Technics SL Q3 --- vyřešeno

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#16 Příspěvek od fredis »

konosuke píše:Čoeče, dej na primár "silnější" sicherung v síti běžně mám AC240V a to může
bejt příčina, může...
Lepší by byl hřebík nebo šroub M4 :roll: . Jinak Vašek to napsal dost výstižně.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#17 Příspěvek od konosuke »

Spisovatel Vašek mě netrápí, a hřebík měděný zapomněl jsi dodat :(
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#18 Příspěvek od hajeklubos »

Ještě než budeš řešit výměnu trafa. Trafo vymontuj, lupu a jestli není zalité do nějakého šmorajzu, Tak zkontroluj jestli nejsou uhnilé dráty na vývodech vinutí nebo není přerušená tepelná pojistka, která je pod první vrstvou izolace vinutí.
Odmotávat opatrně.Bacha ať si to neurveš sám, bude tam drát asi tak 0.15mm. Třeba budeš mít kliku. Na primer bych dal pomalou pojistku podle schematu výrobce, značí se to tuším T. Co píše Sendyx je tvrdý fakt, brum je sfiňa, pak se ho zbavit je úkol.
Luboš

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

Prerusena tepelna poistka asi tazko vyrobi skrat, ze...

Uživatelský avatar
Husky-John
Příspěvky: 20
Registrován: 15 pro 2022, 01:00

#20 Příspěvek od Husky-John »

Děkuji, tato diskuze začíná dávat smysl ;)

Uživatelský avatar
Husky-John
Příspěvky: 20
Registrován: 15 pro 2022, 01:00

#21 Příspěvek od Husky-John »

VASEK_W píše:Dal bych si velký pozor na to trafo z GM !!!

Na jeho sekundárním vinutí bude naprázdno podstatně větší napětí !!!
Ta trafa mají výstupní napětí měřena a udávána při plném zatížení sekundáru, a při napájecím napětí 230V.
Tudíž se může klidně stát, že tazatel koupí v dobré víře toto trafo, namontuje si ho, zapne gramec do zásuvky a po chvilce se ozve bum a to bude asi tak vše :-(

Vašek

Edit:

Stáhnul jsem si ze stránek vinylengine schválně servisní manuál, abych se na to podíval ze servisní stránky.
Soudruzi tam mají několik nesrovnalostí :-(
Jak může někdo napsat, že když je na sekundáru 30VAC, tak po usměrnění a vyfiltrování bude na elytu také 30V, ale pozor, tentokrát už DC je fakt alarmující !!! To svědčí o totální neznalosti elektroniky!
Za kondem následuje stabilizátor na výstupní napětí 12Vss napájející celou elektroniku. Tak o ten bych měl asi dost strach, vzhledem k tomu, že v síti u nás bývá až 250V, a nezatížené trafo dává podle datasheetu také o nějaké volty navíc (2x18,6V=37,2V střídavých), tak se klidně může stát, že na tom filtračním elytu bude kolem 55V i po odečtení úbytku na usměrňovači !!! A to už je fakt o držku !!!
Kromě jiného soudruzi u technicse silně podcenili hodnotu filtračního kondíku, bude na něm zvlnění jako prase, jak mám změřeno z oprav těchto verků.
A proto má v Anglii jistá firma horentní zisky, když posílá movitým majitelům Technicsů repare a vylepšovací kyty a nové zdroje za 600 liber, a jak jim to panečku pak funguje !!! :-(

Já bych s opravou začal kouknutím se na součástku RLY1 (relé, nebo jen cívka), jaké má na sobě napsané napětí cívky pokud to tam bude, to jsem v servisce nenašel. Můj odhad je 24V stejnosměrných, nebo snad 30V ?!?!?!
Odsud je potřeba vyjít a podle toho dimenzovat trafo.
Podle mého bude bohatě stačit trafo s jedním sekundárem na 24VAC (nebo 2x12V), případně bych si při laboraci a měření zdroje za různých podmínek činnosti gramce u mne doma v dílně klidně dovolil tam dát na vyzkoušení trafo 230/18VAC.
Původní kondenzátor C1 470u/50V při opravě zároveň zvětšit na hodnotu 1G až 1,5G.

A ještě jeden dodatek:
Rozum se mi až zastavil nad příspěvky pan "konosuke". To jsou fakt rady na dvě věci. A ještě by mne zajímalo vážený pane jak velký rozdíl je mezi proudem tekoucím primárem toho trafíčka u nás při frekvenci 50Hz, a někde, kde mají 60Hz. Doporučuji Vám si to změřit, než sem začnete psát takové hovadiny a veřejně se zesměšňovat u těch, co mají alespoň základní znalosti elektroniky.
Nemám valné znalosti, ale tohle všechno mi dává velký smysl :idea:

Uživatelský avatar
Husky-John
Příspěvky: 20
Registrován: 15 pro 2022, 01:00

#22 Příspěvek od Husky-John »

ok1hga píše:
Husky-John píše:i tohle se dá nějak pořešit a asi mi nic jiného nezbyde.
a co to nechat někde převinout ?
odkud jsi ?
Jsem od Úval. Kousek východně od Prahy :)

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#23 Příspěvek od ok1hga »

zkus kontaktovat tu firmu co jsem poslal v odkazu,
Český Brod máš kousek a třeba se domluvíte . . .

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#24 Příspěvek od Sendyx »

Boha jeho, z připáleného trafa je tu kovbojka na 3 stránky. Co tady ještě asi není, tak to trafo má malé sycení a tímpádem malý příkon naprázdno mj. i proto, že je zapnuté trvale. Mít tam nějaké 20VA trafo, které si trvale vezme 8W, to asi chce málokdo.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#25 Příspěvek od mi-ro »

Jenže taková poctivá trafa s malým sycením se dneska budou těžko shánět. Buď z nějakého staršího zařízení a nebo co zkusit dvě 24V tráfka do série na poloviční napětí a sekundár opět sériově? To už se asi škrábu pravou rukou za levým uchem, co? :D
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#26 Příspěvek od Sendyx »

Myslím, že pořád jdou sehnat třeba zalité toroidy pro provoz 24/7, nebo nechat vyrobit... naposledy jsem do podobného stroje strkal trafo s primárem 400V od Talemy.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Husky-John
Příspěvky: 20
Registrován: 15 pro 2022, 01:00

#27 Příspěvek od Husky-John »

ok1hga píše:zkus kontaktovat tu firmu co jsem poslal v odkazu,
Český Brod máš kousek a třeba se domluvíte . . .
Stalo se, bohužel dělají pouze výkonová trafa. Těmito malými se vůbec nezabývají :(

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#28 Příspěvek od fredis »

A co totok? :lol: http://www.elektrokov.cz/produkty
Za zeptání nic nedáš.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#29 Příspěvek od nixdorf »

Svatá prostato, čo sa tu rieši skoro tri strany?
Za tým trafom je hneď mostíkový usmerňovač, od sieťového kmitočtu tam zdá sa nie je závislé nič - hoď tam malý, schopný spínaný zdroj, bude to ešte menšie a ľahšie jak pôvodné sieťové trafo, nebudeš riešiť brum ani nejaké prepínanie 110/230V, ktoré ti tu beztak netreba. Hotové. Dochtore, jedeme.

Prípadne ak dnu nechceš dobastliť DPS s tým zdrojom, miesto pôvodnej sieťovej šnúry vyveď von klasický DC napájací konektor a napájaj gramec adaptérom zvonka - nech už to pôvodné sieťové trafo poslalo do večných lovíšť čokoľvek...
Naposledy upravil(a) nixdorf dne 28 pro 2022, 16:26, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

Spinany zdroj by musel byt velmi slusny - aby nerusil (z gramofonu pocut vsetko). A aby vydrzal roky bezat, kedze tam nie je vypinac.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“