2 mW/km. Je to hodně nebo málo?

⭐ Zde budou výběrově umístěny vzpomínky, manuály a popisy dnes už vesměs neaktuálních zařízení a další historické materiály, které se tématicky nevejdou do sekcí "Opravy a restaurování starých elektropřístrojů" či "Návody, schémata, manuály, literatura, katalogové listy"

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#46 Příspěvek od samec »

Koľko centimetrov alobalu treba na centimetrový kondenzátor?

Nie je staniol od slova stannum=cín a alobal od slova aluminium=hliník? V čom mali tú čokoládu?

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#47 Příspěvek od mihal »

Presne 1/0,898755179 krát viac ako na pikofaradový.
Ten Daneš je fajn, má tam hodne zaujímavostí. Mám knihu ale nejak sa rozpadá.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#48 Příspěvek od Celeron »

Kremik píše:Kdysi jsem něco podobného zkoušel a byl jsem překvapen, jak se na staniol od čokolády dá dobře pájet.
Třeba to je tím, že pravý staniol je cínová fólie. :wink:
Kdy se ale přešlo ze staniolu na alobal a zda to mohla naše generace zažít, netuším.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#49 Příspěvek od microlan »

Alobal, pečící papír, licna a kousek izolepy, 10 minut práce, ale v mrazu bych to dělat nechtěl. 15 nF (2 pásy 29 x 3 cm) Zítra to v práci hodím na můstek pro více parametrů. Taky na VN co to vydrží. Hned jak si koupím čokoládu, udělám test č. 2.
Přílohy
kond.jpg


Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#51 Příspěvek od microlan »

To by mě zajímalo, na jakým principu fungoval ten antenní ampérmetr. To bude asi něco tepelnýho.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#52 Příspěvek od Kremik »

Celeron píše:
Kremik píše:Kdysi jsem něco podobného zkoušel a byl jsem překvapen, jak se na staniol od čokolády dá dobře pájet.
Třeba to je tím, že pravý staniol je cínová fólie. :wink:
Kdy se ale přešlo ze staniolu na alobal a zda to mohla naše generace zažít, netuším.
No počkej, já zas tolik nepamatuju :D Víc jak deset let to asi nebude...

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#53 Příspěvek od microlan »

Někdo si postavil pěknou repliku. Jestli dobře čtu ty budíky, tak 10W, 70 mA, 4A při zaklíčování, v klidu 1A žhavení + měnič naprázdno?


//Pan si repliku trochu hodně upravil. V anténě je na originálu skutečně tepelný ampérmetr 1A.

https://youtu.be/aBxjv7c3wpI

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#54 Příspěvek od ok1hga »

taky pěkné . . .
https://youtu.be/7cg4EzmjGdo

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#55 Příspěvek od sinclair »

Alobal je slušně pájitelný. Jde to dobře prohřát a pak stačí, pod kuličkou cínu a loužičkou tavidla, jen trochu zaškrábat hrotem a krásně to chytne.
Na to jsem ale přišel už před asi ~45 lety, když jsem poprvé zkusil, za vydatné pomoci hrudky roztavené kalafuny, přiletovat na tehdy asi 2x silnější Alobal, kousek 0,15 licny, vytěžené z přívodního telefonního káblíku.
Na Alkaprenem nalepené, alobalové vnitřní "stínění" dřevěné krabičky z 6mm překližky. Nechtěl jsem tam mít trčící škaredou hlavu Fe šroubu navíc, tak jsem to zkusil přiletovat - a drželo to.
Pak ještě víckrát, i na kryt malých mf filtrů a cívek to šlo.
Eumetol se neosvědčil - ten tuhý, skoro černý druh, co mi dal táta, měl na hliník blbý chemický vliv.
Začalo to pod zbytky té pasty černat a nakonec to upadlo. Měď tolik ne, ale v místě, kam roztavená pasta na drát navzlínala, to zelenalo.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#56 Příspěvek od microlan »

taky pěkné . . .

Druhá harmonická - 30dB, do odporu asi problém, ale do dipólu je to do vysoké impedance, takže to s tou hromadou harmonik nebude tak horký.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#57 Příspěvek od Crifodo »

V roce 1928 nějaký harmoniky na horním konci KV nikdo moc neprožíval, posluchačů moc nebylo a zařízení schopných tam přijímat ještě míň. I ta Biagiho aparatura byla jen "alternativní" k tehdy užívaným středním a dlouhým. Račte si taky všimnout, že napájení anody je neusměrněným napětím induktoru. Podle toho čistota spektra. Ve filmu Červený stan to Šmidtovi na střeše stodoly krásně hladce pípá do sluchátek, skutečnost byla asi trochu jiná.
https://www.aldebaran.cz/bulletin/2018_29_ita.php

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#58 Příspěvek od microlan »

No jo, to byla vlastně modulovaná telegrafie.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#59 Příspěvek od ok1hga »

microlan píše:to byla vlastně modulovaná telegrafie.
a na poslech tak stačila i krystalka bez BFO

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#60 Příspěvek od microlan »

Test kondenzátoru. Změřeno přesným přístrojem 10 nF. Pečící papír asi nebude nejlepší dielektrikum, protože se prorazil už při 100V DC.
Přílohy
LCR1.jpg

Odpovědět

Zpět na „Historie a vzpomínky na doby dávno minulé“