PWM na žárofce

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#31 Příspěvek od danhard »

lesana87 píše:A jestli vidíš žárovku pulzovat 200Hz, tak jseš teda dobrej. :lol:
Ono je úplně jedno, jestli to vidí jako pulzování, ale oko to vyhodnocuje jako střední jas, jeden pulzujícího světelného zdroje, druhý statického.
A protože neznám časové ani statické vlastnocti oka, tak nemůžu určit, co se pro mozek v oku naintegruje :D

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#32 Příspěvek od misocko »

Celeron píše:Nic, tudy cesta nevede ale step down, co by uměl z cca 12-15V udělat 1,5V 8A asi taky nebude úplně jednoduše k sehnání.
co tak na tu tvoju PWM este zavesit jednu indukcnost a jednu diodu ?
vznikne Ti ten pozadovany stepdown. Vyhladzovat to urcite nemusis.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#33 Příspěvek od tomasjedno »

bdn píše:Potom simulace vyjde:
To je pořád ještě příliš jednoduché, nešlo by to nějak zkomplikovat? Třeba přes teorii relativity, při náběžných hranách < 1ns se určitě uplatní :D

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#34 Příspěvek od tomasjedno »

misocko píše:co tak na tu tvoju PWM este zavesit jednu indukcnost a jednu diodu ?
vznikne Ti ten pozadovany stepdown. Vyhladzovat to urcite nemusis.
Dobré ráno!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#35 Příspěvek od lesana87 »

danhard píše:Ono je úplně jedno, jestli to vidí jako pulzování, ale oko to vyhodnocuje jako střední jas, jeden pulzujícího světelného zdroje, druhý statického.
A protože neznám časové ani statické vlastnocti oka, tak nemůžu určit, co se pro mozek v oku naintegruje :D
Myslíš, že ta žárovka stihne během 5ms nějak významně schladnout? Pokus se snímáním proudu osciloskopem u žárovky 6V/50mA nic takového neukazuje, proud na začátku pulsu a na jeho konci se liší sotva o 10% procent. Takže odpor nijak výrazně nepulsuje a zřejmě tedy ani teplota vlákna.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#36 Příspěvek od danhard »

Jako kluk jsem si stavěl "Laser chudého amatéra" z AR 9/64 a tam se přes modulaci žárovky mluvilo.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#37 Příspěvek od Celeron »

Crifodo píše: Vlákno začalo zmínkou o teoretický žárovce, jaké parametry teda měla ta reálná?
Reál je žhavící svíčka 1,5V cca 3,5A u modelářskýho motoru. Platina/iridium či platinarhodium vlákno. Za studena se musí nažhavit do červena, pak už ji běžící motor udržuje nažhavenou sám.

Už se tím nazabejvejte, předělali jsme to na lineární napájení svíček z LiFe A123 se srážením přebytku napětí diodou a délkou vedení a spínání fetem.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#38 Příspěvek od danhard »

lesana87 píše: Myslíš, že ta žárovka stihne během 5ms nějak významně schladnout? Pokus se snímáním proudu osciloskopem u žárovky 6V/50mA nic takového neukazuje, proud na začátku pulsu a na jeho konci se liší sotva o 10% procent. Takže odpor nijak výrazně nepulsuje a zřejmě tedy ani teplota vlákna.
Tak si kačenko na ocsiloskopu odečti, kolik ten proud je a spočítej okamžitý odpor, naměř statickou VA charakteristiku, z té udělej průběh odporu a dostanš dva body, mezi kterými se to pohybuje.
Když si je nastavíš na žárovce staticky, tak uvidíš, jak je to se světlem a pyrometrem si změř teplotu vlákna :D
A asi se budeš divit, nebude se lišit o 10%, v Kelvinech samozřejmě :lol:

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#39 Příspěvek od lesana87 »

Moc složitý, strejdo, ani nemám pyrometr. Udělala jsem to jednodušeji, stáhla jsem amplitudu obdélníku na těch cca 8% a posunula ho offsetem nahoru na tu původní vrcholovou hodnotu a pak jsem přepla frekvenci na 1Hz. Jako bliká to, ale ten rozdíl jasu není nijak velký, takže ať to oko integruje ve střední nebo efektivní hodnotě, nebude v tom asi oproti statickému svitu velký rozdíl. :)
Mimochodem, ta moje žárovička má časovou konstantu nažhavení cca 15ms, s tou by se asi moc nepokecalo.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#40 Příspěvek od danhard »

Takhle "od oka" se ale kravičko nedají potvrzovat, nebo vyvracet teoretické vztahy :roll:

A co to je "časová konstanta nažhavení" ?
Pokud děje neprobíhají čistě exponenciálně, tak je to zapotřebí definovat.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#41 Příspěvek od Crifodo »

lesana87 píše:ta moje žárovička má časovou konstantu nažhavení cca 15ms, s tou by se asi moc nepokecalo.
Žárovka 6V 0,5 A cyklisticko reflektorová se dala modulovat do jednotek kHz, ověřeno. Kmitočtová charakteristika přenosu preferuje nižší kmitočty to je jasné, ale funguje to. Pokusy bylo podle AR A 1967/5
Přílohy
modulovana_zarovka.png
svet_tel.jpg

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#42 Příspěvek od lesana87 »

Žárovičku mám 6V/30mA z podsvícení stupnice autorádia. Možná to není ta pravá na nějaký světelný telefon. Plošnou fotodiodu tu někde mám, ale nemůžu ji najít. :?

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#43 Příspěvek od bdn »

Koukám, že tohle vlákno to má přes 1k návštěv. To bych neřekl, kolik emocí dokáže rozvířit jedna žárovka. Jinak jako vánoční téma dobrý.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#44 Příspěvek od Crifodo »

Tak nějak z principu bych čekal, že čím větší proud, tím tlustší vlákno/větší setrvačnost, ale třeba mají žárovky různou spektrální charakteristiku a tou pak víc nebo míň padnou fotodiodě do noty.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#45 Příspěvek od lesana87 »

Já zkoumala jen časový průběh proudu, u kterého jsem předpokládala, že je svázaný s odporem a tudíž i teplotou vlákna. Exaktní optické měření jsem žádné neprovedla, jsem já to ale kravička. :?

Odpovědět

Zpět na „Teorie“