LED kontrolka EATON

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

Hned si k Tobě pro 5 ks vysokosvítivek zajedu, jseš doma? Psal jsem, že by vysokosvítivky byly lepší ale ve čtvrtek jsem je věnoval mladejm bastličům. Tohle je něco vyhrabanýho ze šuplíkových zásob.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#17 Příspěvek od MetalGod »

Tak si sežeň supersvítivý, třeba OS5RAA5111P, a nech to běžet na proudu 2mA (120kΩ). Diodu k LEDce dej ne antiparalelně, ale sériově, ať to tolik netopí, pak stačí 250mW odpor.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

Ale no jo, sežeň teď něco kvůli pandémii. Objednávat jen 5 ks na ešopě se mi zrovna nechce a navíc to nespěchá. Nic jinýho zrovna nepotřebuju.
Sériovej odpor v metalizovaných 0,6W je na pracovní napětí 350V. Dal jsem dva v sérii na základě dřívějšího zvyku, že Teslácký uhlíkáče TR212 a TR213 na 220V musí být dva odpory v sérii. Nebyl jsem si jistej, co jsou použitý odpory zač.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#19 Příspěvek od MetalGod »

Kdybys nebyl tak daleko, mám pár zelenejch stejný megasvítivosti. Nebo tam můžeš dát bílý, ty svítěj dost kolikrát i při pár µA.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#20 Příspěvek od Celeron »

Po necelých dvou letech znova odešlo pár opravovaných Eaton kontrolek
Z 11 ks, co jsem opravoval bylo 4 ks osazený červenou vysokosvítivkou, ty všechny na proudu 2,5mA drží. Dalších 7 ks osazeno bílejma, z toho vadných bylo 5 ks. Zase 2,5mA, vše GME z jednoho šuplete, typ nejsem schopnej dohledat.
Ty bílý Ledky jsou nějaký choulostivější. Zajímavý ale je, že všechny, co odešly bylo zapojení odpor - 1N4007 - Ledka. Vždy jen Ledka. Ty bílý, co přežily, měly v sérii odpor a Ledku a k Ledce byla antiparalelní dioda 1N4148. Byl jsem línej po zdejší diskuzi to předělávat.
Nějaký vysvětlení proč jedno zapojení drží a druhý ne? Lepší ochrana Ledky antiparalelkou proti pulzům přepětí?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#21 Příspěvek od Kvicala_r »

Nezkoušel jsi změřit, jaké napětí v závěrném směru na té LED vytvoří IR té usměrňovací diody? Myslím, že to je fakt tím důvodem...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

Vyzera to tak, ze ta antiparalelna dioda pomaha. Asi su tie biele citlivejsie na zaverne napatie.

Biele a modre LED ochadzaju bezne aj v bezpecnom prostredi (napajane z DC zdroja) - za par rokov sa "vysvietia". Zato zelena, zlta, ci cervena LED kludne svieti 30 rokov a len trochu zoslabne...

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#23 Příspěvek od JoDiK »

Celeron píše: Nějaký vysvětlení proč jedno zapojení drží a druhý ne? Lepší ochrana Ledky antiparalelkou proti pulzům přepětí?
Když je dioda antiparalelně, je v závěrném směru na LEDce jen bezpečných 0,7V.
Když je dioda sériově, těžko říct, jak se to závěrné napětí rozdělí mezi ty dvě diody, ale zřejmě bude na LED-ce víc než povolených 5V.
Kvicala_r píše:Nezkoušel jsi změřit, jaké napětí v závěrném směru na té LED vytvoří IR té usměrňovací diody?
Normálním voltmetrem se to změřit nedá, vstupní odpor voltmetru je mnohem menší než co má dioda v závěrném směru...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#24 Příspěvek od Sendyx »

Co je těm vadným LED? Jsou přerušené, nebo mají malý vnitřní (svodový) odpor?
Pokud přerušené nejsou, zkus jim dát tak 20-30mA v propustném směru a pak je znovu vyzkoušej s malým proudem :) .
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#25 Příspěvek od Celeron »

Většina jich má 1-2 R v obou polaritách Avometu i na čínským testeru. Ten proudovej "šok" zkusím zítra.
Před dvěma lety mě tady pár lidí doporučovalo vyhodit antiparalelku, že to zbytečně žere a topí. No a ejhle, nečekané se projevilo. Netopí, odpory mají kolem 30°. A rozdíl ve spotřebě? Kolik má základní citlivost 4Q elektroměr?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#26 Příspěvek od Celeron »

rnbw píše:Biele a modre LED ochadzaju bezne aj v bezpecnom prostredi (napajane z DC zdroja) - za par rokov sa "vysvietia".
No nevím. 2012 jsem koupil na chodbu tuhle orientační ledku. Postupně umřela asi po roce. Tak jsem ji rozlouskl (pěkná pakárna) a dal něco vysokosvítícího bílýho z GME. Svítí dodnes jak se setmí, odhadem 35-40 tisíc hodin. Nepozoruju že by nějak viditelně slábla.
V čelovce mi odešla na pokles svitu střední bílá dioda ještě dřív než první sada AAA baterek. Taky jsem tam vrazil něco bílýho z šuplete, možná tu samou jako do toho orientačního svítítka a taky asi 6 let žádnej problém.
Asi není bílá Ledka jako Ledka...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#27 Příspěvek od tomasjedno »

Celeron píše:Před dvěma lety mě tady pár lidí doporučovalo vyhodit antiparalelku, že to zbytečně žere a topí. No a ejhle, nečekané se projevilo.
Škoda že tě nenapadlo tam tu seriovou diodu přidat, tzn. tu antiparalelní tam nechat. Vyhodit ji ti radil jen jeden.
Naposledy upravil(a) tomasjedno dne 15 pro 2022, 23:02, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#28 Příspěvek od Sendyx »

Tak jestli 20mA nepomůže, dej jim třeba i 100, ale omezeno napěťově na 1,5V.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#29 Příspěvek od lubos1961 »

Tohleto je originálně uvnitř
Přílohy
LED kontrolka.png
LED kontrolka.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#30 Příspěvek od Celeron »

Díky za schema. Pamatuju, že když to zčoudne, tak je všech 5 odporů 470R na karbon. Ten transil, nebo co to je, jsem neměl jak zkusit a keramika kond byl v několika případech prasklej napříč ale čmoud v prasklině nebyl.
V jakým stavu byly Ledky už nepamatuju. Ale i kdyby měly šlus, ty sériový odpory by neměly dovolit takovej proud aby to celý zkarbonizovalo. Otázka je, jestli vadná Ledka je u origo zapojení příčina a nebo následek. Grecy byly dobrý ve všech.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“