SW v autě?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#46 Příspěvek od ransom »

Ne. Nejhorší situace je, když mi takovej zaparkuje ve tři v noci pod okny.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#47 Příspěvek od Celeron »

ZdenekHQ píše: Našli body, kde bylo téměř úplný ticho a pak následovala otázka, jak je to možný... :D
To znám. Mám v baráku asi 3 místa, kde je ze sklepa trochu slyšet "dunění" Copelandu kompresoru z tepelka o jedno i dvě patra výše. Stačí udělat krok do strany a je ticho.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jeden SW zavřenej v kufru jsem před časem viděl. Patrně málo basoval, takže jel na doraz, načež se prorazil koncák a vzal ssebou i reprák. Ta cívka se doslova protavila skrz plastovou membránu a vystřelila v nějakém posledním záchvatu ven.

Tak jsem jim jen popřál hodně štěstí při nákupu nového SW.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#49 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Díkybohu já v okolí žádné nadšence a fanoušky tuzingu nemám... :)
Ale taky přemýšlím, jak zlepšit reprodukci ve veteránovi a kam nacpat nenápadně malý suplufter.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od ZdenekHQ »

Namontuj vhodný reprák pod sedadlo spolujezdce. Až si tam povezeš roztouženou samičku, bude to brát jako předehru. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#51 Příspěvek od bu2520 »

Ale to se vyrábí, sub repráky pod sedadlo :D dokonce byly i s plochou membránou z nějakého plastu.

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#52 Příspěvek od rudolf02 »

No, a co takhle z třetí strany.
1) Jsem už starý, ale když jedu autem, ocením když uslyším sirénu. Je dojemný pohled, když se za ducduc autem vleče houkající sanita v husté dopravě.
2) Jsem citlivý k některému typu muziky, dokáže ve mě vyvolat eufórii, zvlášť když to bere pěkně od podlahy. Taková muzika dává člověku křídla, bohužel ne vyhrávajícímu autu. To by mohl být důvod, když některé havárky lze těžko vysvětlit.
3) Nejsem psycholog, ale nemůže působit určitá muzika hypnoticky podobně jako červené světlo vpředu jedoucího vozidla.

Ve staré 120L jsem vyhrával na tuším MAR03 (ARZ369 a ARV081, 10l) postavené za zadním oknem. Řekl bych, lepší než standartní dnešní ozvučení.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#53 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Standardní dnešní ozvučení čeho? Hyundaie i10? Tak to potom jo. :lol:
Většina havárii se děje kvůli nepozornosti (hraní si s mobilem, hledání pikačovin v kabelce apod.) a nepřizpůsobení rychlosti. Nehody, které způsobilo hlučné audio jsou marginální a nějak bych se tím nezabýval, páč takových příčin je více, ale statisticky to není asi zajímavé.
Je ale samozřejmě pravda, že hlučná muzika mnoha lidem brání v soustředění se. Já mám kupř. na sobě odzkoušený, že když si dám v autě muziku moc nahlas, neumím tak dobře zaparkovat nebo couvat, jako když je v autě ticho.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#54 Příspěvek od Kremik »

Pořád tomu nerozumím. Zhušťování a zřeďování vzduchu před membránou reproduktoru od něj odbíhá jako vlna a šíří se prostorem. Protože neví kdy a zda vůbec narazí na nějakou překážku, šíří se stejně bez ohledu na to, zda překážka je metr od reproduktoru nebo třeba kilometr. Ransom psal, že tento tlak je slabý. Nějak si nedovedu představit, jak by mohl větším prostorem sílit, kromě případu stojatého vlnění jež zmiňoval Cust, ale tento jev nechceme, bráníme se mu, takže stojaté vlnění řešením nebude.
Zajímavý případ nastane, pokud se vlna mezi repro a překážku nevejde. Předpokládejme že se hodně nevejde, dejme tomu v místnosti. V případě zmiňovaných pěti metrů se tam 20Hz vlna naskládá cca 67 krát. No a co? Membrána se dejme tomu vychyluje ven, vzduch stlačuje. Odbíhá vznikající vlna, ale vzápětí se odráží od protější stěny a vrací se zpátky. Tam se znovu odráží a znovu vydává směrem, kterým původně odbíhala od reproduktoru. Protože membrána se však stále vychyluje ven (a ještě dlouho bude), sčítá se odražená část vlny s další částí tvořenou membránou a tento děj se ještě 15 krát zopakuje, než se dopředné vychylování membrány zastaví. V místnosti jako celku vzroste tlak a nyní bude v čase 2 x 33 odrazů (dvě stěny) klesat. Pořád nějak nevidím důvod, proč bych to neměl slyšet. Nebo proč bych to ve větším prostoru měl slyšet silněji.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#55 Příspěvek od EKKAR »

Chápeš to blbě. To lokální zvednutí tlaku způsobenmý membránou se sice šíří od ní rychlostí zvuku v okolním prostředí, ale po odrazu se mění fáze vlny o 180°, takže ta odražená vlna se při zpětným šíření při setkání s tou přímou vyslanou membránou od ní odečte. Takže zvednutí tlaku mínus pokles tlaku, temn pokles je absolutní velikostí menší o ztráty energie, který pohltilo prostředí při šíření tý vlny a překážka, od který se vlna odrážela. Výsledek je malý zvýšení tlaku, mnohem menší než to, který původně opustilo tu budící membránu. A protože ta odražená vlna se odrazí znovu v místě původní membrány resp. za ní a šíří se zase zpátky ve směru, ve kterým letěla jako prvotní. A zase se jí při tom změní fáze a zase se z ní ztratí nějaká část energie. Výsledkem je pakm to tolik propíraný stojatý vlnění, prostě uvnitř vzniknou místa, kde se díky kombinaci rozměrů prostoru, kmitočtu a rychlosti šíření vlny v danýmn prostředí vytvořej "pásma ticha", kde i kdyby repráková membrána cvičila sebevíc a zesík žhavil jak vracející se družice, atk v těch místech bude ticho jako v hrobě - a naproti nim pak "rámusárny", kde se prostě ty vlny sečtou a vznikne kmitna ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#56 Příspěvek od Kremik »

Jak se může 1/67na vlny otočit o 180°? Jen se změní směr jejího šíření. Představ si, že na druhé straně je taky bedna. Když bude dobře sfázovaná, účinek obou beden se sčítá. No a teď si představ že tam ta bedna není a místo ní se tam odráži ta vlna. Oproti bedně bude fázově posunutá o 5°. To přece nic není, pořád se účinek obou vln sčítá.
Stojaté vlnění bych zatím neuvaźoval, to nastane jen při kmitočtech, které se tam naskládají "beze zbytku".

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#57 Příspěvek od EKKAR »

Nepochopils ... Vrat se na střední a pořádně si naštuduj vlnovou teorii - je to druhák fyziky na střední. Pak pochopíš, že při odrazu se FÁZE vlny obrací o 180° a další věci - a je jedno, jak daleko od zdroje je překážka, od který se vlna odráží. A taky snad pobereš, PROČ se to tak děje. Zatím to ale zcela zřejmě nepobíráš. Nejlepší je na to pochopení animace, ale prostě podle tvýho vyjadřování zatím pořádm ještě (u vln) nevíš o čem je řeč. Základní chybou třeba je si myslet, že stojatý vlnění může nastat jen na jednom přesně určeným kmitočtu (a jeho násobcích). Nemusí. Ale já nemám náladu ti to tady vysvětlovat PROČ - to si musíš naštudýrovat sám.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#58 Příspěvek od Kremik »

EKKAR píše:při odrazu se FÁZE vlny obrací o 180°
Kdybys napsal že tomu sám nerozumíš, nebo byl alespoň zticha, bylo by to kratší a pravdivější.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#59 Příspěvek od ransom »

Ale je to pravda.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#60 Příspěvek od ok1hga »

. . . ono je to trošku složitější . . .
google

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“