DC/DC měnič ... drobný dotaz

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
m42orion
Příspěvky: 38
Registrován: 16 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Hradec Králové

DC/DC měnič ... drobný dotaz

#1 Příspěvek od m42orion »

Ahoj,

potřeboval bych trochu poradit. Ubastlitl jsem si jednoduchý DC/DC měnič s klasickou push-pull topologií. Ferritové trafo - střed na kladný pól, nějaké opto budiče (HCPL-3140) a IRF3205.... Na sekundáru můstek - 20ns diody a drobná kapacita pro filtraci. Zatím bez zpětné vazby.

Dotaz, nebo zamyšlení ... pokud měnič jede na cca 45%-47% střídy .. mám tam nějakou rezervu pro dead time, tak je jeho účinnost kolem 89-91 procent. Pokud, ale snížím DTC na 30....5%... začne jít účinnost dolů a začínají i více topit MOSFety. Jde toto nějakým způsobem ošetřit, nebo je to vlastnost SMPS s touto topologií ?

dík za reakci
Přílohy
Průběh při DTC 47%
Průběh při DTC 47%
Průběh při DTC  cca  15% primár trafa
Průběh při DTC cca 15% primár trafa

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#2 Příspěvek od voitano »

m42orion píše: Pokud, ale snížím DTC na 30....5%..
To je co?
Jinak všeobecně při snižování mezery mezi pulzy se můžou přes trandy prohánět křížné proudy které je pak zahřívají

Uživatelský avatar
m42orion
Příspěvky: 38
Registrován: 16 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Hradec Králové

#3 Příspěvek od m42orion »

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.
Hill


střída od 30 procent a méně.... jde to nějakým způsobem řešit ?
Když přidám zpětnou vazbu pro regulaci napětí na výstupu dle zátěže, tak se určitě na tyto hodnoty šíře pulzu budu při nižších výkonech dostávat.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#4 Příspěvek od lesana87 »

Nějak v tom popisu chybí tlumivka na výstupu. Ty optobudiče tam máš proč? Oba tranzistory mají přece S na zemi, tak se dají budit přímo nějakýma low-side budičema. Ty optobudiče jsou určené pro IGBT, které obvykle nemají přes 3nF vstupní kapacitu. To stavíš 500W měnič, že tam máš takový parní tranzistory?
Navíc to vypadá, že ses při té velké střídě trefil do kvazirezonance a spínáš při skoro nulovém napětí Uds (ZVS), proto máš malé ztráty. Při menší střídě spínáš natvrdo, je to vidět i na těch průbězích, že to sepnutí je dost pomalé, asi nestíhají budiče.
Mimochodem, vypadá to, že nemáš to trafo úplně symetrické, je dobré ho vinout bifilárně, aby byly obě půlky primáru shodné.

Uživatelský avatar
m42orion
Příspěvky: 38
Registrován: 16 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Hradec Králové

#5 Příspěvek od m42orion »

Použil jsem co jsem našel doma. Opta jsem tam dal z důvodu řízení z avr. Na 66kHz by snad měla i ta 3140 stačit.
Trafo je na primáru vinuté 4x0.60 2x po 4 závitech, ale máš pravdu, že to na snímku vypadá trochu nesymetricky - možná je to způsobeno použitím rozdílných sond u jednotlivých kanalů... 1:10 a 1:100 u druhého kanálu.

Ještě mám doma budiče HPCL-3120, tak je zkusím.

tlumivku na výstupu mám

Možná by to chtělo ještě nějaký RC filtr mezi výstupem MOSFetů a zemí pro potlačení zákmitů při jejich vypnutí.

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.4e) a 4f)
Hill

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#6 Příspěvek od voitano »

Jenom mi nějak nesedí ty průběhy na druhém obrázku. Za prvé nevím, co přesně zobrazují a. Za druhé pokud zobrazují napětí řídících elektrod, na prvním se pěkně překrývají, ale ten druhý obrázek je nějaký divný

Uživatelský avatar
m42orion
Příspěvky: 38
Registrován: 16 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Hradec Králové

#7 Příspěvek od m42orion »

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána. Používej konečně tlačítko Obrázek nad a pod vláknem!
Hill


Ahoj,

oba obrázky zobrazují průběhy ve stejném místě - drain jednotlivých MOSFETů. První obrázek je střída kolem 47 %, druhý cca 15-20 %.
V podstatě se jedná o podobné zapojení, jako přiložený odkaz... jen řízení zabezpečuje AVR a nemám tam zatím zpětnou vazbu.

https://microcontrollerslab.com/dc-dc-c ... -topology/

V podstatě můj dotaz směřoval k optimalizaci účinnosti měniče při snižování střídy vlivem případné regulace při zátěži na výstupu, případně při změnách vstupního napětí.

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#8 Příspěvek od voitano »

chtělo by to i náčrt reálného zapojení

Uživatelský avatar
m42orion
Příspěvky: 38
Registrován: 16 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Hradec Králové

#9 Příspěvek od m42orion »

ještě pár průběhů na sekundáru před usměrněním.

zátěž asi 50W.


PS: Omlouvám se Hillovi a polepším se..
Přílohy
cca 10%
cca 10%
20%
20%
střída 30%
střída 30%
střída 47%
střída 47%

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#10 Příspěvek od MetalGod »

Já tam teda vidím furt střídu 1:1 :roll:, jen se snažíš z obdélníku udělat trojúhelník. Kde to měříš a proti čemu? Jestli tohle pouštíš do trandů, a tedy sklon hran je Tvoje práce, pak si uvědom, že cokoliv mezi plně otevřeno a plně zavřeno topí.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#11 Příspěvek od voitano »

4kanál a my tu máme jen jediný průběh... chtělo by to schéma , nebo aspoň foto skutečného stavu a ty průběhy by mohly být dohromady s primárem

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“