Požár od elektrického zařízení.

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jo, je to možný, ale pak čekej ještě druhou explozi, protože jsou tam minimálně dva. I když ten druhej pak bude mezi N a PE, takže bez napětí, dokud se to nepřepojí třeba za rozdvojku, co přehazuje L a N.

Pokud to tak opravdu je, tak takový zařízení by revizák okamžitě vyřadil. Nejspíš by změřil unikající proud do PE a třeba by to zjistil dřív, než se ten kondík takhle prorazil. Tohle jsou místa, kde se na součástkách nešetří.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
adakar
Příspěvky: 212
Registrován: 16 zář 2020, 02:00

#32 Příspěvek od adakar »

Ako je na tom li-ion 18650 článok? Aké je uňho reálne riziko požiaru? Na nete sú varovania z jeho možného vznietenia, vie sa o nejakých požiaroch spôsobených týmto článkom :?:

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od Behemot »

Artaban001 píše:X1 třída je tuším že od toho, aby po průrazu zůstal ve zkratu. Tudíž by měl zaučinkovat pojistný element ( pojistka, jistič). A kdopak z vás vypíná že zásuvky, nebo aspoň odkládá bokem varnou konvici mimo stojánek? Unavený pérko ve spínači způsobuje riziko samovolného zapnutí při otřesech.
Keramiky musí být zásadně třídy Y, aby zůstaly otevřený. Páč bývají spojený na zem, takže by se mohlo dostat nebezpečný dotykový napětí na kostru spotřebičů třídy 1.

Třída X skutečně má jít v extrémní poruše do zkratu, aby zareagovala nadproudová ochrana, pže je zapojená jako spotřebič (mezi pracovní vodič a fázu). Zdeněk plete to, že je samohojící, takže když k průrazu dojde, zahojí se na úkor kapacity. Ale to není extrémní porucha :)

Pro zakladatele, dej tam novej Y kondenzátor a zabal ho do bužírky.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od ZdenekHQ »

No jo, takže když má specifikaci X1/Y2, tak ten kondík musí napřed zjistit, kde je osazenej, a podle toho se buď přerušit, nebo zkratovat. :D

Já teda nevím, jak je dnes u folie zajištěno, aby se při extrémní poruše opravdu zkratoval a co je to extrémní porucha. Protože ten zkrat nejspíš nebude úplně natvrdo a vznikne tam riziko požáru. Většinou ty pojistky začínají na 3.15A, někdy ale jsou i 10A. Takže za mě zkrat ne, jako výrobce bych do toho nešel. Pouze onen mžikový průraz s následným vypálením díry a úbytkem kapacity.

Na zkraty si tam dejte transil nebo varistor.
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 14 dub 2022, 10:52, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od Behemot »

Taky jsou ty obojetný kategorizace hovadina a takle to dopadá. Jsou tam sice nějaký napětí, pro který je asi možný ho jak použít, no tady byl zřejmě jako Y na adekvátním napětí a přesto v něm docházelo k výboju.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pro mě je to docela novinka, mám tady krabici kondíků a jsou buď X, nebo Y. Najednou koukám na desku, kde jsem v nouzi koupil jinej kondík pro RC člen přes triak a on je X1/Y2. Ale je to tam napsaný normálně a logicky, není to rozházený náhodně po pouzdru.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“