím jak tady vkládat fotky, ale kdybych mohl někomu poslat mailem fotku toho jeho starého bastlu a poradil mi co s tím, tak bych byl vděčný..

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#23 Příspěvek od BOBOBO »

Mohlo to být trafo z TV rozkladu , to se používá , ale opět na hračku . Malinko s artabanem nesouhlasím . V dřívějšku se napájely ohradníky "suchou" baterií 12V . Ale je to jen o tom poměru závitů vinutí .

Uživatelský avatar
Roman611
Příspěvky: 12
Registrován: 29 dub 2020, 02:00

#24 Příspěvek od Roman611 »

Jinak to je hlavně z důvodu, že ty ovce cpou hlavu do té sítě aby dosáhly na trávu za sítí, takže tam si myslím že to bude stačit když dostanou pár kopanců, tak se to snad odnaučí.. Na hlavě přece jenom takovou srst nemají =)

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#25 Příspěvek od Spiral »

Zdravím, je nutné také zvážit možná rizika amatérské výroby.
El. ohradník není blikátko na vánoční stromeček,
bude to zařízení přístupné veřejnosti?
Za úvahu stojí náklady na materiál + čas, pokud budete výrobcem, pak ponesete zodpovědnost ... nechci strašit, ale pojišťovna by při případné škodě měla na věc svůj pohled.

Co nějaký bazarový výrobek?

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#26 Příspěvek od _luky_ »

Roman611 píše:
Chápu že je skoro nemožné si doma takové trafo vyrobit, to jsem ani nechtěl. Mě spíš zajímalo kde takové trafo sehnat, jaké by mělo mít parametry a podobně po čem se shánět. Jak jsem už psal- je to pro tchána a ten je dost hamižnej a 2tisíce za ohradník nedá..
To trafo je v podstatě speciální a nejde snadno koupit. Takže ti je jakýkoli návod k ničemu, protože to hlavní - trafo - neseženeš.
Když jsem to před lety řešil, došel jsem k tomu, že to trafo se dá koupit za 2000Kč a hotový ohradník od garážového výrobce se dá koupit za 2500Kč.
Koukej po energii pulzu. JAk bylo řečeno, na ovce zapomeň na něco s 1J.
Pak se mi podařilo koupit ještě jeden ohradník bazarový. Oba běží dodnes (tak 9 let?, jednou jsem v tom "profi" měnil pár součástek).

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#27 Příspěvek od Standa33 »

http://www.pneuconex.cz/katalog-zbozi/a ... na/_smer=a

Za tu cenu to se to doma nevyplatí vyrábět.

Uživatelský avatar
Roman611
Příspěvky: 12
Registrován: 29 dub 2020, 02:00

#28 Příspěvek od Roman611 »

Ohradník má na soukromém pozemku veřejnosti nepřístupné. Ku večeru tady dám fotky vnitřností zdroje, který měl léta zapojený a byl s tím spokojený. Myslím že zdroj udělaný z autocívky bude mnohem lepší než co tam měl. Ikdyž to nebude na ovce stačit jak píšete- on spokojený bude =D

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#29 Příspěvek od Spiral »

Tedy postavit něco takového, aby se vlk nažral a koza zůstala celá?

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#30 Příspěvek od passion »

Postavil som tento z odkazu, napájam s tým dvojradový plot dĺžky cca 130metrov (čiže 2x130) okolo krumploviska proti divej zveri a kope to poriadne. Indukčnú cievku mám čo mi ostala z Jawy 350 638, keď som do nej dával vape. Je ale dôležité, aby si nemal zvody do zeme cez vyrastenú trávu a mal kvalitne odizolované držiaky VN pásky na kolíkoch. Ináč energia kopanca rapídne klesá. To už potom naozaj treba niečo s vyššou energiou.

http://paja-trb.cz/konstrukce/ohradnik.html

A už ho pochopte, chce to čo najlacnejšie pre svokra. Najlepšie zadarmo. Kto nezažil, nepochopí.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“