Rušení FM subwooferem

Poruchy, opravy, rady, návody (kromě návodů na UNLOCK !)

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
keras
Příspěvky: 18
Registrován: 02 zář 2021, 02:00

#16 Příspěvek od keras »

PANE Hille děkuji Ti za fundovanou odpověď! Odpo zkusím to repro a určitě dám vědět.

Ještě dotaz (i když předbíhám)
Dříve jsem měl napájení sub. ze zasuvky v kufru. Proudové nároky měl malé tak to stačilo.
Poté jsem předělal + napájení přes pojistku přímo z baterky tak jak to má být.

Pokud bych použil zpět to napájení ze zásuvky v kufru a použil zkroucenou dvojlinku (popř. ještě stínění) mohu tomu pomoci? Nemůže pak rušení vznikat na přívodu k samotné zásuvce v kufru které kroucené není?
Vím, že je to těžké předjímat tyto nevyzpytatelné věci, je to jen taková úvaha.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

Samozřejmě je lepší mít mínus přitažený také z baterky, ale můžeš tak vytvořit další zemní smyčku, kde část proudu napájení půjde kostrou rádia přes signálový vodič, a zbytek kostrou karosérie. Když budeš mít kliku na to, kudy ty proudy bloudí, a rušivé účinky se navzájem vyruší, neudělá to žádný problém, ale po čase se poměry můžou změnit.
V opačném případě by ti pak nezbylo, než mezi rádio a přídavný zesilovač použít třeba takový galvanický oddělovač audiosignálů, kterým signál projde, ale zem rádia a přídavného zesilovače tudy spojené nebudou.

Uživatelský avatar
keras
Příspěvky: 18
Registrován: 02 zář 2021, 02:00

#18 Příspěvek od keras »

((Hille díky díky, bohužel jak jsi psal o tom galv. oddělovači tak já to mám přivedené silovým vstupem ze zadních repro.
Nechtěl jsem se vrtat v radiu který beztak určitě nemá cinchovy výstup...
Zkoušel jsem na ten silový výstup dávat oddělovací trafíčko
1:1 ale to se nic nezměnilo...))


Takže Hille, Sendyxi a samo i ostatní zúčastnělí. Hrozně moc Vám děkuji!!!!!!!
Rušení je pryč!
Udělal jsem kroucenou dvoulinku, přes ní jsem přetáhl stínění a to spojil se zemí.
Je to o 99% lepší!
Klobouk dolů před Vašimi znalostmi.

Opravdu to lezlo napájením k repru.
To 1% už řešit nebudu. Asi to leze tím 12V napájením jak jste zmiňovali.
Doma v průjezdu mám opravdu signál danné stanice na hraně. Až vyjedu ven, bude to ok úplně.

Odstínil jsem to i alobalem k samému kraji oček u repra.
Ještě jsem přetáhl kousek nerezu i přes pájená místa na zesu kde nešlo udělat stínění až k plošňáku.
Z druhé strany je z výroby na poťákách také velký plech který to stíní také.
Zkoušel jsem vše možné ale tohle by mě nenapadlo.

Je to příjemné si zesílit svou oblíbenou stanici a vychutnat si basy bez rušení!

Ještě jednou děkuji a smekám...

Editace: Tak dnes to rušilo zase víc 😥
Asi je to tím jaké je počasí a jaký má signál ta FM stanice, no.
Ale lepší to je, to ano
Přílohy
Resizer_16306925258300.jpg

Uživatelský avatar
keras
Příspěvky: 18
Registrován: 02 zář 2021, 02:00

#19 Příspěvek od keras »

Prosím ještě nějaké další nápady na odstínění?
Ferit na + kabel?
Ferit ještě na přívody k sub. repro?
Přitáhnout - taky od baterky a zkroutit s +?
"Nějak" oddělit silový signál ze zadního repro co jde jako vstup do sub.?
Použít na ten silový signál stíněnej kablík? (mám to obyč. dvojlinkou)...
Děkuji

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#20 Příspěvek od Hill »

Jestli máš úroveň signálu tak na hraně, že ti ho zlikviduje i změna počasí, asi už tomu dalším odrušováním příliš (a pravděpodobně vůbec) nepomůžeš.
Když se vrátím někam na začátek, tak za prd stojí především málo účinné antény v nových autech, kterým musí pomáhat zbytečně citlivý předzesilovač. Dříve to vyřešil delší anténní prut, který se dal koupit za pár korun a pásnul do stejného závitu.

Uživatelský avatar
keras
Příspěvky: 18
Registrován: 02 zář 2021, 02:00

#21 Příspěvek od keras »

Hile opět děkuji!!!

Vyřešil jsem to tak, že mám pod palubkou vypínač toho plusu od baterky a sub pouštím jen na mp3
😀

Uživatelský avatar
keras
Příspěvky: 18
Registrován: 02 zář 2021, 02:00

#22 Příspěvek od keras »

S odsupem času...

Udělal jsem na 3cm feritový toroid cívku 1,5 měď. drátu.

Jelikož nechci rozdělávat napájení Bolera, dal jsem to na + u subu.
Plus ještě 100nF polštář na zem.
To nic neudělalo ☹️☹️☹️
Nevím zda ten filtr opravdu nemusí být striktně na rádiu❓❓❓❓❓

Pak jsem zkoušel napájet subwoofer externím zdrojem a kupodivu to neleze zřejmě po napájení, ale po HI vstupu z repro zadních dveří odkud mám vytaženej signál pro subwoofer. Nebo vzduchem do antény FM.

Zkoušel jsem na tom vstupu laborovat s kondíkama sériově elitama (i na obou větvích), paralelně 100nF, ale taky nic☹️

Navíc s kondíkem v serii se subwoofer ani sám nespustí (neprobudí) - slabý signál.
Takže galvanické oddělení vstupu ze zadního repra asi problém, protože sub by se sám nespouštěl. Tahat další drát drát na REM vstup subwooferu z radia už se mi jaksi nechce.

Nemáte nějaký nápad co ještě zkusit???
Už tu od zkušených padlo asi všechno, já vím☹️

Bohužel ty basy bych právě rád u FM příjmu, kde je zvuk z Bolera hrozně plochej - bez basů.
Chtěl jsem koupit DSPčkovej zesík mezi Bolero a origo repráky, ale aby nenastal u FM stejnej problém ☹️ Taky jsou ty zesy většinou ve třídě D.

Díky moc za jakýkoliv nápad na vyzkoušení.

Odpovědět

Zpět na „Autorádia“