Zapojení motoru se soft startem

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#16 Příspěvek od BOBOBO »

Pro něj evidentně nee . Ale v těch odkazech od patrika je schema celé .
Jak u blbejch .
Já to schema nepotřebuju , mám ho podobné v hlavě . Máme v práci několik podobných danfosů . Jsou s tím jen trable , nechtěl bych to ani zadarmo . A to dělali nové rozvaděče , kdyby tam dali měniče , měli jsme po problémech .

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#17 Příspěvek od palmalsport »

Taky to moch někdo blbě navrhnout. :D

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#18 Příspěvek od dobrman »

:?:
akorát ta ovládačka bude napájená místo 230V, těma 24V
Přílohy
Screenshot_112.jpg
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#19 Příspěvek od palmalsport »

Tak naše firma, používá v 99 %, na řídící (pro někoho ovládací) obkruhy, pro strojní zařízení,pouze 24 V DC. Převládají samé lepší věci.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#20 Příspěvek od rezis »

palmalsport píše:Taky to moch někdo blbě navrhnout. :D
Asi tak. Ony jsou různé typy podle počtu řízených fází. A tím se určuje pro jaký rozběh jsou. Že by se sraly se říct nedá. Spíš bývá mechanický problém jinde - takový přidřený válec mačkadla povyhazoval hodně pojistek a napsal hodně poruch na softstartéru. Samozřejmě za to mohli elektrikáři :D
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#21 Příspěvek od pospisjak »

Ahoj, koupil sem katr na řezivo s motorem 7,5 kW. Jenže jsem se blbec pořádně nepodíval na štítek a on je to Y/D: 380/220V 1450 /min, zapojen vypínačem přímo na Y tedy rovnou 7,5 kW. Prodávajícímu se tak rozbíhal, měl asi zdrátované pojistky a pomalý hl. jistič.
Bez kotouče se rozbíhá na porcelánových pojistkách 16A gG (dříve šnek, pomalá), na dlouhém prodlužováku. S kotoučem spálí pojistky i na dlouhém prodlužováku.

Napadlo mě nejprve využít domácí zásoby a zkusit odporový softstart. Postupným snižováním odporu jsem se dostal na 10 Ω, tady se motor pomalu otáčí, ale nezrychluje. Při předřazeném 7 Ω odporu už zrychluje, ale nemám tak výkonné provedení, aby se nepřepálil.
VIZ VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=4MRAHpGtf5I Omluvte kvalitu a zvuk, je to pouze na mobil :|

Toto je takový předvývoj odporového předřadného softstartu. Bylo zjištěno, že tento typ softstartu (odpory, NTC), fungující na transformátory není na elektromotor vhodný, zvlášť s klínovými řemeny, či jiným počátečním momentem.
Můžu ještě zkusit přemostit stykačem po cca 1 s, ale motor má malou rychlost a pojistky můžou být předehřáté.
Varianty, jak dál:
1) Koupit kanthalový drát patřičného průměru cca 1 mm a navinout si 3x 7 Ω masivnějšího provedení, případně ubírat
2) Shánět jiný motor Y/D 690/380 V, přičemž tenhle je asi neprodejný a doufat, že udrží pojistky přepnutí na D
3) Shánět polovodičový tyristorový softsartér
4) Shánět frekvenční měnič, který nepotřebuje N, může být za chráničem 30 mA s pomalejší char. G a nemá nárazový proud při připojení k síti, kvůli pojistkám 16A gG.

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#22 Příspěvek od pospisjak »

Ještě mi vypadla jedna možnost, místo odporového předřadníku indukční - tlumivka, přesytka, apod. To ale pod ponkem nemám, takže ta cena, náročnost výroby, hmotnost nebude úplně nejlepší.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#23 Příspěvek od kutilmil »

najlacnejšie je druhý motor. Na bazoši zoženieš za cca 100 eur, v kovošrote do 50 eur. Ked nie táto cesta tak kúpit na bazoši frekvenčný menič. Momentálne tam je za 200eur.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#24 Příspěvek od BOBOBO »

Výjimečně dám kutimilovi zapravdu . Ostatní snažení je k ničemu .

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#25 Příspěvek od kutilmil »

Ináč skorej než tie predradníky tam pridaj malý motor ktorý to roztočí a totom ich prepni.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#26 Příspěvek od misocko »

Ked som predaval 80kW soft starter za par € , nikto ho nechcel. Asi sa vsetci bali toho vykonu. Teraz ho mam na 5kW motore na kompresore a uplna pohodicka. Aj ked soft nepocita s tak malym vykonom na vystupe, rampy sa dali pekne nastavit...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#27 Příspěvek od BOBOBO »

To není o rampách , ale o dávkování příkonu dle stávajícího jištění . Než se soustava roztočí do jmenovitých otáček , je 25 i 32Bčko venku .

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#28 Příspěvek od pospisjak »

Jiný motor bude asi jedno z řešení.
Výhoda je robustnost; mám už vypínač Y/D. Nemám ale úplnou jistotu, že to na 16A gG a M25 pojede. Taky bych měl sehnat stejné provedení patek a hřídele, jinak to budu muset mechanicky předělávat.

Měnič je taky řešení. Výhodou je doladění otáček podle průměru kotouče (mám dva a oba mají spíš malou obvodovou rychlost podle tabulek), rampy, snad to má i pre-charge na kondíky, možná i hlídání výpadku jednotlivých fází a proudové omezení přívodu. Jen to prostředí - piliny prach, nějaké ty vibrace. Zvládne to teplosměnná plocha kovové bedny cca 60 x 60 cm nebo to bude chtít filtr, cyklon, či kdoví jakou úpravu chladicího vzduchu?
Taky vybrat vhodný typ, aby dlouho fungoval a nebyl to šmejd - stačí verze 7,5 kW nebo je lepší kvůli životnosti předimenzovat?

Další pokusy s odporovým předřadníkem už zavrhujete úplně? Mě přišla nadějná hodnota kolem těch 7 Ω a méně, jen zkusit výkonnější provedení. Je to v čase 3:50 https://youtu.be/4MRAHpGtf5I?t=232 Je pravda, že výkonová ztráta na odporech je obrovská a táhnou to ty samé pojistky, jimž se zvedá I²t...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#29 Příspěvek od BOBOBO »

Mám stejný motor a 21M a 25B to dají . Měl jsem luxus přepnutí stykači a to skoro vždy jističe vyhodilo . Zabudovaný starý krompach to vyřešil . Hlavně přepnutí z hvězdy do trojúhelníku muselo být okamžité . A jinak ten měnič namontuješ mimo a k motoru půjde jen kabel , takže prostředí neřeš . A všechny věci na knop jsou špatně , takže ti doporučím měnič alespoň na 15kW .

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#30 Příspěvek od termit256 »

Co je uvnitr v tech softstartech a jak to vlastne funguje?

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“