Zkušenosti s využitím klimatizace jako topení??

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

V panelaku sme nekurili vobec - a v zime bolo kludne v izbe aj 25 stupnov a este sa muselo vetrat, lebo sa kvoli teplu nedalo spat. A to bolo bez zateplenia a so starymi oknami.

Ale velmi zalezi na umiestneni. Teraz byvam v inom panelaku a tu byva zima aj napriek plastovym oknam.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Crifodo »

Paneláky jsou mimo soutěž, některé byty v pohodě vytemperuje ztrátové teplo ze stoupaček k radiátorům a teplo z šachty v bytovém jádru. Stoupačky průměr 6 cm, 75°, 2,80m dlouhé, ve dvou pokojích nebo třech, vyzáří spoustu tepla. Za vchodovými dveřmi na schodišti je 20° protože na chodbách jsou taky radiátory. To jsou poměry o kterých si může domkář leda nechat zdát. I tak to ale nakonec nájemníci zaplatí. :roll:

Uživatelský avatar
macman
Příspěvky: 86
Registrován: 18 črc 2009, 02:00
Bydliště: Kochánky

#18 Příspěvek od macman »

Bohužel v mém případě se jedná o 200 let starý kamenný dům s cca 100m2 obytné plochy, navíc dům je 5x25m, takže v každé místnosti jsou minimálně 2 zdi vnější.. :-(

Vzhledem k tomu, že nedokážu odhadnout tepelnou náročnost domu, tak zkusím tu klimatizaci + nainstaluju do dvou místností krbová kamna.. V záloze mám stále původní ústřední topení na uhlí, které bych vzhledem k jeho stavu nejraději eliminoval, jelilkož je zralé na rekonstrukci a navíc kotelna je situovaný uprostřed domu..

Je mi jasné, že pokud výkon klimy klesna na nějakých 3-4kW, tak to bude zatraceně málo.. Sice v budoucnu se počítá s zateplením, ale momentální funanční situace to neumožňuje.. Ten barák byl ve stavu, kde se rozhodovalo, zda ho zdemolovat, nebo opravit...

Neměl kanalizaci a splašky tekly dírou ve zdi na zahradu, neměl okapy, takže kolem zdí bylo jezero a omítky byly zvenku i zevnitř na odpis, byly totálně shnilé podlahy, rozvody vody tekly ve zdech (trubky sežrané) a elektrika byla díky rekonstrukci v 80-tých letech (hlína) taky na odpis.. :-) Pak už jenom pouze posledních 20 let teklo střechou, takže se musely měnit krovy.. :-)

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#19 Příspěvek od procesor »

no to ti potom bude málo aj desať takých klimatizácií :wink:
Bez oteplenia kotolňa minimálne 30-40kW.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#20 Příspěvek od Crifodo »

To dobře znám, mám podobnou zkušenost až na ty rezavé trubky ve zdi, okapy a podlahay, zato nějaké to století stavby navíc. V létě kdy paneláčníci chcípou vedrem, je 16° v suterénu osvěžující, zato topná sezóna je náročná.
Co nejlíp izolovat stěny a okna, ev. snížit stropy ze 4 m aby se zmenšila vytápěná kubatura, jestli máš možnost získávání a skladování dřeva a funkční komíny, krbových kamen bych se nebál. Je to nepohodlí proti programátoru ÚT, to jo, ale zato máš v místností živel na koukání což je při dnešní TV velmi dobrá alternativa, je to nezávislé na stavu distribuční sítě ČEZu nebo náladě ukrajinských plynovodníků, a vede to k jistému aktivnějšímu způsobu života :wink:
Takže dobrej svetr na zimu, vlněný ponožky a něco dělat :D marfuša která se v 26° v kalhotkách před plazmou, čučící na OVRZ, stejně třese zimou, do takové nemovitosti moc nepatří :twisted: :twisted:

Uživatelský avatar
macman
Příspěvky: 86
Registrován: 18 črc 2009, 02:00
Bydliště: Kochánky

#21 Příspěvek od macman »

V současné době byl kotel na uhlí s 20kW výkonem a stačilo to i přes chybějící okna k slušnému vytopení.. I když jsou zdi kamenné, tak je to naštěstí opuka a 80cm zeď..

Další alternativou je infratopení.. Znamý provozuje infrakouli o 1600W a má to jako jedinné topení v celém bytě.. Jenže já jsem rozený skeptik a nějak této zázračnosti nedokážu uvěřit.. Přece jenom jeho byt jsou vestavěné zdi z lisované slámy, dřevem obložená cihlová zeď a celková rozloha bytu jako moje dvě místnosti... :-(

Jinak se mi podařilo vygooglovat k té klimě doplňující technické informace..
Takže příkon je 2610W + 140W, Tepelný výkon 7400W (Faktor 2,8). Toto by melo platit při venkovní teplotě 7 stupňů a 20 stupňů uvnitř...

Minimální venkovní provozní teplota je -7 stupňů.

macman

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#22 Příspěvek od Crifodo »

i s tou infrakoulí se pořád problém točí okolo tepelných ztrát objektu, buď jsou nebo nejsou a pak je už volba topného tělesa jen otázkou přerušitelnosti dodávky nebo pořizovacích nákladů. Jakou má na infrakouli sazbu? jestli přímotopnou, tak i ty 4h pauzy jsou v mrazech velmi nepříjemné. K pocitu zimy silně přispívá proudění různýma netěsnostma, i když do místnosti je jinak dodáváno množství energie. Proto v létě není zima ani v 18° naopak při pocitu že venku je 30, je to osvěžující. A v zimě i při 24° u kamen stačí pootevřené dveře do chodby s krápníkama a je zle :twisted:
Jestli tu kouli má jako jediný zdroj tepla v bytě, jak řeší vytápění těch místností, které mají zavřené dveře do cimry s tou koulí.
Ta klima je tak leda hračka pro jednu místnost... nejlépe někde v Marseille, kde se zima projevuje tak, že místo košile s krátkým rukávem musíš začít nosit dlouhý rukáv. Ten tepelný výkon spotřebuje jedna vnější zeď tvého domu, jen se oblízne :wink:

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#23 Příspěvek od procesor »

nalož dom do kamiónu a fuk sním niekde k stredozemnému moru.
Už pri -7°C to bude iba príkon hriať, žiadna energia zadara.
Inak v lete do kúpelne by sa to hodilo.
Poznám tiež také staré kamenné bývanie. Keramické "kamna" , 15m3 hrabu- buka, 24h denne a je pohoda.

Zatepliť 15cm ! z venčí! nie z vnútra, to by bol hriech. Ten kameň inak je pri zateplenej budove na nezaplatenie.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od ZdenekHQ »

Crifodo píše:3 kW na dům, to je nějaká hi-tech zemljanka?
Neumím si představit takový výkon pro temperování 8x10m dvoupodlažního domu při trvalých -10°...
V některých "chudých" okrajích Prahy spíš tak 30 kW na barák :twisted:
Jenom malý výpočet - při zateplení domu na současnou propagovanou hodnotu 70kW/m2/rok, 160m2 plochy, 220 topných dnech to vychází na trvalý průměrný výkon topení kolem 2.2kW. Samozřejmě, je to jen teoretická průměrná hodnota.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

kejki

#25 Příspěvek od kejki »

Nejlepší invertory Mitsubishi mají topný faktor 4,5 a fungují do -15°C. Takže ta Èína bude možná topit do -5° a faktor bude pøi téhle teplotì 1,5.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#26 Příspěvek od doktor365 »

Ať nezakládám nové vlákno. Přemýšlím že namontuju Klímu na přitápění. Bydlím v paneláku a kotel mám plynový ,ale nikdo neví jak to bude tak abych měl aspoň něco. Někdo nějaké nové zkušenosti?

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#27 Příspěvek od milosak »

Musíš vyzkoušet v zimě, já mám klima Fujitsu (3 roky v provozu) 2 venkovní jednotky a dva splity doma.

Co se týká chlazení v létě tak super, ale v zimě fouká teplý vzduch na topení, tak do -1 :D
spíše vlažný vzduch.

S klasickým tepelným čerpadlem se to nedá vůbec srovnávat, prostě zařízení je určeno
primárně na chlazení ...

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#28 Příspěvek od doktor365 »

Myslel jsem na přitápění kolem nuly :D . Pak navlíkneme svetry :D .

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#29 Příspěvek od milosak »

No za mě na zimu nepoužitelný, ale záleží pravděpodobně na topným faktoru, jak psali
někteří nahoře.

My vlastně používáme klimu s přitápěnim v zimě na sušení prádla a docela jsme čuměli
že už při -3 fungovala jako obyčejný větrák . :D

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#30 Příspěvek od kejki »

Toshiba už má jednotky funkční do -20° a je tichá. I ten Coolexpert nám topí celou zimu, ale je hlučný.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“