Germaniový zesíček

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
therion
Příspěvky: 30
Registrován: 19 říj 2020, 02:00

#796 Příspěvek od therion »

C2 spise 1m6 nez 1n6 : )))

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#797 Příspěvek od danhard »

microlan píše:Díky za simulaci. Ještě je potřeba vykompenzovat R13, mám tam teď od voka 330 pF
R13 je tam kvůli dc posunu, pro ac bude zkrat, pak se to ac chová stejně, jako původní zapojení.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#798 Příspěvek od microlan »

Zapojil jsem to jako v originále, s tím, že na kliďák je tam dioda s děličem a odbuzovací odpory sníženy na 10Ω, dle danhardova návrhu. Bohužel se to rozkmitalo, tak jsem to zastavil bucherotem 10Ω+100n. Výkonově při 30V jsem z toho dostal 18W, který to drželo do 13 kHz. Při 19 kHz už to dávalo jen ¼ výkonu. Účinnost při 1kHz = 59%
Uce na T1 2,4V

Osazení:
AF137
AF118
2N1307/AC127K
2x 5NU74

Vyzkuším ještě ten dělič s velkou kapacitou.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#799 Příspěvek od sinclair »

Hlavně tam dej už lepší koncové tranzistory, doprdele.
Tvl, tohle se může stát jenom tady.
Prožene se to třema simulátorama, je k dipozici originální zesilovač - a potom, vzdor tomu všemu, co už tady všichni napsali, tam narveš mizerný tranzistory a chceš po nich výkon nad 10kHz? :D

Celej ten předek, teda pokud tam jsou původní velikosti kompenzace, to docela fofrem tlačí, protože přepokládá, že to tlačí do něčeho, jako jsou ty AD. Prostě tranzistory, co ještě na 0,3MHz zesilujou!
Jenže ten stejný fofr, ale směrem do záměrně mizerných konců, co pak nestíhají - to vždycky znamená, že se to rozkmitá.
Někdy ani ten přidaný RC článek nepomáhá a děje se to tak i u křemíku. Tohle fakt nevymyslíš, teda já ani ve snu.
Jen velice málo bambusových zesilovačů Boucherot potřebuje, ta potřeba tady jen naznačuje hrubou chybu reverzního inžinýra :D
V origoši to nepotřeboval ani tenhle, dokonce i s tak s mizerným napájením. Boucherot nepotřebujou ani 1MHz gédéčka, ať už zpředu buzený rychlým křemíkem, nebo zhruba stejně rychlým bambusem.
Naposledy upravil(a) sinclair dne 22 lis 2020, 10:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#800 Příspěvek od Crifodo »

microlan píše:Výkonově při 30V jsem z toho dostal 18W, který to drželo do 13 kHz. Při 19 kHz už to dávalo jen ¼ výkonu.
Sniž ten C3 na 1 nF a uvidíš jak pofrčí.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#801 Příspěvek od microlan »

To jsem si taky říkal, u TW je cca 60k/100pf, tady by mohla stačit při 10x menším odporu taky jen desetinásobná kapacita

//odpoledne to testnu

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#802 Příspěvek od sinclair »

Ivošu nepofrčí, začne se kouřit z budičů. Někdy se nestihnou ani ohřát a provalí se tím brutálním odběrem konců.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#803 Příspěvek od microlan »

Pomohlo to srovnat charakteristiku při menších výkonech, ale při maximálním výkonu ne. Z budičů se nekouřilo. Asi 5NU74 mají hodně vysokou betu a budiče tolik nezatěžují. Uvidím AD142 s malou betou, jak to dopadne.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#804 Příspěvek od sinclair »

No to mají, o tom žádná.
Kdysi jsem se pokoušel k 5NU74 připasovat KD606 do TW40 a nešlo to, byly potřeba o dost horší 4NU74.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#805 Příspěvek od Crifodo »

Aspoň je lekrace.
jakže to psal ten Kroupa-Láb-Šimeček o tom komplementáru z 7NU74+KD605, náhradní schéma germania=3 dráty spojený do uzlu a zesiluje to plný výkon do 200 kHz?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#806 Příspěvek od sinclair »

Co to?
Ale asi jo, 4NU74 se při 200kHz už musí chovat jako tři zkroucený odporový dráty..
Zrovna tahle knížka mě moc nebrala. Všecko dost nepovedený deriváty toho, co už dávno, ale v lepší podobě prodávala Elektronika.
Zajímalo mě tam akorát to SQ, ale i to zmršili.
Ono to prý vycházelo jako seriál v Technickém magazínu, asi stručněji, takže ta knížka asi byla taková sumarizace s víc podrobnostmi.
Já to Téčko vůbec nesledoval, úspěchy americké i sovětské kosmonautiky mě nikdy moc nezajímaly, popravdě.
I když ten časopis byl asi z titulu dost apolitický, možná.

V té době se dost laborovalo s TW120. Vznikaly i takové konstrukce, že se na desku koncových stupňů TW40 osadily součástky s hodnotami z TW120 a napájelo se to šedesáti volty z většího trafa.
Takže bylo takto možné vytvořit celkem použitelný HiFi zesilovače okolo 2x50W. A pamatuju si taky, že když se v tom použily 7NU74, tak nebylo zapotřebí zmenšovat kolektorový odpory budiče, jak bylo v návodu k TW120 doporučováno. Docela s tím vždy vyjebali stavěči, co místo KD607 použili někde šlohlé KD503. Při jejich použití se nemuselo s ničím čarovat, ani se symetrií a hned to dávalo symetricky plný výkon, co daly zdroje.
Ta blbuvzdornost byla obrovskou předností.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#807 Příspěvek od danhard »

sinclair píše:A pamatuju si taky, že když se v tom použily 7NU74, tak nebylo zapotřebí zmenšovat kolektorový odpory budiče, jak bylo v návodu k TW120 doporučováno.
To je kravina, kterou může vypustit akorát takovej technickej blb, jako je sinclair :roll: velikost kolektorových budících odporů závisí zásadně od proudového zesílení NPN koncáku, nemá souvislost s PNP koncákem.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#808 Příspěvek od microlan »

lepší koncové tranzistory
Je tak těžký pochopit, že si ten rozdíl v koncových tranzistorech chci změřit?

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#809 Příspěvek od microlan »

co ještě na 0,3MHz zesilujou
Leda tak v zapojení SB

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#810 Příspěvek od sinclair »

Beta NPN koncáku byla v této situaci až v sekundární řadě, ne primárně, blbe.
Beta doporučované a běžně prodávané 6NU74 byla bohužel tak mizerná /průměr okolo 30-5A/, že se ty kolektorové odpory budiče musely zmenšit PRIMÁRNĚ už kvůli PNP bambusáku.
Až následně, PO dostavení symetrie se přišlo na to, že to i při vysokým napájení nedává plný výkon - kvůli podobně mizernému NPN kádéčku. PNP se při zmenšených odporech už otvíral naplno /předtím ne/, to bohudíky viděl i hrdý soukromý majitel BM370, tedy já.
A proto jsem napsal, že s tím dobře vyjebali ti, co použili 7NU74 a současně KD503. Co na tom kurwa nechápeš???

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“