Serioparalelelní zapojení bateríí SAMSUNG výpočet

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kaniiisek
Příspěvky: 26
Registrován: 10 říj 2016, 02:00

Serioparalelelní zapojení bateríí SAMSUNG výpočet

#1 Příspěvek od Kaniiisek »

Zdravím, asi mi něco uniká, ale nemůžu se dopočítat seriparalelní zapojení článků v bateriovém modulu.
Jeden Samsung modul má 2,7 - 4,15V , 94Ah.
Výrobce poskládal tyto moduly do jednoho velkého modulu, osadil celkem 22 ks a vyšly mu následující parametry - 7,61 kWh, 70 - 91V.
Moje otázka zní jak toho docílil? jaké je schéma zapojení modulů?

Děkuji

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Ano. Vem si kalkulačku a spočítej si 91/4,15. Vyjde ti 22ks.
Pak spočítej 70/22. Vyjde ti 3,18V. Tzn. že spodní hranici napětí výrobce volil raději větší než 2,7V. Moduly jsou všechny v sérii.
:wink:

Uživatelský avatar
Kaniiisek
Příspěvky: 26
Registrován: 10 říj 2016, 02:00

#3 Příspěvek od Kaniiisek »

Pokud jsou moduly v sérii všechny, jak je potom možné, že celková kapacita je jako kdyby byly v paralelním zapojení?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

Při střední hodnotě napětí 81V a kapacitě 94Ah vychází součin 81*94=7614Wh t.j. 7,61kWh. V čem vidíš problém?
:wink:

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Habesan »

Možná to v tom Samsungu počítal idiot.
Možná jeden paralelní modul obsahuje stejný počet článků, jako celá baterie obsahuje paralelních modulů spojených do série...
(Celkem 484 článků)
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

Řeč se vede o modulech, ne o článcích. :wink:

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od rezis »

Ono 94Ah jsou přímo i články.... Takže bych bral 22 článků v sérii
Internet - metla lidstva

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

Ale to již bylo odpovězeno. Tazatel má zjevně problém s pochopením rozdílu mezi kapacitou modulů (potažmo článků) a výslednou energií jejich sestavy.
:wink:

Uživatelský avatar
Kaniiisek
Příspěvky: 26
Registrován: 10 říj 2016, 02:00

#9 Příspěvek od Kaniiisek »

No mám si to asi problém logicky odvodit :D . Přikládám datasheet článků samsung. Jedná se mi o modul MM2f.

https://uloz.to/file/KfCQ4di3Mj2v/samsu ... mation-pdf

Spíš stále nedokážu pochopit, že výsledný modul má 70 - 90V, tedy jakoby byly všechny moduly spojeny do série, ale zárověň i celkovou kapacitu 7,61 kWh, tedy jako kdyby byly spojeny všechny moduly paralelně? Píši to správně?
Nakreslil by mi někdo jak je to zapojeno uvnitř, těch 22 modulů?

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#10 Příspěvek od passion »

Keď si vezmeš jednotky:
Wh = V*Ah
Nepleť si kapacitu Ah s energiou Wh.

:lol:
odkaz

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#11 Příspěvek od Olchor »

Zjevně ti není jasná kapacita udávaná v Ah a v kWh. Je pravda, že je trochu zmatečné nazývat kapacitou dva různé údaje. Wh = Ah x napětí aku.
Máš aku třeba s 5Ah 3,6V ( nominál pro lionky), dáš jich 10 do série, výsledkem je baterie se stejnou kapacitou 5Ah, ale 10x vyšší kapacitou ve Wh.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#12 Příspěvek od Kremik »

Problém máš, protože přemýšlíš o kapacitě uváděné ve Wh, ale očekáváš, že u ní platí stejné souvislosti jako u kapacity uváděné v Ah.

Kapacita ve Wh udává, jaký výkon baterie podá po nějaký čas, bez ohledu na to, jaké má napětí a jaké dává proudy. Dohromady to prostě vydá tu energii. Jednoduše řečeno, udává "kolik je do baterie natlačeno elektriky".
Když řeknu "šedesátiwattová žárovka", taky není jasné jestli myslím "šedesátku" do lustru nebo autožárovku do předního světlometu. Obě jsou na různá napětí, berou různé proudy, ale právě tolik, že ve výsledku obě spotřebovávají stejný příkon, tedy 60W.

Naproti tomu ampérhodinová kapacita udává, kolik proudu můžu z baterie odebírat po jakou dobu, ale vůbec neudává při jakém napětí, tedy ani výkonu! Nelze z ní tedy vůbec poznat jak je ta baterie velká. Baterie o kapacitě 1Ah může stačit sotva na jednu žárovičku, pokud bude mít malé napětí, ale taky třeba rozpohybovat celý vlak, pokud k tomu bude mít dostatečně velké napětí. V praxi se to tak samozřejmě nedělá. Jeden článek Liion má kapacitu dejme tomu 2Ah, tisíc takových článků v sérii má kapacitu pořád 2Ah.
Ve Wh jeden takový článek vychází na 7,4Wh, tisíc článků pak na 7400Wh.
Přitom je úplně jedno, zda jsou zapojeny parelelně, v sérii, nebo tréba i sérioparalelně. Pořád budou mít 7400Wh. Ampérhodinová kapacita by samozřejmě vyšla pokaždé jinak.

No jo, než jsem se vykecal, už mě dva předběhli :-)

Uživatelský avatar
Kaniiisek
Příspěvky: 26
Registrován: 10 říj 2016, 02:00

#13 Příspěvek od Kaniiisek »

Děkuji moc, měl jsem v tom zmatek, ale pomohly jste mi :D .. pokud uvažuji nad parametrem Ah, tak můžu si představit třeba při 2000Ah, že bateie je schopna dodávat ideálně 2000A po dobu jedné hodiny, ale je schopna i třeba 3000 A po dobu 30 min? Jak se dimenzují pak přívodní pole atd.?

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#14 Příspěvek od Olchor »

Kapacita v Ah se někdy označuje písmenem C. Pak se udává třeba optimální nabíjecí proud 0,1C, max. vybíjecí proud třeba 10C.
Takže 100Ah aku snese vybíjení 1000A po dobu 6 min. Typů aku jsou mraky a každý to má jinak, viz datasheet. Ale obecně extrémní nabíjecí i vybíjecí proudy škodí a snižují výdrž aku. Taky je obvykle potřeba hlídat oteplení.
Samozřejmě přívody baterie musí být dimenzovány na max. proudy, nejsou výjimkou kabely o průřezu stovek mm2.

Uživatelský avatar
Kaniiisek
Příspěvky: 26
Registrován: 10 říj 2016, 02:00

#15 Příspěvek od Kaniiisek »

Takže pokud mám AKU s 1500 Ah, kapacitou 1MWh a požaduji nabíjení a vybíjení 1C, to znamená že se myslí hodnota 1MW dovnitř, ven. A tedy hodnota v Ah, je celkem zavádějící v tomhle ne?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“