Potenciometry Tesla TP280 a spol

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#16 Příspěvek od sinclair »

Ale jistěže měly Jirko, všecky.
Měly dokonce 3 druhy uhlíků, s různým odporem pro určité rozsahy odporu drah.
Poznáš to třeba tak, že poťáky TP280 100R/N - 250R/N - 500R/N - 1k/N mají uhlík, je-li čistý a suchý, viditelně lehce načervenalý.
Je to mědiuhlík, s minimálním odporem, který je u nízkých odporů drah do 1k potřeba. Ostatní druhy jsou černé.

Bořek píše o předválečných poťákách, které opravdu mívaly plechové běžce, místo uhlíků jen důlky.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#17 Příspěvek od kokun »

Je vidět, že Leoš píše z dlouhodobé praxe - a ne jako koktavej "z hladu" :lol:

Ty duté nýtky po letech rády praskaly. Protože jsou z mosazi (i ty postříbřené) a msz je křehká. Mám to i z vlastní praxe - co já se jich (potenciometrů; trimrů; ...) navymněňoval (vyjímečně i opravoval /dle výše popsaných metod/, když nebylo zbytí) . . .
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

sinclair píše:Ale jistěže měly Jirko, všecky.
No právě, proto jsem se divil co to bobo píše. Uhlík je černej, dráha 5K/N. Teď jsem si vzpoměl, že tahle hodnota byla v křížových ovladačích pro RC rádia, co jsem bastlil na přelomu 70-80-tých let. Mám tady dva vraky vysílačů, tak je z čeho těžit, v každým jsou 4 ks, bohužel hřídelka max 8 mm dlouhá se šlicem pro šroubovák.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#19 Příspěvek od Peedros »

Teď řeším zdroj BS275 od Tesly. Chci zdroj prodat a překvapila mi nemožnost nastavit výstupní napětí nad cca 380V =. Jezdec 15W trimru R27 a R28 v druhém kanálu už byl z výroby skoro na kraji. Podezříval jsem kondenzátory připojené do mřížky G1 strmé pentody chybového zesilovače a nakonec to je hodnotami potenciometru TP280. Nominální hodnota odporové dráhy 50kOhm, v jednom případě reálná hodnota dráhy byla 41kOhm v druhém u druhého kanálu jen 29kOhm. Jak je to možné? Je možné, že to z fabriky tak již vyšlo?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#20 Příspěvek od BOBOBO »

Tomu bych nějako nevěřil . Hledal bych jinou možnost .

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Lukas-Peca »

Na té dráze bude v tomto zdroji možná docela velké ss napětí, které ji nějak sežralo.

Já jsem narazil na špatný dederonský poťák hlasitosti v B43. Každá dráha měla úplně jiný odpor, což zde vadí, protože pak je snímací zesilovač nerovnoměrně zatížen a hraje každý kanál jinak hlasitě. Kupodivu souběh zůstal dobrý. Elektrosvit mi dal jiný poťák téhož typu, ten byl ale vadný stejným způsobem. Myslel jsem, že třeba na jednu dráhu navzlínalo mazivo od hřídele, ale dráha s nižším odporem byla u každého kusu na jiné straně.

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#22 Příspěvek od kovka »

Odporovou dráhu na pertinaxu používali i teslacké trimry, jejich odpor klesl běžně z M22 na 47-68k. Byly v řádku u PCF82/802/,měnil jsem jich řadu,blbě fungovala synchro. vzal jsem ted nepoužitý 10K a měřením má jeden 8,68K a druhý 8,6k

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#23 Příspěvek od xsc »

Lukas-Peca píše:Na té dráze bude v tomto zdroji možná docela velké ss napětí, které ji nějak sežralo.
Kdyby ji sežralo, tak hodnota vzroste. Tohle spíš bude nějaký svod podkladu.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“