Záloha oběhového čerpadla

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#16 Příspěvek od cafenet »

pokud seženeš starší UPS za rozumný prachy, tak je to idealní řešení
sám jsem kupoval v Holicích na srazu radioamatérů 200w UPS za 200kč i s fungujicí baterii, vydrží to tahat čerpadlo asi 1hod. ještě se mi nestalo že by byl proud vypnutý na delší dobu, pokud by to trvallo déle není problém během 1 hod. kotel razantně přidusit nebo zhasnout ale není ani problém vytahnout baterku z auta a jet dál

před tím než jsem sehnal UPS jsem přemejšlel o kombinaci
gelová pb baterka
nabíječka - zdroj konstantního napětí s nějakým malým trafem
rele na přepnutí
a jednoduchej měnič s 4047 + 4xmosfet, tady je trochu problém s obdelníkem na výstupu - čerpadlo vrčí ale jede
ani by to nebylo drahé (pokud máš trafa doma)ale žádnej zázrak by to rozhodně nebyl tu UPS mužeš použít na cokoli(mimo topnou sezonu) ten bastl jenom tak na nějaký svícení usporkama
dělat se s nějakým kvalitním měničem není vubec ekonomické

Uživatelský avatar
pjarda
Příspěvky: 31
Registrován: 27 říj 2005, 02:00

#17 Příspěvek od pjarda »

jezevec píše:
Lepo píše:
jezevec píše:To čerpadlo má tuším něco kolem 40W, doporučuji ti přidat ochlazovací smyčku, je to spolehlivější.
Prosim a poradis ponekud podrobneji,,,,
Ochlazovací smyčka- termostatický ventil otvírá přívod vody z vodovodu do kotle při cca 95°C a ochlazuje kotel, přepad horké vody jde do kanálu, je to standardní a myslím že povinná výbava zplynovacího kotle. Nejlépe se poradit s topenářem, ten ti poradí podle konkrétních podmínek.
:oops: Rada je to docela dobrá ale při tlakové expanzní nádobě nepoužitelná a při atmosferické expanzce podobně často bývá v systemu přípravky zabraňující vnitřní korozi těles a potrubí. Tam je potom hloupost nechávat přetýkat oběhovou vodu. Něco podobného jsem řešil v minulosti celé jsem z automatizoval. Použil jsem jednoduchou automatickou tyristorovou nabíječku a pomocí přepínacích kontaktů relé ovládám čerpadlo přes měnič 12 / 230 s rezervou postačuje ten nejnižší výkon. :idea:

Uživatelský avatar
buchar
Příspěvky: 57
Registrován: 28 říj 2007, 02:00
Bydliště: Násedlovice

#18 Příspěvek od buchar »


Uživatelský avatar
vybihal
Příspěvky: 297
Registrován: 04 čer 2007, 02:00
Bydliště: Suchý

#19 Příspěvek od vybihal »

PJARDA napsal:
Rada je to docela dobrá ale při tlakové expanzní nádobě nepoužitelná a při atmosferické expanzce podobně často bývá v systemu přípravky zabraňující vnitřní korozi těles a potrubí. Tam je potom hloupost nechávat přetýkat oběhovou vodu.

Dochlazování topného systému se provádí buďto:
Dochlazovací smyčkou (výměník) - vody se nemíchají ,
nebo přepouštěcím ventilem a tady se míchá dochlazovací voda s topnou vodou jak upozorňuje PJARDA a nelze použít při tlakové expanzní nádobě.
Příklad povedení u kotle HERKULES U26: http://www.viadrus.cz/document3.php?par ... AKT&id=282
Také tento problém řeším. Koupil jsem tento měnič tenkrát byl za 866,- Kč: http://obchod.nedis.cz/signys/signys?ac ... 7200100129
VyBiSu

Uživatelský avatar
Maggi
Příspěvky: 8
Registrován: 19 led 2008, 01:00

#20 Příspěvek od Maggi »

To pjarda: Snad každý dnes vyráběný kotel na pevné paliva má ochlazovací smyčku. Tzn. voda do kotle jde z vodovodního řadu do ochlazovací smyčky a není v žádném případě propojená s teplovodním okruhem! Při běžném tlaku vody ve vodovodním řadu cca 6 atmosfér by se to asi radiátorům a všemu ostatímu moc nelíbilo. Také pojistný ventil teplovodního okruhu byvá montován zhruba s rozsahem 1,8 - 2,5 atm. ...-záleží na výšce vodního sloupce (10m - cca 1atm). Regulační termostatický ventil pro kotle Dakon např. Honeywell stojí cca 2.500,-Kč. Není to zrovna málo, ale lepší tato investice než výbuch kotle.
Toliko na téma ochlazovací smyčka - (propagační leták Dakon). 8-)

Uživatelský avatar
bobecek
Příspěvky: 195
Registrován: 25 čer 2005, 02:00
Bydliště: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od bobecek »

Pokud v domě používáš k čerpání vody darling, tak je ti celá ochlazovací smyčka stejně k ničemu. Myslím si, že jediná věc je, jak již zde bylo popsáno řešit to přes UPS zdroj zapojený na trvalo k oběhovému čerpadlu, zálohovací baterii bych doporučil autobaterii, dále termostat na spínání čerpadla při určité teplotě cca 40st C, doplněný ještě o jeden spínač cca na 95st C.
Protože při poruše termostatu by to byla asi jediná nejlepší pojistka, aby čerpadlo seplo, samozřejmě pokud by nebylo vadné! V tom případě bych doporučil čerpadla dvě!
Určitě by neměl na kotli chybět pojišťovací ventil cca 2.5 - 3.0 atm.
V případě nesepnutí čerpadla by se kotel ohřál sice na vysokou teplotu, v kotli by vznikla pára, prudce narostl tlak a pojišťovák ti odpustí vesměs pouze páru, minimun vody!
Do kotle ti doteče další studená voda z radiátoru a celý proces se opakuje.
Samozřejmě, že kotel by se ti tímto mohl poškodit, ale aspoň nevyletíš do povětří!
Omlovám se za tak dlouhý článek, ale tohle to řešení by bylo dle mého názoru nejlepší.

Uživatelský avatar
Maggi
Příspěvky: 8
Registrován: 19 led 2008, 01:00

#22 Příspěvek od Maggi »

To bobecek: V případě že používáš Darling, tak tam je to samozřejmě nepoužitelné.
Mno v mém případě, a asi i obecně - mám pojišťovací ventil u kotle, tzn. na "studeném přívodu" (aby nebyl zbytečně tepelně namáhán) v nejnižším bodě otopné soustavy, takže s tvrzením že nejdříve jde pára bych byl opatrný....
Také mám na všech radiátorech termostatické ventily - krom jednoho aby byla vždy zaručena cirkulace vody- takže na "příchod studené vody z radiátorů do kotle bych se také moc nespoléhal. Také po "odfouknutí" přetlaku pojistným ventilem (bavíme se o tlakovém né otevřeném okruhu) může v krajním případě - po ochlazení - způsobit podtlak v soustavě, takže paradoxně nastává situace že se může voda v kotli vařit při nižší teplotě než 100 C !
Tím chci říct, že o jištění takové soustavy je potřeba přemýšlet komplexně při vzetí v potaz všech aspektů. Obecně : UPS která vydrží pohánět oběhové čerpadlo cca půl hodiny a fungující Regulus (termostatické ovládání přívěry vzduchu) či jak se ten prevít jmenuje. A je to! :wink:

batelkadavid

#23 Příspěvek od batelkadavid »

:?: Dobrý den ètu komentáøe a mám podobný problém krbovou vložku s výmìníkem a svojí studnu navíc ani ke krbu nemám pøivedenou vodu a odpad a nový interier tak s mi ani nechce nìco kopat.Nezbývá nic jiného než bud pøetlak když to vypne hnátdo nejaké chladící nádoby nad stropem krbu kde mám místo až na 160l studené vody nebo záložní zdroj.coje lepší a porádíte mi po pøípadì prodáte!!!! co nej nejlevnìjší záložní zdroj ale aby tam byl i spínaè a dobíjeèka akumulátoru za nìjaké slušné pení klidnì i starší.Mám èerpadlo Piccola65w.Díky za nabídky a rady

batelka david

#24 Příspěvek od batelka david »

a šel by tøeba použít záložní zdroj na poèítaè? :?: :wink:

Uživatelský avatar
Maggi
Příspěvky: 8
Registrován: 19 led 2008, 01:00

#25 Příspěvek od Maggi »

To batelkadavid: Toto tady je "akademická" debata kde každý řekne svůj názor (někdy třeba i zcestný) nicméně v dobré víře a každý řekne SVÉ pro a proti. Nečekej, že ti zde někdo (alespoň já si to nevemu na triko) řekne udělej to tak a tak. Protože až bude prů_er, tak za to nechci nést odpovědnost. Takovej výbuch blbě jištenýho kotle nebo krbové vložky ....popáleniny xx stupně, popáleninová klinika na Vinohradech... 8O :? Jak jsem řekl v předchozím příspěvku - nutno to posuzovat případ od případu.
PS: UPS = záložní zdroj k (nejen) počítači. :wink:
A končím abych nedostal Rank Spammer :o

Uživatelský avatar
petr007
Příspěvky: 1
Registrován: 29 led 2008, 01:00

#26 Příspěvek od petr007 »

Pěkný den.
Moje zkušenost se zálohováním oběhového čerpadla je asi taková že jsem zkoušel měkolik měničů 12/230V všechny s výstupem "modifikovaný sinus" a závěr je ten že konkrétně moje čerpadlo dělá na mod. sinus docela slušnej kravál je dost hlučný a bralo si i o 30% větší proud než ze sítě. Je mi to divný moc jsem to dál nezkoumal. Na počítačovou UPSku to šlape docela dobře ale na baterku co je v ní to moc dlouho nevydrží. Osobně to řeším tak že v počasí jaký panuje letošní zimu tudíž ani zima ani teplo se musí topit dost opatrně a "nenakládat" kotel co to dá a pokud dojde k výpadku tak pouštím radiátory něco málo mi to utopí i samotíží a dál taky se snažím udusit kotel klapkou na primárním vzduchu a komínovkou. Ještě jsem s tím problémy neměl, ale taky hledám nějaký schůdný řešení rozhodně nechci aby se mi rozvalil kotel to je to poslední.
Už jsem tady napsal román tak hodně štěstí s řešením problému a doufám že tady ještě něco pochytím.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“